اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

منابع مصری: تهدید رژیم صهیونیستی به قتل سنوار، نمایش رسانه ای داخلی است

منابع مصری: تهدید رژیم صهیونیستی به قتل سنوار، نمایش رسانه ای داخلی است

منابع مصری آگاه به پرونده میانجیگری قاهره بین گروه های مقاومت فلسطین و رژیم اشغالگر قدس، تهدیدات این رژیم علیه السنوار را توخالی و نمایش رسانه ای برای آرام کردن ساکنان سرزمین های اشغالی دانستند.

به گزارش ایران آنلاین، این منابع  تاکید کردند: تبلیغات رسانه ای اسرائیل درباره طرح های ترور "یحیی سنوار"، رهبر جنبش "حماس" در نوار غزه، تلاشی برای فرونشاندن خشم عمومی ساکنان سرزمین های اشغالی از کشته شدن ۳ صهیونیست و زخمی شدن تعدادی دیگر بدست رزمندگان مقاومت و ناکامی در برپایی برنامه هایی است که آنها به مناسبت روز نکبت (در تقویم فلسطین) در نظر داشتند.

این منابع در مصاحبه اختصاصی با "العربی الجدید" گفتند: که مقامات مصری مرتبط با مدیریت پرونده میانجی‌گری، پیش از این و هنگامی که احتمال ترور سنوار مطرح شده بود، به مقامات اسرائیلی اطلاع داده بودند که بحث ترور هر یک از رهبران جنبش‌های «حماس» و «جهاد اسلامی»، از سوی رژیم صهیونیستی به معنای دادن سیگنال برای آغاز جنگ همه‌جانبه با این رژیم است.

به گفته این منابع، در مذاکرات پیشین، رهبران گروههای مقاومت به آنها اعلام کرده بودند که هرگونه قصدجان رهبران هر یک از این گروهها از سوی رژیم صهیونیستی به معنای قطع کامل گفت وگوها و آغاز طوفان علیه آن رژیم خواهد بود، زیرا جان «رهبران» و «بیت‌المقدس» خطوط قرمز آنهاست.

در همین حال، اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس گفت: تهدیدهای دشمن به ترور رهبران مقاومت، ما را از دفاع از سرزمین و مقدسات، حق بازگشت و آزادی زندانیانمان باز نمی دارد.

به گفته منابعی که با العربی الجدید گفت‌ وگو کرده‌اند، سرزمین فلسطین اکنون با معادله جدیدی روبرو است، پس از آنکه اشغالگران اعلام کردند به ازای هر موشکی که از نوار غزه شلیک می شود آنها نیز اقدام به بمباران شدید این خطه می کنند، نیروهای مقاومت نیز این پیام را به صهیونیستها داده اند که هرگونه هجوم  و هتک حرمت مسجد الاقصی با یک عملیات در عمق اسرائیل پاسخ داده خواهد شد.

بستن راه ایفای نقش روسیه در پرونده فلسطین

از سوی دیگر همین منابع گفتند که اخیرا مقامات امریکایی در تماس با مقامات مصری خواهان ایفای نقش تعیین کننده در کنترل تنش در سرزمین های اشغالی فلسطین هستند و آمریکا از میانجی‌گریهای کشورهای عربی با جناح‌های فلسطینی به رهبری مصر و قطر حمایت می‌کند تا راه روسیه برای بهره برداری از این پرونده در راستای بحران جاری مسکو با غرب را ببندد.

به گفته این، منابع ورود روسیه به بحران در سرزمین های اشغالی و پذیرش هیئتی از حماس و اعلام آمادگی مسکو برای میزبانی از گروههای فلسطینی، موجب نگرانی اسرائیل و آمریکا شده است.

موسی ابومرزوق، یکی از اعضای دفتر سیاسی حماس، روز جمعه گفت که هیئت نمایندگی این جنبش در مسکو درباره "حملات اسرائیل در بیت‌المقدس و خشونتها در کرانه باختری و غزه و پیامدهای خطرناک آن گفتگو کرده است.

وی در توییتی پس از بازگشت این هیات، سفر را "نتیجه بخش"  توصیف کرد و گفت که این سفر در چارچوب «تعمیق رایزنی و هماهنگی دوجانبه با دوستان روسی انجام شده است و در این سفر طرفین مخالفت خود را با یکه تازی آمریکا در تصمیم گیریهای بین المللی ابراز کردند.

در همین زمینه، منابع مزبور گفتند که میانجی مصری اخیراً با هدف آرام کردن فضا و آرام کردن خشم عمومی ناشی از حوادث روز "نکبت" و تنش ناشی ازهتک حرمت مسجدالاقصی، تماس هایی برقرار کرده است.

همین منابع خاطرنشان کردند: در این گفت وگوها بیش از اینکه تمرکز بر روی کنترل گروههای مقاومت باشد، تاکید بر معادله جدید تنش آفرینی صهیونیستها در بیت‌المقدس و مسجدالاقصی و پاسخ گروههای مقاومت به آن (با انجام عملیات علیه صهیونیستها در عمق سرزمینهای اشغالی) بوده است که این تغییر گفتمان، موفقیت جدیدی برای مبارزان فلسطینی به شمار می رود.

منابع مصری خاطرنشان کردند: به این ترتیب مقامات رژیم صهیونیستی در شرایط جاری و از ترس آغاز یک درگیری و فراهم شدن زمینه حضور ایران،  پیش از هرگونه اقدام به ترور هر یک از رهبران سیاسی مقاومت، ناچار به بازنگری چندباره در محاسبات خود هستند. انتهای پیام/

 

 

 

کپی