اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

سختی گیر رزینی /اطلس آب

سختی گیر رزینی /اطلس آب

وجود یون کلسیم و منیزیم در آب عامل اصلی سختی آب می باشد. هنگامی که آب سخت است به راحتی می‌تواند لوله ها را مسدود کند. از این رو استفاده از دستگاه سختی گیر رزینی جهت رفع مشکل یکی از الزامات اصلی می باشد که در صنعت آب به کار میرود. آب سخت و تجهیزات سرمایشی و گرمایشی باعث می‌شود که هزینه گرمایش آب 15 تا 20 درصد افزایش یابد. و رسوب‌گذاری بر روی سطوح تجهیزات باعث ایجاد خسارات جبران‌ناپذیری شود.

فرآیند تبادل یونی در دستگاه سختی گیر رزینی

تمامی رزین ها حاوی یون های سدیم و زیادی هستند. همانطور که می دانید آب دارای یون های زیادی و  بالایی از جمله های کلسیم و منیزیم که به آن آب سخت نیز گفته می شود می باشد. و رزین وظیفه جذب کلسیم را دارد و در عوض آن سدیم را به آب اضافه می کنند. و آبی که باقی ماند آب نرم می باشد. آب سختی گیر ی شده دارای مقدار کم سدیم می باشد که وجود آن را می توان نادیده گرفت برای از بین بردن یون های باقی مانده بر جذب شده در رزین به وسیله شستشو با آب نمک جهت استفاده مجدد رزین را آماده می کند.

شستشوی رزین به وسیله آب نمک در دستگاه سختی گیر رزینی را می توان به وسیله یک کیت  سختی سنج  زمان آن را مشخص نمود. همواره یکی از نکات نگهداری دستگاه سختی گیر رزینی و عملکرد بهینه آن زمان احیای رزین به وسیله نمک می باشد. در اینجا لازم به یادآوری این نکته بسیار مهم نیز می باشد. انجام غیر اصولی تزریق آب نمک خود یکی از عوامل مخرب در تخریب رزین  و کاهش طول عمر آن  پایین آمدن و عامل اصلی پایین آمدن یون کلسیم و منیزیوم می باشد.اجزا تشکیل دهنده دستگاه سختی گیر رزینیستون اصلی سختی گیر که از جنس فلزی یا  FRP می باشد تمام مخازن دریچه های شارژ و تخلیه در بالا و پایین ستون می باشند.  به وسیله آن ها در زمان شارژ می توان رزین را در زمان تخلیه نیز تخلیه نمود.شیر کنترل عملکرد دستگاه سختی گیر که در دو نوع  اتوماتیک و دستی می باشد. و نوع دستی آن عمدتاً به‌ صورت سلوولو  می باشد ولی در بعضی مواقع که در مخازن سختگیر مورد استفاده قرار می گیرد.  از شیر چه مرحله سختی گیر که از جنس پلاستیک می باشد استفاده می شود این شیرها قابلیت نصب از بالا و بغل را دارا می باشند.

مخازن آب نمک از جنس پلی اتیلن می باشد.

رزین تبادل یونی که اصلی ترین بخش دستگاه می باشد. در دو نوع آنیون و کاتیون و بنا به نوع آب در دستگاه سختی گیر رزینی انتخاب می گردد

دیفیوزر های آب جمع کن و آب پخش کن که در بالا و پایین دستگاه سختی گیری تهویه می شود کار آن جلوگیری از خروج هدر رفت رزین از ستون سختی گیر می باشد.

8 نکته مهم در نگهداری دستگاه سختی گیر رزینی

1-کنترل دما دستگاه ۴ درجه سانتیگراد

2- جلوگیری از یخ زدگی و خشک شدن رزین

3-کنترل رطوبت رزین

4-کنترل زمان شستشوی احیای رزین

5-کنترل ورودی سختی آب و خروجی آن از دستگاه سختی گیر

6-عملیات عمرانی محل قرار گرفتن سختگیر

7-تهویه فیلتر شنی قبل از دستگاه سختی گیر در صورت داشتن املاح معلق آب

8-دستگاه سختی گیر باید در محل سرپوشیده قرار گیرد.

در اینجا لازم به یادآوری این نکته می باشد. در سختی‌گیری که از شیر دستی استفاده می شود یک کنتور آب جهت تعیین دبی آب خروجی و زمان بهتره تهویه می‌گردد. و دستگاه‌های اتوماتیک جهت داشتن سنسور میزان گذر آب نیاز به نصب کنتر نمی‌باشد.


سختی گیر رزینی تمام اتوماتیک FRP

همانگونه که از نام آن پیدا است تمامی مراحل و عملکرد دستگاه سختی گیر به صورت اتوماتیک صورت می پذیرد. اپراتوری دستگاه در مقایسه با نوع دستی می‌باشد و  استفاده از این دستگاه در مکانهای می‌باشد که  با مشکل اپراتوری مواجه می باشد. عمدتا از دستگاه سختی گیر رزینی FRP به صورت اتوماتیک استفاده می شود سیستم‌ها در کنار امتیازات و نکات مثبت که در آن دارای یک سری نکات منفی نیز می باشند. که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان را به آسیب پذیر بودن آن در مقایسه با نوع نیمه اتوماتیک  اشاره کرد. همواره یکی از مشکلات آن تنظیمات شیر اتوماتیک می‌باشد. که نیاز به یک آموزش اساسی و راهبردی دارد. مشکلات که همواره خریداران دستگاه با مواجه می باشند. این است که فکر می‌‍کنند با خرید این دستگاه دیگر نیازی به اپراتور نمی باشد که این هم کاملا اشتباه می‌باشد. چرا که همواره می بایست اپراتور از عملکرد دستگاه باشد با توجه به اینکه شیر ها به وسیله برق کار میکند و قطعی برق در سیستم خود باعث از کار افتادن تمامی مراحل دستگاه میباشد می‌شود

قیمت سختی‌گیر

همواره یکی از دغدغه‌های اصلی خریداران دستگاه سختی گیر رزینی قیمت آن می‌باشد که متاسفانه این روزها با توجه به اینکه شرکت های تولید کننده دستگاه سختی گیر رزینی در کشور زیاد شده و از سوی در مخازن سختی گیر FRPوارد کننده های آن نیز نسبت به سال‌های گذشته زیاد شدند همواره تفاوت قیمت دستگاه سختی‌گیر رزینی یکی از مشکلات اصلی خریداران در زمان انتخاب دستگاه سختی‌گیر رزینی میباشد.  متاسفانه بعضی از واردکنندگان اقدام به واردات بی رویه و نامرغوب که همواره برای خرید دارند دارای یک سری مشکلات عدیده می‌باشد. که باعث می‌شود عملکرد دستگاه سختی گیر رزینی به خوبی صورت پذیرد. از این رو لازم به یادآوری است که تمامی دستگاه سختی گیر رزینی ساخت شرکت اطلس آب دارای ۱ سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش معتبر می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره خرید و قیمت دستگاه سختی گیر رزینی می‌توانید با کارشناسان شرکت اطلس آب تماس حاصل نمایید.

02146076082

02146073396 

کپی