اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کاربرد ایزوگام در عایق بندی ساختمان

کاربرد ایزوگام در عایق بندی ساختمان

ایزوگام یک نوع عایق رطوبتی است که به‌ صورت یک لایه بر سطح سازه ‌های مختلف کشیده‌ شده و از سازه در برابر نم و رطوبت محافظت می‌کند. ایزوگام ها دارای انواع گوناگونی متناسب با نوع کاربرد می باشند و در برند های مختلفی تولید و در بازار عرضه می ‌شوند.

ایزوگام چیست؟

ایزوگام یک پوشش ضد رطوبت و یک عایق مقاوم بوده که برای جلوگیری از ورود رطوبت و نم، سرما و گرما بر روی سطح سازه‌ هایی چون پشت ‌بام‌ ها، سرویس ‌های بهداشتی، باند فرودگاه و غیره نصب‌ شده و از آن‌ ها در برابر صدمات خارجی محافظت می‌کند. متریال اصلی تشکیل‌ دهنده عایق ‌های رطوبتی بر پایه نفت بوده و از مواد دیگری هم همچون الیاف شیشه، پلی استر و غیره در ساخت آن ‌ها استفاده می شود.

مواد اولیه تشکیل دهنده ایزوگام

مواد تشکیل‌ دهنده عایق رطوبتی ایزوگام عبارتند از:
•قیر پلیمری ۶۰ ۷۰ درصد
•یک لایه پلی استر
•یک‌لایه الیاف شیشه
•پودر مس و پودر تالک
•اتکتیک پلی پروپلین
•فویل آلومینیمی
•فیلم پلی‌اتیلن
•چسب و باند

انواع ایزوگام

عموماً عایق رطوبتی ایزوگام بر حسب چند فاکتور مختلف در انواع گوناگونی دسته بندی می ‌شوند که در ادامه به بررسی هر یک از آن ‌ها خواهیم پرداخت.

ایزوگام ها از نظر تعداد لایه


عایق ‌های رطوبتی از نظر تعداد لایه به ۲ نوع ایزوگام های تک لایه و دولایه تقسیم می ‌شوند.

ایزوگام های تک لایه ۳ میلی ‌متر است و از آن برای عایق ‌بندی سرویس ‌های بهداشتی، استخر ها، پی ساختمان و دیواره‌ ها استفاده می ‌شود.

ضخامت ایزوگام های دولایه ۴ میلی ‌متر بوده و برای عایق ‌بندی سطوحی که در مجاورت مستقیم سرما، گرما و رطوبت قرار دارند استفاده می‌ شوند.

انواع ایزوگام از نظر روکش


عایق‌های رطوبتی از لحاظ نوع روکش به ۴ دسته تقسیم می‌ شوند:
1.ایزوگام بدون روکش
2.ایزوگام طرح‌ دار رنگی
3.ایزوگام با روکش آلومینیومی
4.ایزوگام با روکش سنگ ‌ریزه ای

از ایزوگام های بدون روکش که عایق ‌های پودری یا ساده نام‌گذاری شده ‌اند، در عایق ‌بندی پی ساختمان و سرویس ‌های بهداشتی و غیره استفاده می ‌شود.

ایزوگام های طرح‌ دار رنگی برای عایق‌ بندی دیوارها و زیباسازی نماها استفاده‌ شده و از عایق ‌های رطوبتی با روکش آلومینیوم در مکان‌ هایی که در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار دارند، استفاده می ‌شود.

همچنین ایزوگام های سنگ‌ ریزه ای دارای رنگ‌ های گوناگونی بوده و از آن ‌ها برای عایق ‌بندی مکان‌ های مختلفی استفاده می‌ شود.

مشخصات ظاهری ایزوگام استاندارد 

ایزوگام های استاندارد بر روی بسته ‌بندی خود دارای علائمی همچون نشان استاندارد، نام شرکت تولیدی، تاریخ تولید، نوع ایزوگام، وزن و ضخامت عایق رطوبتی می‌ باشند.

برای تشخیص ایزوگام های استاندارد از عایق ‌های رطوبتی نامرغوب علاوه‌ بر توجه به علائم گفته‌ شده، به ضخامت عایق ‌های رطوبتی هم توجه کنید. همچنین ایزوگام های مرغوب از پلیمر و قیر مرغوب ساخته‌ شده و ایزوگام های بی‌کیفیت از مواد معدنی و مواد غیر پلیمری ساخته می ‌شوند و دارای بوی نامطبوعی مانند گازوئیل صنعتی هستند. برای تشخیص می‌توانید دست خود را بر روی لایه ‌ای از ایزوگام کشیده و نگاه کنید. اگر دستتان سیاه شد، ایزوگام نامرغوب بوده و به‌ هیچ‌ عنوان استاندارد نمی ‌باشد.

کاربرد ایزوگام 

از عایق رطوبتی ایزوگام برای عایق ‌بندی سازه‌ هایی همچون پی ساختمان، دیوارها، سرویس‌ های بهداشتی، پشت ‌بام ‌ها، کانال ‌های آب، لوله‌ های گاز، استخر، سد، تونل ‌ها، کانال‌ های آب و غیره استفاده‌ شده و ایزوگام مانند سدی میان سازه و صدمات خارجی ایفای نقش می‌ کند.

نکات نصب ایزوگام

پس‌ از خرید ایزوگام مرغوب و استاندارد نوبت به نصب ایزوگام بر روی انواع سازه می ‌رسد. نصب ایزوگام از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده به‌ طوری‌ که اگر بهترین عایق رطوبتی را خریداری کرده و غیر اصولی نصب کنید، علاوه ‌بر کارایی نامناسب، طول عمر کمتری داشته و باید هزینه اضافه ‌تری را صرف کرده تا عایق ‌بندی دیگری را انجام دهید.

جهت نصب ایزوگام در کرج می توانید روی خدمات حرفه ای نصابان مجموعه سایوند حساب کنید. نصب صحیح و اصولی ایزوگام دارای نکاتی است که با رعایت آن‌ ها می ‌توانید عایق ‌بندی استانداردی را داشته باشید. از جمله این نکات عبارتند از:
•نصب ایزوگام باید در هوای آفتابی انجام شود
•برای نصب ایزوگام، ابتدا از پایین‌ ترین شیب سطح شروع کنید
•از مسطح بودن سطح بام مطمئن شده و تمام برآمدگی ‌ها و فرورفتگی ‌ها را از بین ببرید
•پس ‌از نصب، هم‌ پوشانی لایه‌ های ایزوگام را بررسی کرده و تمامی درز ها را بپوشانید
•اگر بام دارای ستون‌ های سر باز است، برای آن ‌ها درپوش گذاشته تا آب به داخل نفوذ نکند
•در آخر کار و پس‌ از اتمام نصب، بام را شستشو داده تا از عایق‌ بندی درست و اصولی مطمئن شوید

مزایای استفاده از ایزوگام 

به‌ طور کلی از مزایای استفاده از ایزوگام به ‌عنوان عایق‌ بندی سطح بام و سازه ‌های گوناگون می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
•استفاده از ایزوگام به ‌عنوان عایق‌ رطوبتی بسیار کم ‌هزینه بوده و مقرون‌ به‌ صرفه می ‌باشد
•ایزوگام در مقابل گرما و سرمای شدید بسیار مقاوم بوده و دارای طول عمر بالایی است
•وزن ایزوگام نسبت‌ به سایر عایق ‌های رطوبتی بسیار پایین بوده ولی در مقابل، از مقاومت بالایی برخوردار است
•مقاومت ایزوگام در برابر کشش، پارگی و ضربات سنگین بسیار بالاست.

هزینه خرید و نصب ایزوگام در کرج و تهران

هزینه مصرفی برای نصب ایزوگام در کرج و تهران و خرید رول‌ های آن به عوامل متعددی بستگی دارد. قیمت ایزوگام ها بر اساس نوع ایزوگام، نوع روکش و تعداد لایه‌ های به‌ کار رفته در ساخت عایق‌ های رطوبتی متفاوت بوده و نمی ‌توان قیمت مشخصی را برای آن تعیین نمود. این هزینه به عواملی مانند متراژ سطح عایق‌کاری شده، برند ایزوگام و غیره بستگی دارد.

شرکت ایزوگام سایوند خدمات پخش و نصب ایزوگام در تهران و سرتاسر استان البرز را به مشتریان خود ارائه داده و دارای نصابان و تکنسین ‌های بسیار ماهر و آموزش‌ دیده است. تمامی ایزوگام های موجود در ایزوگام سایوند، همگی از برندهای مطرح موجود در بازار بوده و دارای نشان استاندارد و مشخصات کامل بر روی بسته ‌بندی خود می‌ باشند. 

نصابان ایزوگام سایوند، عایق‌ های رطوبتی را با استانداردترین شیوه‌ های اجرا و با رعایت تمامی نکات ایمنی،  نصب کرده و ضمانت‌ نامه خرید ایزوگام و نصب را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می ‌توانید به وب سایت رسمی شرکت ایزوگام سایوند به نشانی اینترنتی https://izogamsaivand.com/ مراجعه نمایید.
 

کپی