اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

فلسفه "پنجاه بدر"، شکرگزاری و تمنای باران

فلسفه "پنجاه بدر"، شکرگزاری و تمنای باران

"پنجاه بدر" یکی از سنت‌های قدیمی و خاص قزوینی‌ها برای طلب و دعای باران است که هرساله عصر نوزدهم اردیبهشت ماه در باغستان‌های سنتی این شهر برگزار می‌شود اما تداوم کرونا موجب شده تا برای دومین سال پیاپی خبری از این مراسم کهن نباشد.

زهره شریفی/خبرنگار
به گزارش ایران آنلاین، اگرچه بین این سنت کهن و زیبا با سیزده بدر که در همه جای ایران به جا آورده می‌شود و مردم در آن به دامان طبیعت می‌روند، شباهت‌هایی وجود دارد اما با یکدیگر متفاوت هستند.
در این مراسم قدیمی که جنبه معنوی و تفریحی نیز پیدا کرده، خیلی از شهروندان قزوینی برای افزایش رزق و روزی با حضور در باغستان‌های جنوبی این شهر با خواندن دو رکعت نماز از خداوند درخواست باران می‌کنند.
فلسفه پنجاه بدر، شکرگزاری و تمنای باران است اما در کنار آن خانواده‌ها هر یک به فراخور جمعیتی که دارند با هم همراه شده‌، زیراندازی در گوشه‌ای از دل طبیعت پهن می‌کنند تا در کنار گذران لحظه‌هایی خوش، آئین‌های مذهبی باران‌خواهی و شکرگزاری را نیز به جای آورند.
خوردن غذاهایی از جمله آش رشته و دُیماج (پیش‌غذایی محلی که مخلوطی از نان خردشده، پنیر، سبزی، گردو، کشمش و سیر است) و انواع تنقلاتی چون آجیل و شیرینی باقیمانده از عید، بخشی از رسوم «پنجاه بدر» در قزوین است.
با گذشت دو سال از ایجاد وقفه در اجرای این مراسم به دلیل کرونا امسال با فروکش کردن بیماری، شرایطی مهیا شده تا شاهد برگزاری دوباره این آیین باشیم.
امسال قرار است با همکاری میراث فرهنگی، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین، سازمان همیاری‌ها و مشارکت بخش خصوصی در کنار اقامه نماز طلب باران، شاهد برنامه‌های متنوع، شاد و نیز خلاقانه باشیم که این حرکت می‌تواند در معرفی آداب و رسوم زیبای مردم قزوین و نیز جاذبه‌های تاریخی و گردشگری آن نیز موثر باشد.
مدیران میراث فرهنگی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان همیاری‌های استان در نشست خبری با اصحاب رسانه برنامه‌های این روز را تشریح کردند و خواستار اطلاع‌رسانی مناسب برای حضور گسترده مردم در آیین‌های پنجاه بدر شدند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در این نشست اظهار داشت: 19 اردیبهشت هر سال در تقویم مردم قزوین روز بیادماندنی است که مردم مومن و ریشه‌دار قزوین با حضور در مصلی با اقامه نماز از خداوند طلب باران می‌کنند تا سال پربارش و پرنعمتی داشته باشند.
علیرضا خزائلی بیان کرد: در کنار این برنامه مذهبی، شاهد برنامه‌های فرهنگی و دوره‌همی و صله‌رحم نیز هستیم و مردم اصیل قزوین در این روز با درست کردن آش سنتی و دیماج و نوشیدنی سرکه شیره ساعات پر نشاطی را برای خود مهیا می‌کنند.
خزائلی تصریح کرد: امسال با فروکش کردن بیماری کرونا می‌توانیم پس از دو سال وقفه این آیین را در فضایی مناسب برگزار کنیم و با همکاری چند دستگاه اجرایی برنامه‌های جذاب و شادی تدارک دیده شده که امیدواریم مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: اقامه نماز طلب باران در مصلی، برگزاری جنگ شادی، کنسرت موسیقی، محفل طنز، تور قزوین‌گردی، برای آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و گردشگری از برنامه‌های پنجاه بدر امسال است.
وی بیان کرد: در این روز از فعالان تورهای گردشگری در سطح ملی دعوت شده تا روز دوشنبه میهمان استان قزوین باشند و با جاذبه‌های گردشگری و باستانی و سنت‌های این خطه آشنا شوند.
خزائلی با بیان اینکه نماینده وزیر میراث فرهنگی نیز در این برنامه حضور خواهد یافت و فرصتی مهیا شده تا بتوانیم ظرفیت‌های این استان را به مسئولان کشوری معرفی کنیم، تصریح کرد: مراسم پنجاه بدر امسال از حال و هوای شاد و متنوعی برخوردار است و می‌تواند ساعات خوشی را برای مردم مهیا کند و امیدواریم این مراسم آغازی برای تدارک برنامه‌های منظم، تاثیرگذار، جذاب و مناسب‌تری به صورت متمرکز در سال‌های آینده باشد.
وی از اصحاب رسانه خواست ضمن حضور در برنامه‌های پیش‌بینی شده «پنجاه بدر» در انعکاس مطلوب این رویداد فرهنگی و آیینی و تبدیل شدن قزوین به مقصد گردشگری نقش مهم خود را ایفا کنند.


 

کپی