اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
یک روزنامه صهیونیستی از مهاجرت 66 درصدی صهیونیست‌ها از فلسطین اشغالی گزارش می دهد

صهیونیست ها در صف خروج

صهیونیست ها در صف خروج
سینا نظربیگی روزنامه‌نگار

روزنامه صهیونیستی اسرائیل هیوم در گزارش خود به قلم «نوام دوبر» از نظرسنجی صورت گرفته که توسط مؤسسه پنیما صورت گرفته، از نارضایتی صهیونیست‌ها نسبت به تحولات جاری در سرزمین‌های اشغالی پرده برداشت.

روزنامه ایران: این نظرسنجی که به تاریخ اول مه سال جدید میلادی منتشر شده است، سؤال‌های مختلفی را دربرداشته است. در این نظرسنجی درباره نحوه ارتباط دولت با کشته‌های صهیونیست در طول جنگ‌ها وهمچنین در درگیری‌ها با فلسطینیان سؤال شده است که نحوه عملکرد دولت یهود به چه صورت است. همچنین درباره امید به آینده دولت یهود سؤال شده بود که بیش از 40 درصد صهیونیست‌ها امیدی به آینده دولت یهود ندارند.


یک سوم صهیونیست‌ها، یعنی حدود 35 درصد،  گفته‌اند دولت یهود با خانواده‌هایی که در طول سال‌های گذشته کشته شده‌اند، بدرستی رفتار نمی‌کند.  حدود 65 درصد ازصهیونیست‌ها یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود را در یک عملیات نظامی یا عملیات استشهادی فلسطینیان از دست داده‌اند. نزدیک به یک چهارم از کل اسرائیلی‌ها، یعنی 23 درصد، گفتند که یکی از دوستان نزدیک خود را در یک عملیات نظامی اسرائیل از دست داده‌اند. این نظرسنجی برای جنبش پنیما توسط نظرسنجی مستقیم در میان 500 پاسخ دهنده 18 ساله و بالاتر که نمونه‌ای از جامعه اسرائیل را نمایندگی می‌کنند، انجام شد.


20 درصد از صهیونیست‌ها در این نظرسنجی گفته بودند که به هویت صهیونیستی خود افتخار نمی‌کنند. یکی از نکات بسیار مهم در نظرسنجی صورت گرفته آمار بسیار بالای صهیونیست‌ها درباره آینده رژیم صهیونیستی است. این رژیم در طول سال‌های گذشته به‌دنبال این بوده است که با افزایش موج مهاجرت در سرزمین‌های اشغالی یک دولت کاملاً یهود در فلسطین تشکیل دهد. اما با وجود این صهیونیست‌ها در طول دوره گذشته جنگ‌های مختلفی را به چشم خود دیده‌اند و اکنون ناامنی به خانه‌ها و خیابان‌های سرتاسر فلسطین اشغالی آمده است. در این نظرسنجی، صهیونیست‌ها حدود 56 درصد از صهیونیست ها، گفته‌اند که نسبت به آینده کشور خوش‌بین هستند در حالی که 40 درصد از آنها نظر عکس دارند. 

در پاسخ به این سؤال که چه مسائلی برای صهیونیست‌ها بسیار چالشی است، حدود 41 درصد، گفته اند شکاف‌های اجتماعی،  25 درصد گفته‌اند که هزینه زندگی، فوری‌ترین مسأله است. 12 درصد به تهدید ناشی از ایران اشاره کردند و 12 درصد دیگر گفته اند فلسطینی ها. نکته جالب در پاسخ به این سؤال ترس و نگرانی صهیونیست‌ها از ایران است.


اما یکی از مهم‌ترین موارد در این نظرسنجی، مسأله مهاجرت و خروج صهیونیست‌ها از سرزمین‌های اشغالی است. در طول سال‌های گذشته همواره یکی از دغدغه‌های اصلی و بحران‌های مهم دولت یهود موج مهاجرت معکوس از فلسطین به کشورهای مبدأ بوده است. به گونه‌ای که مسأله مهاجرت معکوس یکی از چهار چالش اصلی دولت یهود محسوب می‌شود. براساس یافته‌های این نظرسنجی، 33 درصد از صهیونیست‌ها در سال گذشته به خروج از کشور فکر کرده‌اند، 66 درصد از پاسخ‌دهندگان 18 تا 24 ساله گفتند، که به ترک اسرائیل فکر می‌کنند. از میان دلایل ذکر شده برای فکر کردن به یک مهاجرت، 40 درصد هزینه بالای زندگی، 22 درصد وضعیت امنیتی و 18 درصد شکاف‌های اجتماعی را عنوان کردند.


گفتنی است پیش از این نیز براساس نتایج پژوهش مرکز میراث «بیگن» ۵۹ درصد از اسرائیلی‌ها برای مهاجرت به خارج از فلسطین اشغالی به سفارت کشور‌های مختلف مراجعه کرده یا در اندیشه مراجعه به این سفارتخانه‌ها بوده‌اند. کالمان لیبسکیند، نویسنده روزنامه صهیونیستی «معاریو»، در این خصوص گفته بود: «ما در برابر رشد یک پدیده چپ‌گرا در اسرائیل هستیم که از صهیونیسم و اسرائیل دور هستند و توجه کمتری به دولت یهود دارند.» لیبسکیند می‌افزاید که این گروه از اسرائیلی‌ها حتی به تنهایی طرحی را علیه پروژه صهیونیسم رهبری کرده و خواهان بازنگری در حوادث النکبه (فاجعه اشغال فلسطین)، دولت فلسطین و حقیقت مرز‌های اشغالی سال ۱۹۴۸ و ۱۹۶۷ هستند. مهاجرت معکوس از سرزمین‌های اشغالی در یک دهه اخیر به‌دلیل جنگ‌های متعدد رژیم صهیونیستی با گروه‌های مقاومت فلسطین شدت گرفته است و صهیونیست‌ها به‌دنبال مهاجرت به سایر کشور‌ها هستند.

در سال ۲۰۱۴، پس از جنگ ۵۱ روزه غزه که شهرک‌های صهیونیست‌نشین مورد اصابت موشک‌های مقاومت قرار گرفتند، نزدیک به ۳۰۰ هزار صهیونیست از سرزمین‌های اشغالی مهاجرت کردند. مهاجرت معکوس در حالی است که مقامات تل‌آویو برای جذب یهودیان از سراسر جهان تلاش می‌کنند جمعیت ساکنان اراضی اشغالی را افزایش دهند. گروه‌های مقاومت به حدی از توانمندی موشکی دست پیدا کرده‌اند که در جنگ اخیر با اسرائیل، برای اولین بار تل‌آویو و دیگر شهر‌های مهم سرزمین‌های اشغالی را مورد هدف قرار دادند که صهیونیست‌ها را بیش از پیش نگران کرده است.فساد و اختلافات درونی گریبانگیر رژیم صهیونیستی و شکست پروژه عادی‌سازی روابط با اسرائیل در سطح منطقه‌ای از جمله مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توان برای فروپاشی اسرائیل در آینده‌ای نزدیک ذکر کرد. در نهایت می‌توان گفت که در جمع‌بندی این نظرسنجی آنچه قابل مشاهده است، فروپاشی جبهه داخلی در درون رژیم صهیونیستی است. اعداد و ارقام گواه این است که جبهه داخلی با‌وجود هزینه بسیار سنگین دولت یهود فروپاشیده است و فروپاشی جبهه داخلی بدترین سناریوی ممکن برای دولت یهود است.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی