اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
در دیدار با وزیر امور خارجه لهستان؛

امیرعبداللهیان: راه حل بحران اوکراین سیاسی است

امیرعبداللهیان: راه حل بحران اوکراین سیاسی است

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این که راه حل بحران اوکراین سیاسی است، گفت: ایران مخالف جنگ در اوکراین است همانطور که مخالف جنگ در یمن هستیم.

به گزارش ایران آنلاین، حسین امیر عبداللهیان در کنفرانس مطبوعاتی با زیبگنیو رائو وزیر امور خارجه لهستان، که در محل وزارت امور خارجه برگزار شد، گفت: ایران و لهستان رابطه دیرینه و تاریخی دارند، قدمت رابطه دو کشور به ۵۴۰ سال قبل بازمی‌گردد و این یک سرمایه ای بزرگ در روابط ایران و ورشو به حساب می‌آید رایزنی‌های سیاسی بین ایران و ورشو به عنوان دو حوزه مهم غرب آسیا و شرق اروپا از و دو کشوری که در این دو حوزه مهم از لحاظ جغرافیایی قرار دارند حائز اهمیت است بر هیچکسی پوشیده نیست.

وی ادامه داد: در ماه‌های اخیر لهستان در بحران و جنگ اوکراین نقش انسان دوستانه مهمی را هم برای آوارگان اوکراینی و هم در موضوع انتقال فوری اتباع جمهوری اسلامی ایران از روز آغازین جنگ از نقاط مختلف اوکراین به لهستان و از آنجا به سمت ایران به عمل آورد و ما از این منظر از مقامات دولت لهستان تشکر می‌کنیم.

امیرعبداللهیان گفت: ما توافق کردیم کمیته مشترک سیاسی دو کشور تا سه ماه آینده نشست جدید خود را برگزار کند و امروز فرصت خوبی بود روابط دو کشور را مرور کنیم.

وی افزود: در این دیدار در خصوص علم و فناوری، تولید خودروهای سنگین، پزشکی هسته ای و در عرصه علمی و تبادل استاد گفت‌وگو کردیم.

وزیرر امور خارجه اظهار داشت: امروز سند همکاری‌های فرهنگی، ورزشی از طرف کشور ما که تنظیم کننده آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است به امضا خواهد رسید و این سند در قالب موافقتنامه به امضا می رسد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: وزیر امور خارجه لهستان در حوزه دیپلماسی ایده‌های مثبتی را مطرح کردند و رییس گروه دوستی پارلمانی ایران به ورشو سفر می کند. 

وزیر امور خارجه گفت: ما در خصوص کمیسیون مشترک اقتصادی توافق نظر داشته‌ایم.

امیر عبداللهیان خاطر نشان کرد: در خصوص تحولات منطقه ای گفت وگوهای مهمی انجام شد ما مخالف جنگ در اوکراین هستیم همانطور که مخالف جنگ در یمن هستیم.

وی تاکید کرد: در شروع جنگ اوکراین در تماسی تلفنی آمادگی ایران را برای اعزام تیم ۲۵ نفره پزشکی به مرز ورشو اعلام کردیم و به ما اعلام کردند نیازی به اعزام تیم نیست و ما همچنان بر اعزام تیم پزشکی آمادگی داریم.


انتهای پیام/

 

 

کپی