اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
میراث فرهنگی، شهرداری اصفهان را عامل هجوم بی‌برنامه توریست‌ها به ایوان اصلی عالی‌قاپو دانست

«تاریخ صفوی» پیست دوچرخه‌سواری گردشگران

«تاریخ صفوی» پیست دوچرخه‌سواری گردشگران
زهره توکلی خبرنگار

در تعطیلات عید فطر فیلم کوتاهی از بازدید مسافران و گردشگران از کاخ عالی‌قاپو در میدان نقش جهان اصفهان که نشان از عدم حفاظت صحیح از این بنای تاریخی و میراث فرهنگی کشور در اوج شلوغی‌های سفر و گردشگری داشت، در فضای مجازی دست به دست شد.

روزنامه ایران: تصاویر این ویدیو که حاوی جمعیت زیاد وارد شده به ایوان اصلی این کاخ بود و در بین این شلوغی‌ها کودکی که با کمک پدر مشغول دوچرخه‌سواری بود، موجب تعجب و ناراحتی همگان بویژه دوستداران میراث تاریخی و فرهنگی شد.


مدیر پایگاه جهانی نقش جهان اصفهان در این باره به «ایران» گفت: موضوعی که در این خصوص اتفاق افتاده این است که شهرداری اصفهان در «هفته نکوداشت اصفهان» که همزمان با تعطیلات عید فطر و پیک سفرها بود، بازدید از بناهای تاریخی تحت نظر میراث فرهنگی و شهرداری را در هفته نکوداشت اصفهان رایگان اعلام کرد، در صورتی که بارها عنوان کرده‌ایم که بناهای تاریخی نظیر عالی‌قاپو نمی‌تواند به‌صورت رایگان در اختیار بازدیدکنندگان قرار گیرد، چون گنجایش حجم زیادی از بازدیدکننده را در زمان محدود ندارد.


فریبا خطابخش با اظهار بی‌اطلاعی از جزئیات جلسه‌ای که در آن تصمیم به رایگان بودن بازدید از این بناهای تاریخی در هفته نکوداشت اصفهان گرفته شده، افزود: پس از مطلع شدن از برگزاری این جلسه و رایگان شدن بازدید از بناهای نقش جهان و بخصوص عالی‌قاپو نسبت به این موضوع اعتراض کردیم و حتی برای روز جهانی میراث فرهنگی که هرساله 28 اردیبهشت ماه برگزار می‌شود و بازدید از کل بناهای تاریخی رایگان است، بارها اعلام کرده‌ایم به هیچ عنوان اجازه داده نشود که عالی‌قاپو رایگان باشد چون دچار آسیب می‌شود اما تاکنون مورد پذیرش قرار نگرفته است.


وی ادامه داد: از آنجا که مدت زمان استفاده از بلیت‌های رایگان به پیک سفرهای تعطیلات عید فطر برخورد کرد بنابراین با حجم زیاد ورودی به این بنا مواجه شدیم، لذا دیگر امکان کنترل وجود نداشت در صورتی که معمولاً بازدیدکنندگان هنگام ورود، کالسکه یا دوچرخه کودک خود را باید تحویل دهند و کسی اجازه ندارد آنها را به داخل بنای تاریخی ببرد ولی در این چند روز امکان کنترل بازدیدکنندگان وجود نداشت و رایگان کردن این بناها در پیک سفر صحیح نبوده است.
معاون فرهنگی شهرداری اصفهان نیز در این خصوص به «ایران» گفت: یکی از اهداف ما در «هفته فرهنگی» این بوده که مردم اصفهان بتوانند نسبت به شهر خود شناخت بیشتری کسب کنند، چون معمولاً در ایامی که پیک حضور گردشگران را داریم، اصفهانی‌ها کمتر می‌توانند از بناهای تاریخی استفاده کنند. لذا تلاش ما این بوده تا مردم اصفهان برای دیدن این بناهای تاریخی تشویق شوند و دوستانمان در اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم در این زمینه ما را همراهی کردند.


مجتبی شاهمرادی افزود: هفته فرهنگی اصفهان در اردیبهشت ماه است و با تولد شیخ بهایی شروع می‌شود. این هفته امسال با شب‌های قدر ماه مبارک رمضان همزمان شد لذا زمان آن را تا عید فطر به تأخیر انداختیم و از عید فطر هفته فرهنگی را در اصفهان آغاز کردیم. البته در روز نخست، به علت حجم بالای بازدید در کاخ عالی‌قاپو، این بنا از چرخه بازدید رایگان خارج شد، چون برای شهرداری و میراث فرهنگی، حفظ آثار باستانی در درجه نخست قرار دارد. وی تصریح کرد: مردم شهر اصفهان نسبت به بناهای شهرشان بسیار حساس و پیگیر هستند و خبرهای مرتبط با آن را بازتاب می‌دهند لذا حتی وقتی اعلام کردیم که عالی‌قاپو از فهرست بازدیدهای رایگان خارج شد نه تنها مردم اعتراض نکردند بلکه از اینکه به حفظ و پیشگیری از آسیب به این بنا اهمیت داده شده است، تشکر هم کردند و تصاویری که در فضای مجازی پخش شده شامل گردشگران اصفهانی نبوده و احتمالاً به مسافران از استان‌های دیگر مربوط بوده است.


شاهمرادی درباره تأثیر منفی رایگان بودن بازدید از عالی‌قاپو گفت: قیمت فعلی بلیت بازدید از عالی‌قاپو بسیار پایین است پس فقط در رایگان بودن حتماً این موضوعات اتفاق نمی‌افتد و رایگان بودن فقط انگیزه و شوقی را ایجاد می‌کند که مردم این آثار فرهنگی و تاریخی را ببینند که با نظرسنجی‌هایی که به ما اعلام شده است نشان داد در این زمینه موفق بوده‌ایم.


وی با بیان اینکه وظیفه محافظت از محیط‌ زیست برعهده اداره میراث فرهنگی است اما شهرداری نیز در این زمینه از هیچ کمکی دریغ نمی‌کند، گفت: اگر بلیت هم رایگان بوده، اینگونه نبوده است که مردم بدون ارائه بلیت و به‌صورت جمعی و بدون کنترل وارد هر مجموعه شوند بلکه باید بلیت را قبل از ورود به مأموران بلیت تحویل می‌دادند. برخی از گردشگران به «ایران» گفتند هیچ نیرویی برای کنترل گردشگران درعالی قاپو وجود نداشت جز تنها فردی که اقدام به دریافت بلیت از مسافران به قیمت 5 هزار تومان می‌کرد.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی