اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تحلیلگر امریکایی: کنگره چاره‌ای جز حمایت از توافق با ایران ندارد

چتر قدرت ایران هسته‌ای روی خاورمیانه

چتر قدرت ایران هسته‌ای روی خاورمیانه
سمیرا زمانی روزنامه نگار

The hill نوشته است که سیاستگذاران امریکایی بزودی باید ایران هسته‌ای را بپذیرند. دونالد ترامپ در ماه مه ‌‌2018 به طور یکجانبه از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و تصور کرد که می‌‌تواند مانع از تحقق ایران هسته‌ای شود؛ غافل از آن‌که ایران را بیشتر در این مسیر قرار داد و ایران توانست به موفقیت‌های بیشتری در این زمینه دست پیدا کند.

 روزنامه ایران: روبین خاطرنشان می‌‌سازد که سناتور بن کاردین اخیراً توضیح داده بود که به چه دلایلی خروج ترامپ از توافق با ایران را باید به عنوان یک «فاجعه بزرگ» برای ایالات متحده به حساب آورد. رئیس جمهور بایدن سعی دارد با شرکای بین‌المللی ایالات متحده در راستای معکوس کردن روند سیاست شکست خورده ترامپ تلاش کند غافل از اینکه این تلاش‌ها هم نمی‌تواند جلوی مطرح شدن ایران به عنوان یک قدرت هسته‌ای را بگیرد. اگر غرب از روسیه با داشتن تسلیحات هسته‌ای نگران است، نمی‌تواند و نباید ایران را به عنوان قدرت هسته‌ای دیگر نادیده بگیرد و از آن غافل شود. این تحلیلگر مسائل سیاسی معتقد است که همه باید در کنار کنگره تلاش کنند تا امریکا به توافق با ایران بازگردد و مهم‌ترین دلیل برای این اقدام، مسائل امنیت ملی امریکا است.


روبین معتقد است ایران هسته‌ای به قدرتی تبدیل خواهد شد که دیگر هیچ کس نمی‌تواند آن را مهار کند. به زعم وی، ایرانی که بتواند هر زمان که تصمیم گرفت به هر میزان از فناوری هسته‌ای دست پیدا کند، قدرتش را همچون چتری روی سراسر خاورمیانه خواهد گسترانید. به باور او اگر ایران در چنین وضعیتی قرار داشته باشد، آن گاه نمایندگان منطقه‌ای این کشور نظیر حزب‌الله، حوثی‌ها و مقاومت فلسطین از نظر قدرت به جایگاهی به مراتب بالاتر از جایگاهی که اکنون در آن قرار دارند، دست پیدا خواهند کرد؛ آن گاه ایران بدون نگرانی از قدرت هیچ کشور دیگری می‌‌تواند مستقیم‌تر و آشکارتر طرح‌های خود را به پیش ببرد. خروج ترامپ از توافق با ایران اگرچه در ظاهر به نفع امریکا بود، اما در عمل ایران را قدرتمندتر ساخت و مسیر را برای آن هموارتر کرد. از دیدگاه روبین، در روابط خارجی، به ندرت می‌‌توان دو سیاست متضاد را در عمل امتحان کرد تا ببینیم که چه نتایجی را در پی خواهند داشت؛ اما در مورد برنامه هسته‌ای ایران، ایالات متحده نیازی به آزمایش و آزمون و خطا ندارد؛ بلکه نتیجه روشن است. روبین در بخشی از یادداشت خود می‌‌نویسد:


«اولین آزمون سیاست خارجی امریکا در سال 2015 با امضای برجام آغاز شد که این توافق ایران را به یک کشور هسته‌ای در حال رشد تبدیل کرد. دومین آزمایش در سال 2018 آغاز شد؛ زمانی که ترامپ پیمان برجام را شکست و ایالات متحده را از طریق سیاست «فشار حداکثری» از برجام خارج کرد. این اقدام نه تنها امریکا را از متحدان خود منزوی‌تر کرد، بلکه به‌طور پیش‌بینی‌شده‌ای برنامه هسته‌ای ایران را به نقطه‌ای که امروز رسیده است، پیش برد. خروج از برجام، به جای آنکه باعث مهار برنامه هسته‌ای ایران شود، آن را آزادتر ساخت. از منظر سیاست‌های هسته‌ای ایالات متحده، خروج ترامپ از برجام یک شکست کامل برای این کشور بود. بنابراین اکنون که این دو انتخاب سیاسی آزمایش شده اند، به وضوح می‌‌توانیم ببینیم که در مجموع دو آزمایش، ایران قدرتمندتر از قبل شده است. البته انتخاب سومی نیز وجود دارد؛ یعنی شروع جنگ با ایران در تلاشی بیهوده برای خنثی کردن قدرت هسته‌ای این کشور که البته انتخابی پوچ است؛ صحبت از جنگ علیه ایران مضحک است؛ زیرا هیچ مسیر نظامی مطمئنی برای پایان دادن به برنامه هسته‌ای ایران وجود ندارد که اگر وجود داشت، سال‌ها پیش انجام می‌‌شد.


به یاد داشته باشیم که ایران کشوری با 83 میلیون نفر جمعیت و 636 هزار مایل مربع است. تقریباً چهار برابر کالیفرنیا وسعت دارد و بیش از دو برابر اوکراین جمعیت دارد. ایران هزاران دانشمند و مهندس هسته‌ای و ده‌ها تأسیسات هسته‌ای دارد. اقدام نظامی علیه ایران نه تنها یک کار غیرممکن خواهد بود، بلکه تنها چند ماه دستیابی به سلاح هسته‌ای ایران را به تأخیر می‌‌اندازد و در عین حال مهر تأییدی بر قدرت هسته‌ای ایران برای دفاع از خود است و به آن مشروعیت بیشتری می‌‌بخشد. ایالات متحده قبلاً یک بار در عراق به نام عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای، یک جنگ منطقه‌ای فاجعه بار را به راه انداخته است؛ انجام مجدد این کار نه منطقی است و نه قابل اجرا. حقیقت دردناک برای ایالات متحده آن است که تنها یک کشور می‌‌تواند ایران را از افزایش قدرت هسته‌ای باز دارد و نام آن کشور ایران است! دیپلماسی هسته‌ای تنها گزینه پیش روی ایالات متحده است. سیاست‌های برتری جویانه دونالد ترامپ، نه تنها ایران را تضعیف نکرد که آن را در مسیری سریع برای دستیابی به قدرت هسته‌ای بیشتر قرار داد. حال جو بایدن نمی‌داند که چگونه باید این قطار قدرت هسته‌ای ایران را که بدون ترمز در حال حرکت است، متوقف کند. سیاستگذاران باید در حال حاضر از دیپلماسی هسته‌ای بایدن با ایران حمایت کنند و توافق با ایران بهترین انتخاب برای دولت بایدن است.»


ولی نصر، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه جانز‌ هاپکینز نیز مدتی پیش درباره پیشرفت هسته‌ای ایران گفته بود که پیشرفت‌های هسته‌ای ایران در پاسخ به خروج یکجانبه امریکا از برجام، «تاکتیک‌هایی برای فشار بر غرب است و حاوی این هشدار است که اگر طرف مقابل به وظایف خود در توافق یعنی تأمین منافع اقتصادی ایران پایبند نباشد، ایران نیز از همکاری و تعامل در زمینه هسته‌ای خودداری خواهد کرد.» به باور نصر در پشت پرده پیشرفت هسته‌ای، نیت اصلی ایران، نه ساخت سلاح اتمی، بلکه رسیدن به «آستانه هسته‌ای» به عنوان ابزاری برای چانه‌زنی در راستای رفع تحریم‌ها است.


در هرحال اگرچه تحلیل‌ها از پیشرفت‌های هسته‌ای ایران متفاوت و متنوع است، اما نکته جالب و مشترک در اکثر این تحلیل‌ها قرار داشتن ایران در مسیر رسیدن به جایگاهی مقتدر از نظر توان نظامی و غیرنظامی در منطقه است. ایران اکنون از نظر هسته‌ای به یک قدرت بدون رقیب در منطقه تبدیل شده و امریکا و غرب چاره‌ای جز اینکه بتوانند پیشنهادی مؤثر برای ایران داشته باشند و منافع این کشور را تأمین کنند، ندارند. جمهوری اسلامی در تمام دهه‌های گذشته همواره نشان داده که ذره‌ای از منافع مسلم ملی خود کوتاه نخواهد آمد.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی