اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
«ایران» از مقایسه قیمت مسکن در دولت سیزدهم و دولت قبل گزارش می دهد

کاهش 75 درصدی سرعت رشد قیمت مسکن

کاهش 75 درصدی سرعت رشد قیمت مسکن

قیمت مسکن در فروردین امسال، نسبت به فروردین 1400، معادل 16.9 درصد افزایش داشته است. این عدد در مقایسه با رشد نقطه به نقطه فروردین ماه سال1400 (معادل 91.7 درصد)، نشان می‌دهد آهنگ رشد قیمت مسکن حدود 75 درصد کاهش دارد.

روزنامه ایران: آمار و معاملات، از کاهش قیمت و ثبات در بازار مسکن خبر می‌دهد. البته چندین جهش قیمت مسکن از سال 97 تا نیمه سال1400 باعث شده که قیمت مسکن همچنان از قدرت مالی متقاضیان بیشتر باشد اما فعالان بازار مسکن می‌گویند ادامه ثبات در این بازار، این امیدواری در بین مردم ایجاد کرده که بازار مسکن پس از چند سال، دیگر جهش قیمت ندارد. افزایش تعداد معاملات مسکن در فروردین امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل، گواه این است که ثبات قیمتی در چند ماه تأثیرگذاری خود را بر بازگشت تعدادی از متقاضیان به بازار مسکن گذاشته است.
در فروردین‌ماه سال 1401، تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران 3.4 هزار واحد است که نسبت به ماه مشابه سال قبل 63.7 درصد افزایش دارد.


اطلاعات بانک مرکزی از بازار مسکن شهر تهران در فروردین ماه نشان می‌دهد، قیمت مسکن در این ماه نسبت به اسفند سال قبل، 2.4 درصد افت دارد. در فروردین، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر آپارتمان، 34 میلیون و 200 هزار تومان بود که حاکی از کاهش 2.4 درصدی نسبت به ماه قبل است. همچنین این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل 16.9 درصد افزایش داشته که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه فروردین‌ماه سال 1400 (معادل 91.7 درصد) کمتر بوده و مبین کند شدن آهنگ رشد نقطه به نقطه قیمت مسکن در فروردین‌ماه 1401 است. به این ترتیب رشد یک‌ساله قیمت مسکن از فروردین 1400 تا فروردین 1401، نسبت به رشد یک‌ساله در دولت قبل (فروردین 1400 نسبت به فروردین 99) 75 واحد درصد کمتر شده است.


از نیمه دوم سال قبل، در بازار مسکن، قیمت‌ها نسبت به ماه‌های گذشته، رشد کمتری داشت در حالی که پیش از آن آمار ماهانه نشان می‌داد قیمت مسکن هر ماه نسبت به ماه قبل از آن رشد بیشتری داشت. به این ترتیب درصد رشد سالانه قیمت مسکن از مهرماه سال گذشته تا فروردین امسال، روندی کندتر نسبت به رشد سالانه قیمت در ماه‌های پیش را دارد. به عنوان مثال، درصد رشد سالانه قیمت مسکن در آبان سال 99 معادل 118 درصد است اما در آبان 1400، این عدد 18 درصد است یعنی رشد قیمت مسکن در یک‌سال از آبان 99 تا آبان سال قبل 100 درصد کمتر شده است. قیمت مسکن در نیمه اول سال 1400 و در چندماه پایانی دولت قبل همچنان رشد را تجربه کرده است. رشد سالانه قیمت مسکن در اردیبهشت سال 99 معادل34 درصد بود اما در اردیبهشت 1400 به 70 درصد رسید یعنی رشد سالانه در این ماه حدود 40 درصد بیشتر شده است.

قیمت مسکن مناطق مختلف


در میان مناطق 22 گانه شهر تهران، ‌بیشترین متوسط قیمت با 75 میلیون و 160 هزار تومان برای منطقه یک و کمترین با 15 میلیون و 770 هزار تومان متعلق به منطقه 18 بوده است.
همچنین توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران طی فروردین امسال نشان می‌دهد به لحاظ مساحت، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از 80 متر مربع سهمی معادل 56.3 درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند. ضمن اینکه 59.3 درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع یعنی 32 میلیون و 270 هزار تومان معامله شده است. 45.3 درصد از معاملات نیز مربوط به واحدهایی با ارزش کمتر از 2 میلیارد تومان بوده است.

جهش‌های قیمتی


بیشترین رشد قیمت مسکن در شهرهای کشور، در دهه 90، در نیمه‎  دوم سال ۱۳۹٩ بوده که میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی 44.7 درصد افزایش داشته است. هر چه قیمت مسکن افزایش داشته در مقابل توان مالی مردم کم و تعداد معاملات مسکن کاهشی بوده است. تعداد معاملات فروش مسکن در شهرهای کشور از نیمه‎ اول سال ۱۳۹۱ تا نیمه‎ اول سال ۱۳۹٩ دارای روندی کاهشی بوده است. قیمت فروش یک متر آپارتمان در نیمه اول سال 97 معادل 20 درصد، ٣٣.١ درصد در نیمه دوم سال ٩٧ و ٤٢.٣ درصد در نیمه اول سال ٩٩ و ٤٤.٧ درصد در نیمه دوم سال ١٣٩٩ رشد داشته است. مقایسه این قیمت‌ها با قیمت رشد مسکن از شهریور 1400 تا فروردین امسال، نشان از ثبات قیمت‌ها از نیمه دوم سال قبل دارد.

عوامل تأثیرگذار


کاهش ساخت و ساز و بی‌توجهی به طرح‌های جامع مسکن، مانند تکمیل مسکن مهر یا ساخت مسکن برای اقشار ضعیف، مهم‌ترین عامل رشد بی‌رویه قیمت مسکن در دولت قبل بوده است.
بیشترین پروانه ساختمانی در سال 90 به تعداد 212 هزار توسط شهرداری‌های کشور صادر شد. در سال‌های 91 و 92 صدور پروانه‌های صادراتی کاهش زیادی دارد. بر اساس داده‌های مرکز آمار صدور پروانه ساختمان در سال 92 نسبت به سال 91 معادل 42 درصد افت دارد. کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی تا سال 96 همچنان ادامه دارد. از این سال با رشد قیمت مسکن سازندگان به ساخت و ساز ترغیب شدند. با این حال در سال 99 در کل کشور 174 هزار پروانه ساختمانی صادر شده است که نسبت به سال 90 (212 هزار عدد) کاهش قابل توجهی دارد.
برنامه دولت برای افزایش ساخت مسکن و عرضه آن به متقاضیان، ثبات را به بازار مسکن بازگردانده و از التهاب قیمتی چند سال اخیر در بازار مسکن کاسته شده است. روندی که در ماه‌های اخیر شاهد آن هستیم و پیش‌بینی فعالان بازار ادامه این روند در بازار مسکن است و کارشناسان این بازار با مشاهدات آمارهای چند ماهه و مشاهدات میدانی به این نتیجه رسیده‌اند که قیمت مسکن امسال نسبت به تورم عمومی رشد کمتری خواهد داشت.


در برنامه ساخت 4 میلیون مسکن تا 1404، حمایت‌هایی از سازندگان دیده شده که تأمین زمین، پرداخت تسهیلات، تأمین مصالح با قیمت مناسب از جمله این حمایت‌هاست که هدف آن افزایش ساخت و ساز و کاهش هزینه تمام شده قیمت مسکن در طرح نهضت ملی مسکن است.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی