اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

همایش ایرانشناسی در ژاپن برگزار شد

همایش ایرانشناسی در ژاپن برگزار شد

همایش ایران‌شناسی در ژاپن با حضور دکتر حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی به صورت مجازی و با حضور اندیشمندان دو کشور برگزار شد.

به گزارش ایران آنلاین، در این همایش که به صورت وبیناری و حضوری با مشارکت بنیاد ایرانشناسی، بنیاد سعدی و بخش دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه برگزار شد، ایرانشناسان ژاپنی و ایرانی در مورد بررسی چالش‌های فرا روی ایران‌شناسان سخن گفتند.

براساس این گزارش، ایرانشناسان ژاپنی با حضور در محل سالن فردوسی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو و همچنین شخصیت های ایرانی نیز با حضور در  بنیاد ایران شناسی در ایران سخنان خود را در این وبینار و برای شرکت کنندگان مجازی ارایه کردند.
در ابتدای همایش لقمانی کاردار سفارت ایران در توکیو ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور اساتید و فرهیختگان و تبریک روز ملی خلیج فارس گفت که در حاشیه همایش جاری و در محوطه بیرونی سالن فردوسی سفارت، نمایشگاهی از حدود ۱۲۰ سند از اسناد تاریخی روابط دو جانبه ایران و ژاپن به همراه تصاویری از نمایشگاه ایران زیبا برپا شده است که اساتید و شرکت کنندگان حاضر در این جلسه و علاقه مندان در روزهای اینده می توانند از آن بازدید کنند.

در این نمایشگاه از جمله اسناد و تصاویری از حضور کشتی نیشیمارو در زمان ملی شدن صنعت نفت ایران در خلیج فارس و حمله انگلیسی ها به این کشتی در معرض نمایش قرار گرفته است.

همچنین یک دست‌نوشته ۸۰۰ ساله که کشتی نوردان ایرانی در بندر زیتون یا کوانژو در چین که به یک راهب ژاپنی داده اند نیز به نمایش گذاشته شده است.
دکتر حداد عادل در این همایش در مورد ایرانشناسان ژاپنی و خدمات آنها سخنانی ایراد نمود و از زحمات دکتر هاشم رجب زاده استاد سرشناس ژاپن شناس و ایرانشناس بازنشسته دانشگاه تقدیر و تشکر کرد.

دکتر علیرضا دلخوش معاون فرهنگی مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه نیز طی سخنانی گفت که ایرانشناسان ژاپن بسیار جامع نگر هستند و بدون ادبیات فارسی، شعر، هنر و موسیقی و خوشنویسی ایرانشناسی کامل نمی شود.

دکتر حسین دیوسالار مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز طی سخنانی گفت که ایرانشناسی خیلی دیر در ژاپن شکل گرفت و سابقه ای تقریبا ۱۰۰ ساله دارد اما ایرانشناسان ژاپن بسیار عمیق و جامع نگر و دقیق هستند و امروزه از بسیاری از ایرانشناسان غربی دقیق تر و پرکارترند.

سپس خانم دکتر یاماگیشی از دانشگاه میجی و آقایان دکتر هاچی اوشی از دانشگاه مطالعات خارجی، دکتر سوزوکی استاد مرکز تحقیقات جترو، دکتر هاشم رجب زاده استاد سرشناس ژاپن شناس و ایرانشناس بازنشسته دانشگاه، دکتر هاروتا از دانشگاه توکای، دکتر کندو از دانشگاه مطالعات خارجی توکیو و دکتر گل محمدی از دانشگاه تهران در موضوعات مختلف سخنرانی کردند.

 

انتهای پیام/


 

کپی