اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

احیاء و ترویج معماری ایرانی‌ ‌اسلامی در ساخت‌ وساز‌های شهری ضروری است

احیاء و ترویج معماری ایرانی‌ ‌اسلامی در ساخت‌ وساز‌های شهری ضروری است
علیرضا پرنیان خبرنگار

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس گفت : یکی از ویژگی‌ها و جلوه‌های مشهود هویت تاریخی هر شهر در بافت‌های سنتی آن مشخص شده و با گذشت زمان چنین بافت‌هایی حکم شناسنامه‌ی شهر را دارند.

مجتبی زور بخش در گفت‌وگو با خبرنگار ایران آنلاین بیان کرد: معماری سنتی و اصیل ایرانی که بازتاب آن در مکان های تاریخی شیراز از جمله مجموعه کریم خان زند و مسجد وکیل هویدا است ، تجلی هنر ، ذوق و خرد هنرمندانی است که خشت های این بناها را برای رسیدن به آرامش درونی بهره برداران ، بر روی هم چیده اند .
وی با عنوان اینکه تجلی تفکر و هنر خاص در بناهای تاریخی ما به روشنی مشخص است ، عنوان کرد : هنرمندانی نابغه با دانش و تفکر منحصر به فرد خالق این آثار به غایت زیبا در حوزه معماری سنتی ایرانی بوده اند .
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس خاطر نشان کرد: معماری با سایر هنرهای ایرانی تارهای به هم تنیده و یکپارچه ای هستند که از یکدیگر تأثیر پذیرفته اند و در این خصوص ویژگی های معماری ایرانی در مقایسه با معماری سایر ملل دارای جایگاه بسیار والایی است.
به گفته زوربخش معماری ایرانی دارای ویژگی های خاصی است که این هنر اصیل را از هنرهای دیگر متمایز می کند که از جمله مهمترین این ویژگی ها می توان به داشتن محاسبات دقیق و کاربردی قبل از ساخت و به هنگام طراحی، اهمیت ویژه در رعایت اصولی فنی و حرفه ای درکار، ساخت ایوان ها و ستون های مقاوم و رواق هایی بسیار زیبا اشاره کرد .
وی افزود: این نوع معماری در عین سادگی دارای پیچیده گی و ظرافت های بیشماریست که با اندکی دقت می توان این ظرایف را در نوع طراحی و ساخت بناهای ایرانی مشاهده کرد البته فرم های زیبای به کار رفته در نوع گچ بری های ایوان ها و  طاقچه ها همگی از تعالی این هنر اصیل گواهی می دهد .
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس یادآورشد : در معماری اسلامی، استخوان‌بندی بنا مهمترین قسمت و تزئین و پرداخت رویه‌های بنا، از گیراترین عناصر به حساب می آید .
زوربخش در ادامه تصریح کرد: در دنیای اسلام، مسجدها دارای بدیع‌ترین و پیچید‌ترین معماری‌های دست انسان بوده و در کشور ما نیز مسجدهایی با هنر و معماری اسلامی خلق شده اند که مسجد وکیل شیراز از جمله شاهکارهای این آفرینش است .

وی ادامه داد : معماری مساجد ، شناسنامه هنرمندان مسلمان در هر دوره از تاریخ بوده و در حقیقت در مساجد، دین با هنر ملاقات می کند و مهمترین نمودهای هنر اسلامی ، در معماری این اماکن تجلی می یابد .
معماری منحصر به فرد مسجد وکیل شیراز و ستون های مارپیچ آن از جمله جاذبه هایی است که مورد ستایش مهندسین معمار جامعه قرار گرفته و هنر مهندسی را میتوان در این اثر تاریخی به وضوح مشاهده کرد.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس بر ضرورت استفاده اصولی از خدمات مهندسی و توجه به احیاء و ترویج معماری ایرانی‌ ‌اسلامی در ساخت‌ وساز‌های شهری به منظور ساخت بناهای با ارزش و حفظ ارزش‌های فرهنگی جامعه و ایجاد فضای مناسب برای زندگی تأکید کرد .
زوربخش با عنوان اینکه ، در عصر حاضر ، معماری ایرانی به دلایل متعدد از جمله تأثیر‌پذیری و تقلید نانسنجیده از معماری غرب، از حقیقت و اصالت خود فاصله گرفته است ، گفت : متاسفانه امروز جای معماری فاخر و بلند‌آوازه ایرانی اسلامی که قدمتی هزار ساله دارد در ساخت و سازها و ابنیه های ما خالی است و در بسیاری موارد فاصله گرفتن از این سبک معماری و هویت واقعی ، به ایجاد ظاهر آشفته و نامتوازن نمای ساختمانها و‌ فضاهای شهری منجر شده است .

کپی