اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
شورای امنیت سازمان ملل پس از 2 ماه و نیم جنگ اوکراین به اجماع رسید

ساز ناکوک امریکا در اجرای توافق صلح جهانی

ساز ناکوک امریکا در اجرای توافق صلح جهانی
زهره صفاری

شورای امنیت سازمان ملل سرانجام پس از 73 روز از آغاز مناقشه اوکراین به اتفاق آرا در حالی رأی به حمایت کامل از پیش گرفتن راهکار صلح داد که امریکا با تدارک کمک تسلیحاتی و امنیتی چند میلیون دلاری دیگری برای کی‌یف، باز هم خلاف مسیر رفت و هیزم بر آتش جنگ ریخت.

روزنامه ایران:به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، در این بیانیه که پیش‌نویس آن توسط نروژ و مکزیک و به رغم تأکید بسیاری از اعضا بر اینکه روسیه در حال ادامه  عملیات نظامی خود در اوکراین است، عاری از تعابیری مانند «جنگ»، «مناقشه» و «تهاجم» در چند جمله کوتاه تهیه شده بود، اعضا تأکید کردند: «شورای امنیت حمایت کامل خود را از تلاش‌های دبیرکل سازمان ملل برای یافتن راهکار صلح اعلام می‌‌دارد.»


«آنتونیو گوترش» که هفته گذشته با دستور کار اعمال فشار برای ایجاد کریدور حقوق بشری برای حفاظت از جان غیرنظامیان، راهی مسکو و سپس کی‌یف شد از این بیانیه استقبال کرد و عصر جمعه به خبرنگاران گفت: «امروز برای نخستین بار، شورای امنیت یکصدا به صلح در اوکراین رأی داد. جهان باید برای خاموش کردن صدای سلاح‌ها و تحقق ارزش‌های جهان درچهارچوب راهبرد سازمان ملل کنار یکدیگر قرار گیرد.»
براساس گزارش سایت سازمان ملل، «گوترش» در این سفر در هر دو کشور با ادبیاتی یکسان سخن گفته و محور گفت‌وگو پایان جنگ و مرگ و خشونت در جهان بوده است.


ساز مخالف امریکا

گرچه نماینده ایالات متحده نیز یکی از امضا کنندگان بیانیه صلح در اوکراین بود اما اعلام ارسال محموله جدید کمک امنیتی تسلیحاتی به اوکراین به ارزش 150 میلیون دلار از سوی سران کاخ سفید، نشان می‌‌دهد امریکا چندان بر امضای نماینده‌اش در سازمان ملل پایبند نبوده است. چراکه در بیانیه‌ای که کاخ سفید منتشر کرده است، «بایدن» بدون اشاره به رقم 33 میلیارد دلاری که برخی مقامات امریکایی اعلام کرده اند، تاکید کرد، کاخ سفید در تلاش است، کنگره را مجاب به کمک جدید به اوکراین کند.


در عین حال این وعده‌های واشنگتن، برخی کشورهای غربی مانند ایتالیا را نیز برای حرکت در مسیر تقابل با روسیه کشانده و به نوشته «فرانس پرس»، شبکه‌های خبری این کشور از توقیف کشتی روسی متعلق به «ولادیمیر پوتین» به ارزش 700 میلیون دلار خبر داده‌اند.
اما نمایش عوامفریبانه واشنگتن و ژست صلح‌طلبی سران کاخ سفید در مسأله اوکراین همچنان به قوت خود باقی است و پنتاگون در همین راستا هرگونه دخالت در غرق ناو «مسکوا»ی روسیه در ماه گذشته را رد کرده و اعلام داشته که کمک نظامی به اوکراین در این زمینه نداشته است.


این در حالی است که تلاش‌های غرب و در رأس آنها امریکا برای اعمال فشار بر اقتصاد مسکو و تحریم آن همچنان تداوم دارد و در این راستا وزیر خارجه روسیه تحریم شبکه‌های تلویزیونی روسی توسط انگلیس را در حالی بشدت مورد نقد قرار داده است که به نوشته یورونیوز، عملیات تخلیه غیرنظامیان تحت نظارت سازمان ملل  و صلیب سرخ جهانی ادامه دارد و تاکنون ده‌ها زن، کودک و افراد مسن از کارخانه آزوف استال ماریوپل خارج شده‌اند. همچنین در جریان آخرین تبادل اسرا با روسیه 41 شهروند اوکراینی آزاد شده‌اند که کی یف 38 نفر از این اسرا را نظامی اعلام کرده است. با این حال دولت اوکراین آماری از تعداد نظامیان روس آزاد شده نداده است.


در همین حال سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز روز جمعه اعلام کرد کشورش برنامه‌ای برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در جریان جنگ اوکراین ندارد. «الکسی زایتسف» گفت: «استفاده روسیه از تسلیحات هسته‌ای، خطری که مقامات غربی علناً درباره آن هشدار داده‌اند، در عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، قابل اجرا نیست.»


البته به نظر می‌‌رسد روسیه برای پیشبرد دیگر اهدافش همچنان ثابت قدم است و «آندری تورچاک»، نماینده و معاون رئیس شورای فدراسیون روسیه روز جمعه در بازدید از شهر خرسون در جنوب اوکراین، اعلام کرد که مسکو هرگز جنوب اوکراین را ترک نخواهد کرد: «مایلم بار دیگر به مردم خرسون بگویم که روسیه برای همیشه اینجا خواهد ماند و شکی در این باره نباید داشت.» خرسون از مهم‌ترین مناطقی است که از ماه مارس به کنترل نیروهای روسیه درآمده است.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی