اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

اختلاف بین اعضای اتحادیه اروپا بر سر عضویت اوکراین

اختلاف بین اعضای اتحادیه اروپا بر سر عضویت اوکراین

عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا به یکی از موارد اختلاف بین کشورهای عضو این پیمان سیاسی تبدیل شده و بسیار از کشورها پذیرش کی یف را مستلزم اصلاح معاهدات بنیادین اتحادیه اروپا می دانند.

به گزارش ایران آنلاین،  یورو نیوز می گوید که حدود نیمی از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با عضویت اوکراین مخالف هستند چرا که این اقدام را  به نحوی منوط به تغییر تعهدات بنیادین این اتحادیه می دانند.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه موافق به جریان افتادن نامزدی اوکراین برای عضویت در اتحادیه هستند اما لهستان، رومانی، فنلاند، دانمارک، مالت، جمهوری چک، اسلونی، بلغارستان، کرواسی، استونی، لیتوانی و لتونی می گویند مخالف تلاش‌های نسنجیده و خام مرتبط با پذیرش عضو جدید در اتحادیه اروپا هستند.
در بیانیه این کشورها با اشاره به عملکرد مثبت و « یکپارچه» اروپا در مقابله با کووید ۱۹ و یا تجاوز روسیه به خاک اوکراین تصریح شده که نباید در مورد اصلاحات نهادی اتحادیه با تعجیل وارد عمل شد و به پیشنهادات شهروندان نباید نگاه ابزاری داشت.

پارلمان اروپا در دوم مارس ( ۱۱ اسفند) با ۶۳۷ رای مثبت، ۱۳ رای مخالف و ۲۶ رای ممتنع درخواست اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا را پذیرفت.ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین نهم اسفند از اتحادیه اروپا خواسته بود تا با عضویت فوری این کشور در این نهاد از طریق رویه خاص موافقت کند.

پذیرفتن تقاضای اوکراین توسط پارلمان اروپا به معنی عضویت کی‌یف در این اتحادیه نیست بلکه این رای گیری روند پیوستن اوکراین را آغاز می‌ کند.


انتهای پیام/

 

 

 

 

کپی