اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

منشاء ریزگردهای امروز تهران کجاست؟

منشاء ریزگردهای امروز تهران کجاست؟

گرد و غبار رسیده به شهر تهران و سایر استان‌های کشور ترکیبی از منابع خارجی و داخلی است.

به گزارش ایران آنلاین سیدمحمد مهدی میرزایی قمی مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر سهم 70 درصدی کانون های ریزگرد داخلی در مقابل سهم 30 درصدی کانون‌های خارجی گفت: با توجه به اینکه طوفان های ریزگرد ایجاد شده همراه با سرعت وزش باد عمدتاً بالای 10 متر بر ثانیه بوده‌اند که فعال شدن کانون‌های ریزگرد داخلی را هم به همراه داشته است، لذا بدیهی است که توده‌های رسیده به محدوده شهر تهران و سایر استان‌های کشور ترکیب منابع خارجی و داخلی هستند.

آنگونه که میرزایی قمی اعلام کرده، با این وجود بیان سهم عمده برای کانون های داخلی صحیح نبوده و تحلیل‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای به وضوح سهم قابل ملاحظه کانون‌های ریزگرد خارجی را نشان می‌دهد.

علی‌الخصوص در طوفان‌های مشاهده شده در تاریخ 19 و 20 فروردین 1401 که سهم عمده مربوط به کانون ها واقع در کشورهای عراق، سوریه و اردن بوده و همچنین کانون ریزگرد اخیر در تاریخ 17 و 18 اردیبهشت 1401 که کانون های واقع در کشورهای عربستان و عراق نقش اصلی در وقوع آنها را داشته‌اند.
لذا می‌توان گفت سهم عمده منابع داخلی در طوفان های ریزگرد اخیر صحیح نبوده و عمده آن حاصل کانون ریزگردهای خارجی بوده و همچنین تعیین دقیق سهم هر یک از آنها نیازمند مطالعات دقیق است.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تصریح کرد: در حال حاضر مدل پیش بینی ریزگرد در کشور وجود نداشته و با توجه به افزایش وقوع طوفان های ریزگرد در محدوده شهر تهران و سایر استان های کشور در ماه های گذشته، لزوم توسعه مدل پیش بینی گرد و غبار توسط سازمان هواشناسی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست بسیار احساس می‌شود.

به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، از صبح روز شنبه ۱۷ اردیبهشت ، با نفوذ گرد و غبار به هوای شهر غلظت ذرات معلق پایتخت افزایش یافت و پایتخت از شامگاه روز شنبه با رشد قابل توجه غلظت ذرات معلق روبرو بود.
از ساعت ۲۲ شاخص برخط آلاینده ذرات معلق کوچکتر از ۱۰ میکرون به عدد ۱۰۷ رسید و با افزایش متوالی، شاخص در ساعت یک بامداد یکشنبه به شرایط ناسالم و عدد ۱۷۵ رسید و در نیمه شب بین ساعت ۳ و ۴ این عدد در شرایط بسیار ناسالم نیز قرار گرفت و تا عدد ۲۰۸ بالا رفت و پس از آن با کمی کاهش در ساعت ۸ صبح روز یکشنبه شاخص برخط آلاینده مذکور به عدد ۱۹۶ رسیده و میانگین شاخص 24 ساعته نیز در ساعت 8 صبح یکشنبه با عدد 153 در شرایط ناسالم برای همه اقشار قرار گرفت.

همزمان آلاینده ذرات معلق کوچکتر از دو و نیم میکرون نیز با رشد قابل توجهی روبرو بوده و در ساعت‌های مورد بررسی از بامداد یکشنبه همواره در شرایط ناسالم قرار داشته است. بدین ترتیب دست کم تا پایان روز یکشنبه این روند ادامه دارد و لازم است شهروندان و به ویژه افرادی که جزو گروه‌های حساس نسبت به آلودگی هوا به شمار می‌روند، حتی المقدور از حضور در اماکن روباز خودداری نموده و همچنین از فعالیت شدید فیزیکی پرهیز کنند.

انتهای پیام/

 

 

 

 

کپی