اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
مسئول کمیسیون دانش‌بنیان اتاق بازرگانی مازندران تأکید کرد:

لزوم بسترسازی برای رشد شرکت‌های دانش‌بنیان

لزوم بسترسازی برای رشد شرکت‌های دانش‌بنیان
آزاده بابانژاد

عبور از تنگناها و نیازهای اقتصادی با بهره گیری از توان شرکت‌های دانش‌بنیان امکان‌پذیر است و باید بستر فعالیت آنها در استان مازندران بیش از بیش فراهم شود.

به گزارش ایران آنلاین، مسئول کمیسیون تخصصی کارآفرینی و کسب و کارهای دانش‌بنیان اتاق مازندران در نخستین نشست کمیسیون تخصصی کارآفرینی و کسب و کارهای دانش‌بنیان اتاق استان با بیان این مطلب گفت: با توجه به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در ارزآوری و قطع وابستگی کالایی در محصولاتی که توسط آنها تولید می‌شود، باید بستر لازم برای حمایت از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان را فراهم کرد.
سهراب پورمداح، بر استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌پایه برای آموزش به شرکت‌هایی که تاکنون رغبتی به این سمت نداشتند، تأکید کرد و گفت: باید فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان را با خلق ایده‌های جدید حمایتی گسترش دهیم.
این مسئول ادامه داد: به اشتراک گذاشتن تجارب و دستاوردهای دانش‌بنیانی و تسری باور « ما می‌توانیم» به سایر شرکت‌ها برای رسیدن به این بازار و  اکوسیستم اقتصادی حائز اهمیت است.
وی تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان در حقیقت دارای محصولات دانش‌بنیان هستند و این عنوان برای مجموعه‌هایی است که به معنای واقعی با علم و دانش و ثروت‌آفرینی به اقتصاد کشور کمک می‌کنند.
سید مجید لطیفی مدیر یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان استان مازندران نیز در این نشست گفت:باید مانع‌زدایی، پیوست عملی همه شعارها در حوزه تولید و اقتصاد باشد.
گفتنی است، در این جلسه پیرامون مباحثی همچون تعارض بین قوانین دانش‌بنیان با قوانین بانک‌ها، توجه به اهلیت فنی برای تبدیل یک شرکت تولیدی و صنعتی به دانش‌بنیان، نبود حمایت مناسب و ریسک بالای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، فقر نیروی مهارتی در بخش کشاورزی، ارتباط بیشتر فضاهای علمی با بخش‌های عملیاتی و اجرایی و راه‌اندازی کلینیک‌های کسب و کار با همت دانشگاهیان در بخش صنعت و کشاورزی، بحث و تبادل نظر شد.
همچنین، تأمین اعتبارات مورد نیاز و پرداخت بموقع تسهیلات، ضرورت باور و اعتماد به دانش‌بنیان‌ها، ایجاد بستر بازاریابی و تجاری‌سازی محصول دانش‌بنیان، ایجاد خط اعتباری برای شرکت‌های راکد و تعطیل، حل موانع پارک‌های علم و فناوری، و لزوم ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه، از دیگر مسائلی بود که در نخستین نشست کمیسیون تخصصی کارآفرینی و کسب و کارهای دانش‌بنیان اتاق مازندران، مطرح شد.
گفتنی است، هم‌اکنون از 96 شرکت دانش‌بنیان در استان، 46 شرکت با تولید 558 محصول، زیرنظر پارک علم و فناوری مازندران هستند.

کپی