اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
رئیس کانون صنایع آرد ایران در گفت‌و‌گو با «ایران»:

دولت قبل جرأت اصلاح یارانه آرد را نداشت

دولت قبل جرأت اصلاح یارانه آرد را نداشت

حسین یزدجردی رئیس کانون صنایع آرد ایران در گفت‌و‌گو با «ایران» با اشاره به ضرورت اصلاح یارانه آرد توسط دولت گفت: این اقدام باید در سال‌های گذشته انجام می‌گرفت اما دولت‌های قبل جسارت انجام چنین کاری را نداشتند ولی دولت سیزدهم این شجاعت و جسارت را داشت و برای جلوگیری از ادامه تبعات منفی آرد چندنرخی، اقدام به آزادسازی قیمت آرد کرد.

روزنامه ایران: وی تأکید کرد: ما سال‌ها منتظر اجرای سیاست آزادسازی نرخ گندم بودیم و بارها این مسأله را هم به دولت‌های قبل گوشزد کرده بودیم زیرا یارانه‌ای که دولت برای آرد در نظر گرفته بود به مردم نمی‌رسید و چندنرخی شدن قیمت آن باعث ایجاد رانت و قاچاق فراوان آرد از کشور شده بود.

رئیس کانون صنایع آرد ایران با اشاره به اینکه جابه‌جایی آرد و قاچاق آن از سال‌های گذشته در حال رخ دادن بود، گفت: دولت وقت در سال 1360 به علت وقوع جنگ و ایجاد شرایط ویژه امنیتی در آن سال‌ها، معاملات آرد را تحت کنترل خود قرار داده و آن را به انحصار خود درآورده بود اما بعد از پایان جنگ، این انحصار را ادامه داد و ما بارها به رفع این انحصار به دولت هشدار داده بودیم. یزدجردی تصریح کرد: وقتی کالایی چندنرخی می‌شود به‌طور قطع با فساد روبه‌رو خواهد شد. در سال گذشته گندم 5500 تومانی خریداری شده از کشاورز با قیمت 665 تومان به نانوایی‌ها، به نانوایی‌های آزادپز با قیمت 900 تومان و به صنف و صنوف با قیمت 2700 تومان فروخته می‌شد.

این ارقام حاکی از وجود 3 نرخ متفاوت از قیمت آرد در بازار است. در نتیجه بخشی از نانوایی‌ها، آرد دولتی را با قیمت آزاد به کارخانه‌ها به فروش می‌رسانند. وی یادآور شد: ماکارونی هم با آرد یارانه‌ای تولید می‌شود و به‌طور گسترده صادرات آن انجام می‌گیرد درحالی که قیمت‌های بین‌المللی ماکارونی بالاتر از نرخ‌های فعلی داخلی است به همین علت قیمت ماکارونی ایرانی در پاکستان از سایر برندهای موجود دیگر ارزان‌تر است. چنانچه یارانه نان سنتی هم حذف نشود، آرد نانوایی‌های سنتی به صنف و صنعت قاچاق داخلی می‌شود.


یزدجردی با تأکید بر لزوم انجام جراحی اقتصادی در کشور گفت: جراحی اقتصادی باید با سیاست‌های پشتیبانی همراه باشد تا به این واسطه اقشار مختلف جامعه به میزان کمتری با چالش روبه‌رو شوند.


رئیس کانون صنایع آرد با اشاره به راهکارهایی در راستای اجرای صحیح سیاست آزادسازی نرخ آرد بیان کرد: برای پذیرش افکار عمومی جامعه در جهت اتخاذ این سیاست باید ابعاد مختلف این اقدام دولت به‌درستی در رسانه‌ها مطرح و درباره آن شفاف‌سازی شود. اگر با این اقدام قرار است قیمت نان افزایش پیدا کند باید قبل از آن به مردم دلایل آن و روش‌های حمایتی دولت توضیح داده شود.


به باور وی، مردم باید بدانند یارانه آرد به دست‌شان نمی‌رسد بلکه به کشورهای دیگر منتقل می‌شود و آنها از منابع ارزی کشورمان بهره‌مند می‌شوند. در این چرخه نیز بسیاری از این شرایط سوء‌استفاده کرده و سودهای کلانی به جیب می‌زنند.


یزدجردی بر لزوم اتخاذ سیاست‌های جبرانی توسط دولت تأکید کرد و گفت: دولت با وجود اصلاح نرخ آرد، باید سیاست‌های حمایتی را هم برای جبران افزایش قیمت به‌کار گیرد زیرا در غیراین صورت بالا رفتن قیمت اقلام اساسی می‌تواند باعث متضرر شدن اقشار متوسط و ضعیف جامعه شود و در آینده شهامت انجام اصلاحات مهم اقتصادی در جامعه کاهش پیدا می‌کند.


یزدجردی نان را جزو مهم‌ترین کالاهای اساسی برای مردم عنوان کرد و گفت: با آزادسازی نرخ آرد و پرداخت یارانه مستقیم سفره‌های مردم کوچک نخواهد شد ضمن اینکه دولت اعلام کرده است مبلغ یارانه را افزایش خواهد داد. اگرچه دولت می‌توانست همزمان با اجرای این سیاست، نرخ یارانه را هم افزایش دهد تا این اطمینان خاطر برای مردم به وجود آید که گرانی اقلام اساسی با حمایت‌های دولتی همراه است.


وی در پایان بیان کرد: دولت باید از همه افراد مؤثر در اتخاذ تصمیم‌های مهمی همچون آزادسازی نرخ گندم مشاوره بگیرد. دولت در حال هزینه دادن برای این جراحی اقتصادی است و پای کار آمده است و نکته مهم انتقال کلیه یارانه ارزی کالاهای اساسی و نان به انتهای زنجیره است که در این صورت به جای شوک‌های قیمتی چند مرحله‌ای، در یک مرحله کل یارانه‌های کالاهای اساسی اصلاح خواهند شد.

انتهای پیام/

 

 

کپی