اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پوتین: پیروزی سال ۱۹۴۵ تکرار خواهد شد

پوتین: پیروزی سال ۱۹۴۵ تکرار خواهد شد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز یکشنبه به مناسبت هفتاد و هفتمین سالگرد پیروزی اتحاد شوروی بر رایش سوم در جنگ دوم جهانی، ابراز امیدواری کرد که پیروزی سال ۱۹۴۵ بر آلمان نازی و متحدانش، تکرار شود.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از ایرنا/ پوتین هم زمان با سالگرد این پیروزی، با تبریک به شهروندان جمهوری مردمی دونتسک و لوگانسک، تاکید کرد : هدف از عملیات ویژه نظامی ارتش روسیه که از ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) در خاک اوکراین آغاز شده، پایان دادن به نسل کشی شهروندان منطقه دونباس بوده است.

وی افزد: نظامیان این جمهوری تازه اعلام شده که با نیروهای ارتش روسیه در نبرد کنونی با ارتش اوکراین و نیروهای نئونازی،  همکاری دارند، همانند اسلاف خود در جنگ بزرگ میهنی، برای رهایی از شر نازی ها مبارزه می کنند.

رهبر فدراسیون روسیه در پیام هایی به سران دیگر کشورهای عضو "سازمان کشورهای مستقل مشترک المنافع" (همسود) با تاکید بر لزوم جلوگیری از پیدایش دوباره نازیسم که در گذشته چنین رنج و دردهای بزرگی برای شهروندان بسیاری از کشورها، به همراه آورده، افزود: ما باید حقیقت رخدادهای جنگ دوم جهانی، ارزش های روحانی و سنت های مشترکمان را در باره دوستی برادرانه و نزدیک، حفظ کرده و به آیندگانمان انتقال دهیم.

عملیات ویژه نظامی ارتش روسیه در اوکراین، در پی بی توجهی کی یف و هم پیمانان غربی اش به نگرانی های امنیتی مسکو، آغاز شده است. 

روسیه روز شنبه اعلام کرد که مقادیر زیادی از تجهیزات نظامی آمریکایی و اروپایی در حمله هوایی روسیه به منطقه خارکیف اوکراین منهدم شده است.

"ایگور کناشنکوف" سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفته است که حجم زیادی از  تجهیزات نظامی که کی‌یف از کشورهای اروپایی و آمریکا دریافت کرده بود، به دنبال حمله هوایی روسیه در حومه ایستگاه راه‌آهن "بوگودوخوف" در منطقه خارکیف، نابود شده است.

مسکو اخیرا هشدار داده که تجهیزات نظامی که آمریکا و اروپا در اختیار اوکراین قرار می دهند، موجب تشدید مناقشه در اوکراین می‌شود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال دارد.

روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت و سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) به اوکراین حمله کرد و روابط پرتنش مسکو - کی‌یف را به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. 

/انتهای پیام 

کپی