اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

شهرستان بناب؛ چشم انتظار سفر وزیر میراث فرهنگی

شهرستان بناب؛ چشم انتظار سفر وزیر میراث فرهنگی

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سید عزت‌ا... ضرغامی در سفر چند روزه‌ خود به استان آذربایجان شرقی از شهرستان‌های تبریز، اسکو، مراغه، کلیبر، اهر، ملکان و مبارک شهر دیدار کرد.

مجتبی فتحی‌زاده/ فعال رسانه‌ای
این سفر چند روزه ضرغامی از مناطق تاریخی، توریستی و گردشگری استان، رویدادهای خوبی از قبیل افتتاح هتل‌های بین‌المللی، رسیدگی به مشکلات مناطق تاریخی و احیای آنها و .... را به این مناطق به ارمغان آورد.
جالب اینجاست که کهن‌شهر بناب از این دیدارهای چند روزه مجموعه‌ وزارت میراث فرهنگی هیچ سهمی نداشت، بطوریکه حتی معاونان وزیر نیز از این شهر تاریخی و قطب گردشگری استان دیدار نکردند!
گفتنی است، چند ماه پیش وزیر میراث فرهنگی در جمع مسئولان شهرستان بناب در تهران گفته بود: کباب بناب این میراث تاریخی به ثبت‌رسیده‌‌ ناملموس ملی، می‌تواند دنیا را فرا بگیرد و بهتر از مک دونالد باشد!!! “سئوال اینجاست، شهری که آثار ناملموس ملی دارد و قرار است، کبابش که به عنوان آثار ناملموس ملی به ثبت ملی رسیده است، به عنوان رقیب برند بین‌المللی مک دونالد باشد، امکان نداشت چند ساعتی مقصد سفر وزیر و معاونان وی باشد؟ قطعاً، سفر و بازدید عالی‌ترین مقام اجرایی وزارت میراث فرهنگی کشور به این شهرستان پرجاذبه می‌توانست حامل دستاوردهای امیدبخشی برای داشته‌های فرهنگی و تاریخی این شهرستان پرجاذبه باشد. 
شهرستان بناب یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی است که پیشینه آثار تاریخی کشف‌شده در ارتفاعات جنوبی گورستان‌های قره‌قشون به سده‌های هشتم و نهم هجری می‌رسد و نشانگر رونق و آبادانی بناب در عصر صفویان است که این شهرستان را به عنوان یک قطب گردشگری تاریخی در جنوب استان تبدیل کرده است که از روستاهای سر سبز و تاریخی این شهرستان می‌توان روستاهای تاریخی صور، توتاخانه با قدمت ۳۰۰۰ ساله از روستاهای مهم گردشگری است که با توجه به معماری خاص و منحصربه‌فردش جزو اماکن دیدنی استان آذربایجان شرقی است. این روستاها دارای خانه‌های آجری است که روی خانه‌های کنده کاری شده صخره‌ای بنا شده‌اند که جزو آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند؛ همچنین از آثار فرهنگی است، شهرستان می‌توان سد دوش، کمپ گردشگری قره قشون، موزه مردم‌شناسی جنوب سهند، موزه صفویه (خانه سیف العلما) حمام تاریخی حاج فتح‌ا...، مسجد زیبای مهرآباد، مسجد میدان، مسجد کبود، مسجد زرگران، پل پنج چشمه، مسجد جامع زاوشت، صنایع پویا، حوزه علمیه فاخر و مراکز آموزش عالی و آثار تاریخی و تفریحی زیادی را نام برد که همگی دست به دست هم داده و شهرستان بناب را جزو مقاصد گردشگری و فرهنگی منطقه قرار داده است.
مسئولان شهرستان باید فرصت حضور اعضای هیأت دولت در منطقه را مغتنم بشمارند و نهایت بهره و استفاده را در جهت رشد، پیشرفت و توسعه و آبادانی شهرستان بناب ببرند و از هرگونه اهمال و کم کاری در این خصوص پرهیز کنند.
همچنین سفر ریاست محترم جمهوری در روزهای آینده به استان آذربایجان‌شرقی انجام خواهد شد و مردم بناب انتظار دارند که برای رفع مشکلات این شهرستان از قبیل توسعه شهرک صنعتی، شهرک حضرت ولیعصر(عج)، کمربندی شرقی، استادیوم ورزشی بناب، مشکلات توسعه روستاها و کشاورزی و … یکی از تاثیرگذارترین اعضای هیأت دولت در این شهرستان حضور یابد.

کپی