اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
رئیس مرکز ملی فرش:

۳۵ هزار شغل جدید در حوزه فرش دستباف ایجاد شد

۳۵ هزار شغل جدید در حوزه فرش دستباف ایجاد شد

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم تاکنون علاوه بر تثبیت مشاغل، بیش از ۳۵ هزار شغل جدید در حوزه فرش دستباف در کشور ایجاد شد.

به گزارش ایران آنلاین، "فرح‌ناز رافع" امروز (یکشنبه) در مراسم نخستین بزرگداشت مشاهیر فرش دستباف ایران در محل تالار وحدت افزود: بیش از ۲ میلیون نفر در زنجیره ارزش فرش دستباف در کشور حضور دارند.
وی بیان داشت: در حوزه فرش دستباف می توان کارآفرینی گسترده‌ای انجام داد و علاوه بر اشتغالزایی به رفع محرومیت پرداخت.
رابطه با اشاره به کلامی از رهبر معظم انقلاب که "باید هنر- صنعت فرش دستباف را حفظ کرد و به آیندگان انتقال داد" گفت: این مراسم در راستای الگوسازی برای نسل های جدید به ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان برگزار می شود.
رئیس مرکز ملی فرش ایران خاطرنشان‌کرد: با برگزاری بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر- ساعت زمان برای اجرای آیین بزرگداشت مشاهیر و نام‌آوران فرش دستباف، امروز پنج نفر به عنوان مشاهیر، پنج نفر به عنوان نام‌آوران فرش دستباف و ۱۰۰ نفر به عنوان چهره های شاخص استانی و کشوری این حوزه معرفی خواهند شد.
وی ادامه‌داد: در زنجیره تولید و تامین فرش دستباف افراد زیادی اعم از رنگرز، رفوگر، نساج، بافنده، تاجر و غیره حضور دارند که خدمات آنان سبب شده تا فرش ما به هویت ایرانی تبدیل شود.
به گزارش ایرنا، پارسال ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار متر مربع فرش دستباف در کشور تولید شد که در هم‌سنجی با سال ۹۹ رشد ۲۷ درصدی داشته است.
علاوه بر آن سال گذشته ۶۴ میلیون دلار فرش دستباف به دیگر کشورها صادر شد که رشد ۱۱ درصدی وزنی و افت ۱۰ درصدی از نظر ارزشی داشته است.


انتهای پیام/

 

 

 

کپی