اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
تراز تجاری ایران بعد از سال ها،‌ مثبت شد

سبقت 875 میلیون دلاری صادرات از واردات

سبقت 875 میلیون دلاری صادرات از واردات

تازه‌ترین آمار اعلام شده از سوی گمرک ایران نشان می‌دهد که در فروردین ماه امسال، تراز بازرگانی کشور مثبت شده است و بدین ترتیب پرونده تجارت خارجی ایران در سال‌جاری با تراز مثبت باز شد.

روزنامه ایران: طبق گفته‌های معاون گمرک ایران، تراز تجاری کشور در فروردین با بیشتر شدن ارزش کالا‌های صادره نسبت به واردات، مثبت ۸۷۵ میلیون دلار شد. فرود عسگری در تشریح تجارت غیر نفتی ایران در فروردین گفت: در اولین ماه سال، صادرات غیرنفتی کشور به هفت میلیون و ۳۲۴ هزار تن به ارزش سه میلیارد و ۶۹۹ میلیون دلار رسید که با وجود کاهش ۱۰ درصدی در وزن نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲۵ درصد در ارزش رشد داشته است.


وی افزود: واردات کشور نیز در فروردین ماه دو میلیون و ۲۵۲ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۸۲۴ میلیون دلار بود که رشد ۱۰ درصدی در وزن و یک درصدی در ارزش نسبت به فروردین سال قبل داشته است.
معاون امور گمرکی گفت: با توجه به صادرات سه میلیارد و ۶۹۹ میلیون دلاری کشور و واردات دو میلیارد و ۸۲۴ میلیون دلاری در فروردین ۱۴۰۱، تراز تجاری کشور، مثبت ۸۷۵ میلیون دلار را نشان می‌دهد.

1400، سال رکوردشکنی‌ها

درحالی در اولین ماه سال‌جاری تراز تجاری کشور مثبت 875 میلیون دلار شده که بررسی جزئیات تجارت خارجی در سال گذشته حاکی از ثبت رکوردهای تازه‌ای است. پس از عملکرد نامطلوب تجارت خارجی ایران در سال 1399 که تا نیمه نخست سال گذشته نیز ادامه داشت، استقرار دولت سیزدهم و اصلاح سیاست‌های تجاری و اقتصادی باعث شد از نیمه دوم سال گذشته روند تجارت خارجی نیز رو به بهبود گذارد. در این سال علاوه برعبور تجارت غیرنفتی ایران از مرز 100 میلیارد دلار، درآخرین ماه سال گذشته نیز، بالاترین رکورد مبادلات تجاری ایران پس از تشدید تحریم‌ها شکسته شد.


برپایه آمار گمرک ایران، تجارت خارجی غیرنفتی درسال گذشته با عبور از مرز 100 میلیارد دلار به 101 میلیارد و 600 میلیون دلار رسید. مجموع تجارت به 163 میلیون و 900 هزار تن به ارزش ۱۰۱.۶ میلیارد دلار رسیده است. بر این اساس تجارت خارجی ایران در سال گذشته ۳۸ درصد در ارزش و ۱۲.۴ درصد در وزن افزایش داشته است.
این درحالی است که آمارنشان می‌دهد تجارت خارجی درسال 1399 با مبادله 145 میلیون و 700 هزار تن، 73 میلیارد دلار بوده که نشان دهنده رشد بیش از 28 میلیارد دلاری تجارت خارجی ایران است.


همچنین صادرات غیرنفتی کشورمان در سال گذشته به122 میلیون و 700 هزار تن با ارزش 48 میلیارد و 600 میلیون دلار بالغ شده است. این رقم در مقایسه با 112 میلیون و 293 هزار تن به ارزش 34 میلیارد و 256 میلیون دلار سال 1399 حاکی از افزایش 9 درصدی در وزن و 40 درصدی در ارزش صادرات است. درواقع صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته بیش از 14 میلیارد دلار افزایش یافته است. همچنین در شرایطی که واردات کشور در سال 1399 از نظر وزنی 33 میلیون و 400 هزار تن و از لحاظ ارزشی 38 میلیارد و 400 میلیون دلار بوده، این رقم درسال گذشته به 41 میلیون و 100 هزار تن به ارزشی برابر با 53 میلیارد دلار افزایش یافته است. بدین ترتیب واردات ایران ۲۲ درصد در وزن و ۳۶ درصد ارزش افزایش داشته است. با توجه به سهم بالای مواد اولیه تولید و کالاهای اساسی در ترکیب کالاهای وارداتی، رشد واردات نیز در جهت تقویت تولید و همچنین تأمین نیازهای بازار داخلی صورت گرفته است.


در آخرین ماه سال گذشته نیز شاهد یک رکوردشکنی دیگر درتجارت خارجی کشور بودیم، به طوری که تجارت غیرنفتی با ثبت حدنصاب 11میلیارد و 538 میلیون دلار در آخرین‌ ماه سال گذشته به بالاترین میزان ارزش تجاری در طول یک ماه طی چند سال اخیر بویژه در زمان تشدید تحریم حداکثری در چهار سال اخیر رسید. این میزان از لحاظ ارزش نسبت به مدت مشابه (اسفندماه 1399)، 40 درصد و نسبت به بهمن ماه 17 درصد رشد داشته است.در اسفند ماه گذشته، 14میلیون و 539هزار تن کالا به ارزش 11میلیارد و538 میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها تبادل شد که سهم صادرات 10میلیون و 117 هزار تن به ارزش پنج میلیارد و 102میلیون دلار و سهم واردات چهار میلیون و 422 هزار تن کالا به ارزش 6میلیارد و 436میلیون دلار بود.

رشد 90 درصدی عرضه و معامله ارز در سامانه نیما

یکی از آثار مستقیم رشد تجارت غیرنفتی در دوره دولت سیزدهم، افزایش ورود ارز به کشور و درنتیجه عرضه و تأمین ارز داخلی است. طبق اعلام بانک مرکزی عرضه و معامله ارز توسط صادرکنندگان در سامانه نیما از ابتدای سال تاکنون از مرز 3.1 میلیارد دلار گذشت که این رقم حدود 90 درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد داشته است.
براساس گفته‌های علی صالح‌آبادی رئیس کل بانک مرکزی، تخصیص ۱۱ میلیارد دلاری ارز در فروردین ماه امسال نشان می‌دهد که در زمینه ارز هیچ گونه مشکلی نداریم.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی