اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
ترکیه پس از تعلیق پرونده قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی، در مسیر بهبود روابط با عربستان گام گذاشت

استقبال صمیمانه بن سلمان از اردوغان

استقبال صمیمانه بن سلمان از اردوغان
زهره صفاری

رئیس جمهور ترکیه برای نخستین بار پس از جنجال قتل «جمال خاشقجی» به دستور حاکمان سعودی در سفارت عربستان در استانبول، پنجشنبه راهی جده شد و پس از ملاقات رسمی با ملک سلمان، دیداری صمیمانه با ولیعهد جوان داشت.

روزنامه ایران: به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، «رجب طیب اردوغان» با هدف بهبود شرایط اقتصادی ترکیه آن هم یک سال تا انتخابات بعدی این کشور، مقدمات این سفر را از مدتی پیش با تعلیق دادگاه رسیدگی به پرونده قتل «جمال خاشقجی» و توقف محاکمه عاملان عربستان در این جنایت فراهم آورده بود. خبرگزاری رسمی عربستان(SPA) نیز با انتشار تصاویری از آغوش گرفتن ولیعهد سعودی و «رجب طیب اردوغان»، این سفر را نشانه‌ای بر پایان بحران روابط دو کشور پس از تنش‌ها در پرونده قتل روزنامه نگار منتقد سعودی اعلام کرد. رسانه‌های ترکیه نیز تصاویری از دیدار رسمی ملک سلمان و «اردوغان» را پوشش دادند و با توجه به اعتراضات حامیان حقوق بشر به اقدام ترکیه در تعلیق دادگاه خاشقجی، مانور زیادی بر دیدار نزدیک اردوغان و بن سلمان نداشتند.
رئیس جمهور ترکیه که پس از دیدار با مقامات سعودی برای زیارت به مکه رفت، درباره هدف از این سفر گفت: «امیدواریم بتوانیم فصل جدید روابط دوجانبه را آغاز کنیم. ما معتقدیم افزایش همکاری‌های دفاعی و اقتصادی در منطقه منافع هر دو کشور را تأمین خواهد کرد.»


به نوشته «رویترز»، اردوغان در حالی به گفته مقامات عالیرتبه آنکارا به دعوت پادشاه سعودی راهی این سفر شده است که تورم سالیانه ترکیه رقمی بیش از 60 درصد را نشان می‌دهد و تداوم این شرایط با خروش معترضان خیابانی در زمستان می‌تواند محبوبیت رئیس جمهور ترکیه برای انتخابات عمومی سال آینده را به شدت مورد تهدید قرار دهد. در این شرایط به نظر می‌رسد اردوغان به دنبال جلب حمایت کشورهای عرب خلیج فارس برای تقویت شرایط اقتصادی و موقعیت منطقه‌ای ترکیه، برنامه‌های خود را پیش می‌برد. در همین راستا در ماه فوریه نیز او برای نخستین بار پس از یک دهه به امارات سفر کرد و برای ایجاد سرمایه گذاری‌های جدید میان دو کشور با سران ابوظبی بحث و تبادل نظر داشت.


اما از سرگیری روابط با عربستان در شرایطی در دستور کار مقامات ترکیه قرار گرفته است که اذعان مقامات امنیتی امریکا بر حضور بن سلمان در پشت صحنه این جنایت، سبب واکنش شدید آنکارا در قبال ولیعهد سعودی و آغاز تنش‌های منطقه‌ای دو کشور شد. اما پس از آنکه ترکیه دادگاه رسیدگی به این پرونده را به جریان انداخت، عربستان نیز به طور غیررسمی با ممنوعیت واردات کالاهای ترکیه‌ای، فشار اقتصادی قابل توجهی بر آنکارا وارد آورد و به تدریج با وجود بهبودی نسبی روابط تجاری هرگز شرایط مانند گذشته نشد. «علی شهابی»، تحلیلگر سیاسی عربستانی معتقد است: «حضور اردوغان در عربستان برگ برنده‌ای برای مقامات سعودی در راستای تغییر وجهه خود است. از طرفی اردوغان نیز که هزینه سنگین اقتصادی برای این موضع‌گیری داد، از شرایط جدید منتفع خواهد شد. بنابراین می‌توان گفت این سفر برای هر دو طرف سودمند است. عربستان به دلایل منطقه‌ای، ترکیه را به عنوان شریک کنار خود نیاز دارد و حتی ممکن است خط فروش تسلیحاتی از ترکیه نیز باز شود.»
یک دیپلمات غربی نیز به رویترز گفت: «اردوغان سیاستمداری پراگماتیست است و به خوبی می‌داند نظرسنجی‌ها تا انتخابات تنها در صورت بهبود شرایط تغییر خواهد کرد.»

انتهای پیام/

 

 

 

کپی