اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

کمبود تخم مرغ در سوئد در نتیجه گرانی نهاده ها، برق و سوخت

کمبود تخم مرغ در سوئد در نتیجه گرانی نهاده ها، برق و سوخت

خبرگزاری شینهوا در گزارشی با اشاره به تاثیر جنگ اوکراین بر افزایش قیمت نهاده های دام و طیور و هزینه های برق و سوخت در سوئد، صنعت مرغداری این کشور را در آستانه ورشکستی عنوان کرد.

به گزارش ایران آنلاین، در حالی که بحران اوکراین موجب افزایش قیمت کل مواد غذایی شده است، کمبود تخم مرغ نیز بر مشکلات سوئدی ها افزوده است.

تعداد زیادی از تولیدکنندگان اصلی تخم مرغ از قصد خود برای افزایش زیاد قیمت ها خبر داده اند.

در شرایطی که خانوارها با تورم در همه حوزه های زندگیشان مواجه هستند افزایش قیمت تخم مرغ که یک ماده غذایی ضروری خانوارها محسوب می شود بر مشکلات مردم می افزاید.

به خاطر شرایط ناشی از جنگ اوکراین و تحریم های غرب علیه روسیه، برای «جان ولندر» یک تولید کننده تخم مرغ در سوئد، تامین نهاده مورد نیاز مرغ ها بسیار سخت و گران شده است.

جنگ اوکراین به بازار همه کالاها در کل جهان از جمله سوخت و نهاده ها آسیب زده و صنعت مرغ سوئد نیز تحت تاثیر این شرایط با ورشکستی روبه روست.

«ولندر» در گفت و گو با شینهوا اعلام کرد: مرغدان سوئدی بین قیمت های فروشی که به سقف رسیده اند و هزینه هایی که هر روز افزایش می یابند گیر افتاده اند و در صورت تداوم وضع موجود ممکن است مجبور به رها کردن کسب و کار خود شوند.

«لیف دنبرک» رئیس هیات مدیره انجمن صنایع تخم مرغ سوئد نیز در گفت و گو با رسانه های محلی اعلام کرد: قیمت نهاده ها دوبرابر شده اما قیمت تخم مرغ به این اندازه افزایش نیافته که این موضوع می تواند صنعت تخم مرغ این کشور را نابود کند.

وی توضیح داد: اگر در گذشته 80 صدم یک کرون هزینه کل تولید یک تخم مرغ به ارزش 2 و نیم کرون بود اکنون همان 80 صدم کرون باید صرف خرید نهاده شود.

«ولندر» درباره مصیبت های دیگر مرغداران سوئدی گفت: براساس قرار قبلی، تا هفته های آینده باید مرغ های تخم گذار جدیدی به ارزش یک میلیون کرون را تحویل بگیریم که با توجه به افزایش هزینه های خوراک، سوخت و برق، اقتصادی ترین کار، پرداخت قیمت مرغ ها بدون تحویل گرفتن آنهاست.

این مرغدار سوئدی تصریح کرد: در این صورت ما فقط یک میلیون کرون را از دست می دهیم اما اگر مرغ ها را وارد خط تولید کنیم، 2 میلیون کرون ضرر می کنیم.

در کنار افزایش قیمت همه کالاها، افزایش قیمت پلاستیک برای بسته بندی کالاها نیز به خاطر عدم واردات مواد مورد نیاز آن از روسیه، افزایش یافته است.

«فردریک سندبرگ» پدر سه فرزند که در پایتخت سوئد زندگی می کند، درباره این وضعیت به شینهوا گفت: قیمت مواد خوراکی به شدت در حال افزایش است و سیر کردن شکم سه کودک که دو نفر از آنها نوجوان هستند، کار سختی است.

وی تصریح کرد: ما مجبوریم دنبال خرید اجناس با کیفیت کمتر اما ارزان تر باشیم. این شرایط، زندگی را برای افراد کم درآمد سخت کرده و معلوم نیست که این وضعیت تا کی ادامه خواهد داشت.

شیهنوا نوشت: افزایش هزینه خوراکی ها در کنار افزایش هزینه های انرژی و دیگر هزینه های زندگی، اکثر خانوارهای سوئدی را درباره آینده نگران و مستاصل کرده است.


انتهای پیام/

 

 

 


 

کپی