اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

«ایران» براساس اطلاعات مؤسسه اسپیدتست گزارش می دهد

سرعت اینترنت ایران در رتبه 74 جهان

سرعت اینترنت ایران در رتبه 74 جهان
میترا جلیلی

انتشار خبری مبنی بر اینکه سرعت اینترنت در کشور بحران‌زده اوکراین، ۴ برابر ایران است، واکنش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را به‌دنبال داشت. مهدی سالم سخنگوی وزارت ارتباطات در پاسخ به اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه سرعت اینترنت در کشور اوکراین ۴ برابر ایران است، گفت: این خبر از اساس کذب است چراکه آمار و نمودارهای میانگین سرعت جهانی، می‌توانند بدرستی جایگاه و سرعت اینترنت در دو کشور ایران و اوکراین را نشان دهند.

روزنامه ایران: این آمار نشان می‌دهند که ایران از نظر سرعت اینترنت در رتبه ۷۴ جهان قرار دارد درحالی که این رقم برای اوکراین عدد ۱۱۶ است. وی در پاسخ به این ادعا در توئیتی نوشت: سرعت اینترنت ایران در ماه جاری با ۶ پله صعود به رتبه ۷۴ رسیده این درحالی است که سرعت اینترنت کشور اوکراین با ۵۱پله سقوط، به رتبه ۱۱۶ در دنیا تبدیل شده است.


وضعیت مطلوب اینترنت موبایل

اما آیا واقعاً سرعت اینترنت ایران از اوکراین پایین‌تر است؟ با نگاهی به آخرین داده‌ها و اطلاعات سایت «اسپیدتست» که از آن برای سنجش کیفیت اینترنت در تمام کشورهای جهان استفاده می‌شود، می‌توان به این سؤال، یک پاسخ محکم داد. طبق آخرین گزارش«اسپیدتست»، میانه(Median) سرعت اینترنت موبایل اوکراین نسبت به سال گذشته کاهش 51 پله‌ای داشته و حالا در رتبه 116 قرار دارد. طبق این گزارش، اکنون سرعت دانلود اینترنت موبایل در اوکراین 15.62 مگابیت برثانیه، سرعت آپلود 7.48مگابیت بر ثانیه و میزان تأخیر(Latency) هم 38 میلی ثانیه است. این درحالی است که طبق آمار اسپیدتست، ایران ازنظر سرعت اینترنت موبایل در رتبه 74 قرار گرفته است که این رقم 6 پله صعود نسبت به سال قبل نشان می‌دهد. متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل در ایران 24.90 مگابیت برثانیه، سرعت آپلود 9.39 مگابیت برثانیه و میزان تأخیر هم 33میلی ثانیه است. همین آمار نشان می‌دهد که ادعای 4برابر بودن سرعت اینترنت در اوکراین درست نیست. گفتنی است ایران ازنظر سرعت اینترنت موبایل از کشورهای کوزوو، بوتساوانا، میانمار، تونس و برزیل وضعیت بهتری دارد ولی در جدول اسپیدتست بعد از مراکش، مالزی، فیجی و مکزیک قرار گرفته است.


تلاش برای توسعه اینترنت ثابت

اما وقتی نوبت به اینترنت ثابت می‌رسد اوضاع کمی متفاوت می‌شود. گزارش اسپیدتست نشان می‌دهد که اوکراین در زمینه میانه (Median) سرعت اینترنت ثابت در رتبه 77 قرار گرفته است که این رقم نشان از نزول رتبه 16 پله‌ای این کشور در جهان، ازنظر این شاخص دارد.میانه سرعت دانلود اینترنت ثابت در اوکراین    46.96مگابیت برثانیه، سرعت آپلود هم 49.94 مگابیت برثانیه است و میزان تأخیر هم به 6 میلی ثانیه می‌رسد. این درحالی است که گزارش اسپیدتست درباره اینترنت ثابت ایران می‌گوید که کشور ما ازنظر سرعت اینترنت ثابت در رتبه 145 قرار دارد و از اوکراین عقب است؛ موضوعی که در دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفته است تا تجهیزات و دانش فنی مربوط به این فناوری به روز شود و تلاش می‌کند با واگذاری ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری، اصلاح تعرفه اینترنت و برنامه‌ریزی برای اپراتورهای مختلف، وضعیت شبکه اینترنت ثابت را در کشور ارتقا دهد. درحال حاضر سرعت دانلود اینترنت ثابت ایران، 9.95 مگابیت برثانیه، سرعت آپلود هم 1.10 مگابیت برثانیه و میزان تأخیر هم 30 میلی ثانیه است. گفتنی است ایران در زمینه سرعت اینترنت ثابت بالاتر از کشورهایی مانند تانزانیا، اوگاندا، الجزایر، نامیبیا، بوتان و پاکستان قرار دارد ولی طبق گزارش اسپیدتست از لیبی، رواندا و سیرالئون عقب‌تر است.


10کشور پرسرعت اینترنت موبایل

در گزارش اسپیدتست 10 کشور با بالاترین میزان سرعت اینترنت موبایل در سال 2022معرفی شده‌اند که در رأس آنها همچون سال گذشته امارات متحده عربی با سرعت 135.35 مگابیت برثانیه قرار دارد. نروژ که سال گذشته در رتبه سوم قرار داشت امسال با سرعت 134.73 مگابیت برثانیه در جایگاه دوم اینترنت موبایل جای گرفته است.قطر هم با یک پله صعود، امسال با سرعت 120.69 مگابیت برثانیه در ردیف سوم ایستاد. کره جنوبی اما با سرعت 117.95 مگابیت برثانیه در جایگاه چهارم قرار دارد و پس از آن اینترنت موبایل هلند با سرعت 108.33 مگابیت برثانیه جایگاه پنجم این جدول را از آن خود کرده است. دانمارک نیز با سرعت 105.65 مگابیت بر ثانیه، ششمین کشور پرسرعت جهان ازنظر اینترنت موبایل محسوب می‌شود. پس از آن عربستان سعودی با سرعت 102.79 مگابیت برثانیه در ردیف دهم ایستاده است. کویت هم با سرعت 96.23 مگابیت برثانیه و با دوپله صعود، هشتمین کشور دارای اینترنت پرسرعت موبایل است .


10 کشور پرسرعت اینترنت ثابت

اما وقتی نوبت به اینترنت ثابت می‌رسد، این سنگاپور است که با سرعت 197.97 مگابیت برثانیه و با یک پله صعود، صدرنشین می‌شود. شیلی که سال گذشته بالاترین سرعت اینترنت ثابت جهان را داشت امسال با سرعت 197.28 مگابیت برثانیه، دومین کشور دارای اینترنت پرسرعت جهان معرفی شد. تایلند هم با سرعت 187.80 مگابیت برثانیه در ردیف سوم قرار دارد و پس از آن دانمارک و هنگ کنگ با سرعت 170.38 و161.93 مگابیت برثانیه در ردیف چهارم و پنجم جای گرفته‌اند. موناکو با 3پله نزول و با سرعت 158.56 مگابیت برثانیه در ردیف ششم قرار گرفته و ماکائو هم باسرعت 157.97 مگابیت برثانیه، هفتمین کشور با اینترنت ثابت پرسرعت شناخته می‌شود. امریکا هم با سرعت 151.46مگابیت برثانیه، هشتمین کشور جهان است و پس از آن، چین و اسپانیا به ترتیب با سرعت 151.34 و 136.67 مگابیت برثانیه در ردیف نهم و دهم جای گرفته‌اند.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی