اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

حاشیه‌ای بر دیدار کارگران با رهبر انقلاب

ملاقاتی برای قدرشناسی

ملاقاتی برای قدرشناسی
مریم آریایی روزنامه‌نگار

دو سال از آخرین دیدار حضوری نمایندگان جامعه کارگری با رهبر معظم انقلاب می‌گذرد. دیداری که در دو سال اخیر محدودیت‌های کرونایی مانع از برگزاری حضوری آن شده بود و دیروز درحوالی هفته کارگر تازه شد.

روزنامه ایران: حسینیه امام خمینی(ره) را که نگاه می‌کردی با کارگران مشتاقی مواجه می‌شدی که از سراسر کشور به دیدار رهبرشان آمده بودند. کارگرانی با سابقه کاری یکی دو سال تا بیش از ۱۰ سال و حتی در آستانه بازنشستگی. از شرکت‌های تولیدی و خدماتی گرفته تا بخش‌های مختلف صنعتی. کارگرانی که گرچه از فشارهای معیشتی گلایه‌مند بودند اما امیدوار به اقدامات حمایتی دولت از معیشت و قدرت خرید کارگران و در عین حال آماده برای شنیدن رهنمودها و توجهات ویژه مقام معظم رهبری در حمایت از تولید آن هم در شرایط تحریم‌های ظالمانه دشمنان. صدر مجلس دیروز مزین به حدیثی از پیامبر گرامی اسلام(ص) بود که کار و روزی حلال را در ردیف مجاهدت درراه خدا قرار می‌داد: «اَلکادُّ لِعِیالِهِ کالْمُجاهدِ فی سَبیلِ الله». روح مجلس هم سرشار از نگاه اسلام و اقتصاد اسلامی به کار و جایگاه و ارزش کارگر در اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران بود. زمانی که وزیر کار، گزارش اقدامات دولت سیزدهم در حمایت از کارگران و اشتغال و رفاه مردم را به محضر رهبر معظم انقلاب ارائه می‌داد به روایت بوسه پیامبر بر دستان پینه‌بسته کارگر اشاره کرد.

روایتی که رهبر معظم انقلاب هم آن‌ را در بیانات خود مورد اشاره قرار دادند و در کنار آن روایتی دیگر از ارج نهادن به جایگاه کارگر و اهمیت دادن به کار در اسلام از دید پیامبر اسلام(ص) بیان کردند. روایتی که پیامبر اسلام جوانی مقبول و پسندیده را نزد خود فراخواندند و زمانی که جوان به پیامبر گفت که کار نمی‌کند پیامبر فرمودند از چشم من افتاد. رهبر انقلاب دیدار با نمایندگان جامعه کارگری را فرصتی برای قدردانی و ارزش نهادن به کار و کارگر دانستند.

دو مقوله‌ای که از نگاه اسلام از جایگاه کار و کارگر منبعث می‌شود. نگاه قدرشناسانه و ارزش‌مدارانه‌ای که بر اساس آن پیامبر اسلام(ص) خم می‌شود و بر دستان پینه‌بسته کارگران بوسه می‌زند. ایشان این نگاه را در قیاس با نگاه ابزاری نظام سرمایه‌داری به کارگران و همچنین نگاه شعاری نظام‌های کمونیستی که در روسیه زمان استالین و خروشچف رایج بود تشریح کردند.

کارگران به عنوان ستون اصلی خیمه تولید در میدان اقتصادی دیروز مخاطب مقام معظم رهبری بودند و به عنوان طلایه‌داران نبرد در میدان تحریم‌های ظالمانه و جنگ اقتصادی مورد قدردانی قرار گرفتند و البته رهبری از همین جایگاه سفارش کارگران را هم به مسئولان و هم به مردم کردند. ایشان خطاب به مسئولان سه نکته را درباره کارگران سفارش کردند: اول زمینه‌سازی برای ایجاد فرصت شغلی، دوم تنظیم رابطه کار و سرمایه و سوم امنیت شغلی کارگران. حمایت از تولید داخلی هم سفارشی بود درباره کارگران به مردم. چرا که از دیدگاه ایشان فقط قراردادهای موقت نیست که حق کارگران را ضایع می‌کند بی‌توجهی به تولید داخل هم دشمنی است برای کارگران که کارشان را از آنها می‌گیرد. نگاه قدرشناسانه و ارزش‌مدارانه رهبر انقلاب به کارگران آنها را به شوق می‌آورد تا جایی که در پایان جلسه از انتهایی‌ترین نقطه سالن کارگری با صدای بلند از این نگاه تقدیر و تشکر کرد و خواست تا برای سپاس از این نگاه متواضعانه بوسه‌ای بر دستان رهبری بزند.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی