اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بازی‌های آسیایی 2022‌ هانگژو به تعویق افتاد

فرصت یا چالش جدید؟

فرصت یا چالش جدید؟
مهری رنجبر

سناریوی تعویق المپیک توکیو برای بازی‌های آسیایی 2022 ‌هانگژو، تکرار شد. تعویقی دردسرساز. قرار بود نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی شهریور امسال در ‌هانگژو مرکز استان ژجیانگ حدود ۱۷۵ کیلومتری جنوب غربی شانگهای برگزار شود که این اتفاق نمی‌افتد.

روزنامه ایران:  شایعه تعویق بازی‌ها با شیوع دوباره کرونا در شانگهای و پکن، یکی دو هفته قبل از برگزاری اجلاس هیأت اجرایی شورای المپیک آسیا در تاشکند بر سر زبان‌ها افتاد. همان موقع حسین المسلم دبیر کل شورای المپیک آسیا از احتمال تعویق بازی‌ها خبر داد. هرچند مسئولان کمیته بین‌المللی المپیک قویاً این قضیه را رد کرده بودند اما سکوت مسئولان شورای المپیک آسیا، به نوعی مؤید تعویق بود. حتی سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک ایران هم مثل خیلی‌ها با استناد به برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی 2022 پکن در اوج اُمیکرون، لغو بازی‌های آسیایی‌ هانگژو را غیرقابل تصور می‌‌دانست و معتقد بود باید منتظر تصمیم شورای المپیک آسیا ماند. هیأت اجرایی شورای المپیک آسیا پنجشنبه در تاشکند ازبکستان تشکیل جلسه داد و بعد از شنیدن گزارش کمیته برگزاری و درخواست این کمیته برای تعویق بازی‌های آسیایی، با آن موافقت کرد. البته قرار شد بررسی‌های لازم در این باره انجام شود.


براین اساس کمیته‌ای ظرف یک ماه آینده تشکیل و با بررسی برنامه‌های جهانی و قاره‌ای در سال آینده زمان مناسبی برای تاریخ جدید بازی‌های‌ هانگژو تعیین و اعلام خواهد شد. گرچه زمان رسمی اعلام نشده اما ظاهراً بازی‌ها به سال 2023 موکول شده است. سیدرضا صالحی امیری که برای حضور در اجلاس هیأت اجرایی شورای المپیک آسیا در تاشکند بسر می‌‌برد، بعد از تصویب تعویق بازی‌ها گفت: «چینی‌ها در اجلاس اعلام کردند برای برگزاری بازی‌ها از نظر سخت‌افزار، نرم‌افزاری آمادگی دارند و حتی 7 میلیون نفر در چین درگیر بازی‌ها شده‌اند اما با اعلام دولت چین، مسئولان برگزاری از برگزاری بازی‌ها در موعد مقرر منصرف شدند. قرار شد با تعویق بازی‌ها، کمیته اضطراری با حضور چند نفر از مسئولان شورای المپیک آسیا تشکیل شود تا زمان برگزاری بازی‌ها را تعیین کنند و به شورای المپیک آسیا بدهند تا تاریخ جدید را تصویب کند. آنها باید تاریخ جدید را با توجه به عدم تداخل با بقیه مسابقات جهانی انتخاب کنند که این مسأله هم پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و تا یک ماه آینده اعلام می‌‌شود.»


پیمان فخری مدیر سازمان تیم‌های ملی کمیته ملی المپیک و سرپرست کاروان ایران در این بازی‌ها معتقد است این تعویق در آمادگی تیم‌ها وقفه می‌‌اندازد. او به خبرنگار «ایران» می‌‌گوید: «به طور حتم با تعویق بازی‌ها، وقفه‌ای در برگزاری اردوهای ورزشکاران و تیم‌ها پیش می‌‌آید، چرا که ادامه کار تا سال آینده صحیح نیست. به هر حال فدراسیون‌ها باید برنامه‌ریزی کنند.» درست است که شاید تعویق بازی‌های آسیایی، کمی برنامه بعضی رشته‌ها را به دلیل ترافیک زیاد مسابقات سبک کند اما آنها سال آینده با شروع رقابت‌های انتخابی المپیک باید با چالش جدی دست و پنجه نرم کنند. از طرفی برای کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) و فدراسیون‌های جهانی، المپیک اولویت دارد تا بازی‌های آسیایی و بنابراین تعویق کمی کار را سخت کرده است، بویژه اگر بازی‌ها به سال 2023 موکول شود. چرا که تنها یک سال به المپیک 2024 پاریس مانده و همه روی سهمیه المپیک و بازی‌های انتخابی زوم می‌‌کنند و این قضیه کار را برای ورزشکاران المپیکی سخت‌تر می‌‌کند. حتی بعید نیست نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی برگزار نشود. چرا که کمیته ویژه شورای المپیک آسیا باید تاریخی را برای بازی‌ها تعیین کند که با رقابت‌های انتخابی المپیک و جهانی رشته‌های مختلف همزمان نباشد.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی