اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با «ایران» خبر داد

کاهش نرخ سود تسهیلات نوسازی بافت فرسوده از 18 به 12 درصد

کاهش نرخ سود تسهیلات نوسازی بافت فرسوده از 18 به 12 درصد

متقاضیانی که از تسهیلات نهضت ملی مسکن برای نوسازی بافت‌های فرسوده استفاده می‌کنند، از امتیازات ویژه‌ای برخوردار می‌شوند که یکی از این امتیازات کاهش نرخ سود تسهیلات به 12 درصد است.

روزنامه ایران: نوسازی واحدهای مسکونی فرسوده که عمدتاً در بافت‌های فرسوده شهری قرار دارد، بخش مهمی از برنامه ساخت و عرضه مسکن و طرح نهضت ملی مسکن است. براساس برنامه دولت، نوسازی سالانه 150هزار واحد در بافت‌های فرسوده در دستور کار قرار گرفته است. برای متقاضیان نوسازی واحدهای مسکونی در بافت فرسوده حمایت‌های ویژه‌ای از سوی دولت فراهم شده است که استفاده از دو نوع تسهیلات از جمله این حمایت‌ها است.

محمدآیینی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری با اشاره به دو نوع امکان تسهیلاتی برای نوسازی بافت فرسوده گفت: در حال حاضر متقاضیان نوسازی در بافت‌های فرسوده و محلات هدف بازآفرینی شهری، از تسهیلات ویژه نوسازی بافت فرسوده می‌توانند استفاده کنند که بخش عمده آن با حمایت دولت و از محل وجوه اداره شده پرداخت می‌شود. مبلغ این وام در تهران 450 میلیون، در کلانشهرها400 میلیون و در سایر شهرها 350 میلیون تومان است. از این میزان تسهیلات، مبلغ 150 میلیون تومان با نرخ سود صفر درصد است که از محل وجوه اداره شده دولت در اختیار بانک مسکن قرارداده شده است. امکان دیگر برای متقاضیان نوسازی بافت فرسوده این است که در کنار وام نوسازی، متقاضیان می‌توانند در حال حاضر از تسهیلات نهضت ملی مسکن استفاده کنند. بنابراین متقاضیان از هر دو امکان تسهیلاتی می‌توانند استفاده کنند. چون این دو امکان تفاوت‌هایی با هم دارند، هر کدام از این تسهیلات بخشی از متقاضیان را جذب می‌کند.


معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در تسهیلات ویژه نوسازی بافت فرسوده، با اینکه 150 میلیون از آن با نرخ سود صفر درصد است ولی چون این تسهیلات از محل وجوه اداره شده است و پس از دوره ساخت باید به خزانه برگردد، این تسهیلات فقط سه سال در اختیار سازنده است و بعد از آن باید برگشت داده شود و قابل فروش اقساطی نیست. اما بخشی از تسهیلات را که بانک مسکن تأمین می‌کند قابل فروش اقساطی است و مدت فروش اقساطی آن 7 سال است. اما مشارکت مدنی یا دوره ساخت در تسهیلات نهضت ملی مسکن و دوره فروش اقساطی آن 20 ساله است. بنابراین بخشی از متقاضیان، مالکان و سازندگان در بافت فرسوده ترجیح می‌دهند از وام نهضت ملی مسکن به جای وام نوسازی استفاده کنند.


آیینی افزود: با اینکه نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن بیشتر از تسهیلات نوسازی بافت فرسوده است اما چون دوره بازپرداخت آن طولانی‌تر و اقساط آن کمتر است، بازپرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن برای متقاضی قابل تحمل‌تر است. لذا هر دو امکان برای متقاضیان بافت فرسوده فراهم است. بعضی متقاضیان ترجیح داده‌اند از تسهیلات نهضت ملی مسکن استفاده کنند. ما این دو امکان را به صورت عمومی مطرح می‌کنیم تا متقاضیان نوسازی بافت فرسوده آگاه باشند که می‌توانند از امکانات و تسهیلات نهضت ملی مسکن با ویژگی‌های دوره بازپرداخت 20 ساله استفاده کنند.


کاهش نرخ سود

برای متقاضیان نوسازی بافت فرسوده که از تسهیلات نهضت ملی مسکن به جای تسهیلات نوسازی استفاده می‌کنند، حمایت‌هایی از سوی دولت در نظر گرفته شده است. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این حمایت‌ها گفت: برنامه‌هایی در شورای عالی مسکن مطرح است که شرایط ویژه‌تری برای متقاضیان نوسازی بافت فرسوده که از تسهیلات نهضت ملی مسکن استفاده می‌کنند، فراهم شود. عمده این حمایت‌ها هم در مورد کاهش نرخ سود تسهیلات است. ما به دنبال کاهش نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن در نوسازی بافت فرسوده هستیم. این پیشنهاد در دستور کار شورای عالی مسکن قرار گرفته است. آنچه در برنامه اجرایی مصوب شده است این است که نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن در بافت فرسوده 12 درصد با همان دوره بازپرداخت 20 ساله باشد.


وی افزود: از متقاضیان نهضت ملی مسکن که واحدهای تولید شده در بافت فرسوده را خریداری کنند حمایت‌های ویژه‌ دیگری هم به عمل می‌آید که بزودی برنامه آن اعلام می‌شود.


افزایش سرعت نوسازی

بخشی از نوسازی بافت فرسوده به صورت مستقیم توسط شرکت بازآفرینی شهری و بخشی هم توسط توسعه‌گران در محلات هدف انجام می‌شود. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه نوسازی بافت فرسوده در دولت سیزدهم گفت: حدود 54 هزار واحد در بافت‌های فرسوده در حال ساخت است که متوسط پیشرفت فیزیکی آنها بالای 50 درصد است. از ابتدای دولت سیزدهم تا الان 17هزار و 500 واحد در قالب 4 هزار و 300 پروژه به بانک معرفی شده است که پیشرفت فیزیکی بالای 30 درصد دارد.


وی افزود: اجرای برنامه نوسازی در دولت سیزدهم به صورت رسمی از 15 اسفند سال قبل شروع شد و در این مدت کوتاه تا الان، روند رو به رشدی در نوسازی بافت فرسوده داریم. از 14 فروردین تا الان 6 هزار واحد برای نوسازی در قالب 120 پروژه به بانک معرفی شده است.
محمد آیینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: تسهیلات لازم برای 150 هزار واحد مسکونی که قرار است سالانه بازسازی و نوسازی شود در قانون بودجه پیش‌بینی شده است.


او افزود:‌ در این دوره در استان تهران 2 هزار و 800 واحد، آذربایجان شرقی هزار و 500 واحد، مازندران هزار و 100 واحد، اصفهان هزار واحد و استان گلستان 700 واحد مسکونی معرفی شده‌اند.


کاهش زمان صدور پروانه

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: اعتبار خوبی برای محرومیت‌زدایی و خدمات در بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی و شرکت بازآفرینی و سازمان اجتماعی کشور اختصاص پیدا کرده است که در بند «ک» تبصره 11 زمینه اهدای سند با اولویت سکونتگاه غیررسمی فراهم شده تا وقتی که سند واحد مسکونی را دریافت می‌کنند بتوانند برای نوسازی از تسهیلات نیز استفاده کنند.


آیینی با بیان اینکه براساس مصوبه شورای عالی اداری در سال 1371 متقاضیان پروانه حداکثر ظرف مدت هفت روز مهلت دارند درخواست و مدارک خود را به شهرداری‌ها جهت دریافت پروانه ساخت ارائه کنند، گفت: شهرداری‌ها نیز حداکثر ظرف مدت پنج روز پس از دریافت نقشه‌های مربوطه با رعایت ضوابط اعلام شده نسبت به ارائه کلیه برگ‌های پرداخت عوارض و سایرحقوق قانونی متعلقه به ملک مورد تقاضا اقدام کنند. همچنین شهرداری‌ها پس از دریافت عوارض، مهلت دارند تا ظرف ۲ روز نسبت به صدور پروانه ساخت اقدام کنند.


آیینی با اشاره به اینکه شهرداری‌ها موظفند بتدریج زمان مصروفه مراحل صدور پروانه ساختمان را از 14 روز به حداکثر 7 روز تقلیل دهند، گفت: در برخی موارد 17 ماه و حتی مدت دو سال صدور پروانه ساختمان گزارش شده است. آیینی در مورد صدور مجوزهای نوسازی و پروانه ساخت نیز گفت:‌ مصوبه شورای اداری کشور از گذشته در این زمینه وجود دارد که زمان صدور پروانه ساخت از یک هفته تا یک ماه دیده شده است در حالی که زمان صدور پروانه ساخت در دنیا به طور متوسط 15 تا 25 روز است در کشور ما به طور متوسط برای صدور پروانه 8-7 ماه طول می‌کشد.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: زمان صدور پروانه در تهران برای متقاضیان به دلیل زمانبر بودن مراحل اداری و نظام مهندسی بیشتر است و شهردار تهران قول داد تا این زمان به دو ماه کاهش یابد.


آیینی گفت: امیدوار هستیم با امکانات تسهیلاتی و تأمین منابع روند رو به رشدی که در دولت سیزدهم در نوسازی بافت فرسوده داریم و با توجه به اینکه خط اعتباری طرح تأمین شده است، برنامه نوسازی 150 هزار واحد در سال دور از دسترس نیست و دولت تلاش می‌کند یازانه تسهیلات را فراهم کند.
 

انتهای پیام/

 

 

 

کپی