اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

روسیه قصد بستن سفارتخانه های خود در اروپا را ندارد

روسیه قصد بستن سفارتخانه های خود در اروپا را ندارد

معاون وزیر خارجه روسیه در واکنش به شایعات درباره احتمال بسته شدن سفارتخانه‌های این کشور در اروپا، گفت: بستن نمایندگی های دیپلماتیک سنّت ما نیست.

به گزارش ایران آنلاین،آلکساندر گروشنکو در گفت وگو با ریانووستی اعلام کرد: مسکو قصد ندارد سفارت های خود در اروپا را، در پاسخ به اقدامات غیردوستانه کشورهای غربی و افزایش تحریم ها ببندد.

وی تصریح کرد: ما چنین سنتی نداریم زیرا معتقدیم کارهایی که نمایندگی های دیپلماتیک انجام می دهند بسیار مهم است.

روز دوشنبه، سفیر روسیه در لهستان هنگام رفتن به قبرستان سربازان روس کشته شده در جنگ جهانی دوم در سالگرد پیروزی مسکو بر آلمان نازی، مورد حمله افراد معترض جنگ اوکراین قرار گرفته و معترضان به صورت وی رنگ قرمز پاشیدند. وزارت خارجه روسیه در واکنش به این اقدام، یک یادداشت اعتراضی شدیداللحن صادر کرد.

روابط روسیه و غرب از زمان شروع عملیات ویژه مسکو در اوکراین، در ماه فوریه به شدت تیره شد. باوجود اخراج تعدادی از دیپلمات های روس از کشورهای اروپایی، کرملین همچنان برای فراخواندن سفیران خود در اروپا و اخراج دیپلمات های غربی خویشتنداری به خرج داده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۵ اسفند نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری‌ها در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.


انتهای پیام/


 

 

کپی