اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
رژه 11 هزار نفری سربازان روسیه در میدان سرخ به مناسبت هفتاد و هفتمین سالگرد پیروزی شوروی بر آلمان نازی

نمایش قدرت پوتین برای غرب

نمایش قدرت پوتین برای غرب
زهره صفاری

سخنرانی «ولادیمیر پوتین» در هفتاد و هفتمین سالگرد جشن روز پیروزی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم برخلاف پیش‌بینی غربی‌ها نه تنها حرفی از اعلان رسمی جنگ علیه کی‌یف نداشت بلکه با پیش‌نمایش مانور تسلیحات پیشرفته روسی، رجزی برای رقبای غربی و در رأس آنها امریکا داشت.

روزنامه ایران: به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، گمانه‌زنی‌ها درباره مراسم میدان سرخ مسکو از چند روز قبل در رسانه‌های امریکایی و اروپایی آغاز شده بود اما رئیس جمهوری روسیه در دهمین هفته از عملیات نظامی مسکو در اوکراین، پس از آنکه در کنار فرماندهان و مقامات ارشد دولت و ارتش خود، رژه 11 هزار سرباز روس و 131 سلاح جدید و ویژه را به تماشا نشست، در سخنرانی 11 دقیقه ای‌اش غرب را آتش بیار مناقشه در اوکراین خواند و گفت: «مردم روسیه برخلاف غرب هرگز از عشق به کشور، ارزش‌های کهن و عرق به وطن دست برنمی‌دارند و به فرهنگ و ارزش‌ها همواره احترام می‌‌گذارند اما غربی‌ها به دنبال آن هستند که این ارزش‌های کهن را نابود کنند.

این اقدامات غربی‌ها تنها مسیر تحریف تاریخ جنگ جهانی دوم را هموار می‌‌کند و با تشدید روسیه هراسی، شجاعت سربازان ما در این جنگ و ارزش این پیروزی را از بین می‌‌برند. ورود به نبرد اوکراین برای ما ضروری بود چراکه غرب آماده یورش به سرزمین‌های ما بود و ناتو امنیت مرزهایمان را به مخاطره انداخته بود. ما در این نبرد از اراضی مادری‌مان در دونباس حفاظت کردیم. بنابراین در این شرایط این تنها تصمیم صحیح بود.»


وی با اشاره به شجاعت نظامیان روس در جنگ جهانی دوم، از سربازانی که در میدان نبرد اوکراین هستند، تقدیر کرد و گفت: «مرگ هر یک از سربازان و افسران برای ما دردناک بود و دولت هر کاری برای حمایت از خانواده‌هایشان انجام می‌‌دهد و من در این باره متعهد می‌‌شوم.»
«پوتین» ادامه داد: «سال گذشته، ما به کشورهای عضو ناتو پیشنهاد امضای توافقی امنیتی را دادیم اما آنها تعمداً توجهی نکردند چراکه برنامه‌های دیگری داشتند و مهیای یورش به کریمه شده بودند. ما هرگز قصد استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را نداریم اما انفجارهای متعدد در نزدیکی مواضع ما برنامه دیگری از غرب را برای اتهام‌زنی به روسیه نشان می‌‌دهد.»


شگفتی غرب

اما کوتاه بودن این سخنرانی «پوتین»، معادلات تحلیلگران را کاملاً به هم ریخت، به طوری که به نوشته شبکه خبری «الجزیره»، اینکه پوتین مهم‌ترین سخنرانی برای بیان علت نبرد با اوکراین را در کوتاه‌ترین زمان به پایان رساند، بسیار جالب توجه بود. بسیاری از مردم انتظار داشتند که این سخنرانی طولانی‌تر باشد و دلایل رئیس جمهور درباره جنگ در اوکراین و زمان پایان این نبرد را بشنوند اما پوتین توانست در این سخنرانی با بیان اینکه «ما به همان دلایلی که پدرانمان در جنگ جهانی دوم جنگیدند، مبارزه خواهیم کرد» قدرتمندانه‌ترین تعبیر از انگیزه سربازان خود در میدان نبرد اوکراین را بیان کرد و به نوعی روحیه‌ای مضاعف را به نظامیانش تزریق نمود.


در عین حال این تعبیر از سوی رهبران اروپایی مورد انتقاد قرار گرفت و به نوشته «دویچه وله»، «اولاف شولتز»، صدراعظم آلمان در موضعی روسیه ستیزانه اظهارات «پوتین» را تحریف تاریخ خواند. «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهوری اوکراین نیز هشدار داد که جشن روز پیروزی روسیه می‌‌تواند احیای عملیات جدیدی در اوکراین باشد.


این تحولات و موضعگیری‌ها در حالی است که به رغم توافق اعضای شورای امنیت سازمان ملل برای یافتن راهکار صلح در مناقشه اوکراین، قرار است سران اروپایی در نشست گروه 7، تحریم نفت روسیه را در سراسر اروپا به تبادل نظر بگذارند.

انتهای پیام/

 

 

کپی