اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

کوچ زودهنگام عشایر تهدیدی برای مراتع جنوب کرمان

کوچ زودهنگام عشایر تهدیدی برای مراتع جنوب کرمان

احمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با اشاره به کوچ زودهنگام عشایر زنگ خطر و تهدیدی بزرگ برای مراتع این منطقه محسوب می شود، گفت: امسال پیش‌بینی می‌شود در فصل کوچ عشایر یک میلیون و ۶۶۹ هزار واحد دامی از مناطق جنوب کرمان عبور می‌کنند.

به گزارش ایران آنلاین ، حمزه احمدی افزود: کوچ زودهنگام عشایر، ضمن از دست دادن فرصت رویش گیاهان مرتعی، موجب تخریب خاک و موجب ایجاد روان‌آب و سیل در منطقه می شود.

احمدی از آغاز کوچ عشایر این منطقه به مناطق ییلاقی از ۲۰ اردیبهشت ماه خبر داد و تاریخ کوچ را در این منطقه از ۲۰ اسفند تا ۲۰ اردیبهشت ماه اعلام کرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان یکی از راه‌های جلوگیری از تخریب مراتع را طرح مدیریت چرای دام از قشلاق به ییلاق دانست و بر رعایت این مهم توسط عشایر تاکید کرد.
او تصریح کرد: طرح مدیریت چرای دام اقدام حفاظتی مهمی در زمینه ایجاد تعادل دام و مراتع است که به عنوان یکی از سیاست‌های راهبردی در دستور کار اداره کل منابع طبیعی جنوب کرمان قرار دارد.
احمدی به آغاز فصل کوچ از ۲۰ اردیبهشت ماه در جنوب کرمان اشاره کرد و گفت: از مجموع یک میلیون و ۹۴۱ هزار هکتار مراتع این منطقه یک میلیون و ۲۸۶ هزار هکتار آن مراتع قشلاقی و ۶۳۲ هزار و ۲۸۶ هکتار مراتع ییلاقی بوده که هفت هزار و ۸۱۰ خانوار عشایر از این مراتع بهره مند هستند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: مردم هرگونه گزارش آتش‌سوزی عرصه‌های منابع طبیعی، تخریب و تصرف اراضی ملی، قاچاق گیاهان دارویی و چوب را از طریق شماره تماس ۱۳۹و ۱۵۰۴ کد امداد جنگل و مرتع به فرماندهی یگان حفاظت اطلاع دهند تا در کمترین زمان ممکن رسیدگی شود.

کپی