اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
دامپزشک مستقر در منطقه توران:

هر سه یوزپلنگ تازه متولد شده ماده است

هر سه یوزپلنگ تازه متولد شده ماده است

دامپزشک متخصص مامایی و بیماری‌های تولید مثل، در خصوص جنسیت یوزهای متولد شده در سایت مرکز تکثیر یوز ایرانی گفت: خوشبختانه هر ۳ یوز متولد شده از ایران یوز در اسارت توران، ماده بوده و این اتفاق نویدبخش آینده‌ای روشن در جهت زادآوری‌ نسل بعدی و افزایش جمعیت این‌گونه ارزشمند خواهد بود.

به گزارش ایران آنلاین،  بهرنگ اکرامی ضمن رضایتمندی از وضعیت سلامت جسمی و رفتاری یوزهای متولد شده و همچنین یوز مادر، این اتفاق را یک دستاورد بزرگ علمی، مهم و مسرت‌بخش دانست.

به گزارش ایرنا صبح روز گذشته معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست تولد نوزادان "ایران" را اعلام کرده بود.

علی سلاجقه اظهار داشت: با توجه به حضور تیم دامپزشکی از یک هفته گذشته و بررسی شبانه‌روزی رفتارهای این حیوان، مشخص شد که بارداری کامل بوده و با توجه به شرایط فیزیکی گونه و عدم توانایی در زایمان طبیعی، با نظر دامپزشکان مشاور و دامپزشک معتمد سازمان، نسبت به انجام زایمان سزارین صحرایی اقدام شد و با توجه به حضور تیم دامپزشکی مجرب، سه توله یوز ایرانی در این زایمان سزارین صحرایی، سالم متولد شدند.

سلاجقه افزود: با توجه به اینکه این نخستین زایمان یوز آسیایی در اسارت است، امیدواریم بتوانیم با حفظ این توله‌ها، افزایش جمعیت یوزپلنگ را در شرایط اسارت و سپس در شرایط نیمه اسارت داشته باشیم که کمک بزرگی به حفظ ژن این‌گونه درخطر انقراض است.

وی با اشاره به اینکه کمتر از ۲۰ قلاده یوز در هفت استان سمنان، کرمان، یزد، خراسان‌های رضوی، شمالی و جنوبی به عنوان زیستگاه های اصلی یوز تا به امروز مشاهده‌ شده است، تصریح کرد: یوزها در هر بارداری دو تا ۶ توله به دنیا می‌آوردند و هرچند این فرایند به‌ نوبه خود برای حفظ این‌گونه مهم از نظر ژنتیکی بسیار اهمیت دارد اما در کنار این اقدام، همچنان اولویت کاری سازمان حفاظت محیط‌زیست برنامه‌ریزی برای پایش و حفاظت از زیستگاه‌های طبیعی یوز در کشور است.

 

انتهای پیام/

 

 

 

کپی