اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
مانور جهانی مسلمانان و حامیان فلسطین علیه صهیونیسم برگزار شد

بازو به بازو تا قدس

بازو به بازو تا قدس

روز گذشته در حالی که نظامیان رژیم صهیونیستی سحرگاه به عادت جدیدشان هنگام اذان صبح به فلسطینیان روزه‌دار در مسجدالاقصی حمله کردند، مسلمانان سراسر جهان و حامیان مردم فلسطین به مناسبت روز قدس در خیابان‌های شهرهای بزرگ جهان تجمع کرده و فریاد مرگ بر اسرائیل سر دادند.

روزنامه ایران: به گزارش سایت شبکه خبری «الجزیره» سحرگاه دیروز تنها چند ساعت قبل از خروش جهانی علیه صهیونیسم در روز قدس، نظامیان رژیم صهیونیستی در حمله به مسجدالاقصی دست‌کم 42 فلسطینی را زخمی کردند. هلال احمر فلسطین با اعلام این آمار تأکید کرده است، مأموران امنیتی رژیم صهیونیستی به آمبولانس‌ها اجازه نمی‌دادند وارد محل شده و به زخمی‌ها امداد‌رسانی کنند. بنا براین گزارش نظامیان رژیم صهیونیستی با طرح این ادعا که فلسطینیان با سنگ به دیوار مقدس یهودیان زدند، از باب المغاربه وارد مسجد الاقصی شده و به سمت نگهبانان و فلسطینیان با گلوله‌های پلاستیکی شلیک کردند. پلیس این رژیم خبر داده است در جریان این درگیری‌ها سه فلسطینی را به جرم پرتاب سنگ دستگیر کردند. این در حالی است که این فلسطینیان در حال دفاع از خود مقابل نظامیان صهیونیست بودند که به سمت فلسطینیان گلوله شلیک می‌کردند. در پی این حمله وزارت امور خارجه فلسطین ضمن محکوم کردن یورش نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی تأکید کرد: بیرون راندن نمازگزاران از این مکان مقدس در فاصله بین نمازهای یومیه، درواقع گام نخست برنامه‌ریزی برای تقسیم آن است. این تهاجم در حالی صورت گرفت که خود صهیونیست‌ها نیز به شکست مقابل مقاومت اذعان داشته‌اند. در همین ارتباط «ایتمار بن گویر»، عضو افراطی کنست، دولت اسرائیل را به تسلیم در برابر فلسطینیان در مسجدالاقصی متهم کرد و گفت:«دولت اسرائیل نتوانسته بر اوضاع فعلی در مسجدالاقصی تسلط پیدا کند.» او تأکید کرد: «این یک شکستی دیگر برای اسرائیل پس از عملیات در بنی براک، بئر السبع و الخضیره به حساب می‌آید.»


روز قدس در قبله نخست مسلمانان

تنها چند ساعت بعد از تهاجم نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی، فلسطینیان در سراسر سرزمین‌های اشغالی به ندای حماس و سایر احزاب و جنبش‌های فلسطینی پاسخ مثبت داده و به خیابان‌ها رفتند و برای آزادی قدس فریاد برآوردند. این راهپیمایی‌ها بعد از فراخوان جنبش حماس در روز پنجشنبه انجام شد. حماس در بیانیه‌ای از فلسطینیان دعوت کرده بود در نماز صبح و نماز جمعه در مسجد مبارک الاقصی حضوری پررنگ و باشکوه داشته باشند و تأکید کرده بود: «حضور گسترده فلسطینیان در مسجد الاقصی مانعی در برابر تعرض اشغالگران اسرائیلی به این مکان مقدس خواهد بود و طرح‌های شوم آنان را نقش برآب خواهد کرد.»


مطابق با این فراخوان ظهر دیروز در میان تدابیر شدید امنیتی و با وجود محدودیت‌های فراوان ایجاد شده از جانب رژیم صهیونیستی، هزاران نماز گزار فلسطینی، خود را به مسجدالاقصی رساندند تا در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، نماز جمعه را باشکوه‌ تمام برگزار کنند. بنا بر بیانیه اداره اوقاف اسلامی فلسطین در قدس بیش از ۱۶۰ هزار نمازگزار فلسطینی در نماز جمعه آخرین جمعه ماه‌ مبارک رمضان شرکت کرده و علیه آپارتاید رژیم صهیونیستی شعار دادند. رهبران گروه‌ها و احزاب فلسطینی نیز همسو با مردم فلسطین در بیانیه‌هایی بر آزادی قدس تأکید کردند. در همین ارتباط «زیاد نخاله»، دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین با بیان اینکه قدس به عنوان هویت، دین، تاریخ و عقیده اعراب و مسلمانان جهان است، تأکید کرد: «وحدت و اتحاد مردمان فلسطین در تمامی زمینه‌ها، رمز و اساس پیروزی ما در برابر رژیم اشغالگر است. این اتحاد بر همه چیز اولویت دارد و بر همگان واجب است که در جهت حمایت و تقویت این اتحاد گام بردارند.» «ابو حمزه»، سخنگوی سرایا القدس، شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز در یک برنامه تلویزیونی تأکید کرد: «با وجود سقوط و تسلیم از طریق عادی‌سازی روابط رژیم‌های عربی با دشمن صهیونیستی برای استقرار تاج و تخت خود، مقاومت و نبرد برای آزادی قدس و مسجدالاقصی زنده است و لحظه‌ای از این مسیر منحرف نخواهد شد.»

مبارزه با صهیونیسم در فضای مجازی

کاربران شبکه‌های اجتماعی همزمان با روز جهانی قدس در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و اعتراض به نقض حقوق بشر در سرزمین‌های اشغالی، نه تنها صفحات شخصی سران رژیم صهیونیستی را با سیل شعارهایی علیه این رژیم پر کردند که رسانه‌های عبری نیز از هک شبکه رادیویی اسرائیل و پخش شدن شعارها و سخنرانی‌های ضدصهیونیستی در سراسر فلسطین اشغالی خبر دادند.به گزارش ایسنا به نقل از شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی، «نفتالی بنت» که برای دومین بار به فاصله چند روز، با یک نامه و یک گلوله خود و خانواده‌اش تهدید به مرگ شده‌اند، همزمان با روز قدس، با حجم بالایی از کامنت‌ها و نظراتی در اینستاگرام و توئیترش روبه‌رو شد که در آنها به نقض حقوق فلسطینیان و برخوردهای دوگانه غرب علیه مردم فلسطین پرداخته و اقدامات صهیونیست‌ها را محکوم کرده بودند. توئیتر دیده‌بان حقوق بشر نیز همزمان با روز قدس با درخواست‌هایی پر شده بود که خواستار شکستن سکوت نهادهای حقوق بشری شده بودند. در همین حال کاربران شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی پویشی با عنوان «#القدس_هی_المحور» و «#یوم_القدس_العالمی»، این عناوین را در صدر هشتگ‌های توئیتری قرار دادند. همچنین هشتگ «#FreePalestine» نیز ترند شده بود.در میان این هیاهوی مجازی، هراس رژیم صهیونیستی از حمله هکری در روز قدس  نیز به واقعیت بدل شد. به طوری که شبکه «کان» تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد در آستانه روز جهانی قدس، وب‌سایت رادیو «fm100» که زیرمجموعه رادیوی دولتی رژیم صهیونیستی است، مورد حمله هکری قرار گرفته است. بنابر اعلام سایت عبری «حدشوت»، هکرها موفق شدند شعارهایی را در حمایت از فلسطین و نابودی قریب‌الوقوع اسرائیل از این شبکه‌ها پخش کنند. در بخش‌هایی نیز گزیده‌ای از سخنرانی «سیدحسن نصرالله»، دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان درباره جعلی بودن رژیم صهیونیستی بارگذاری و پخش شد. روزنامه جروزالم پست، گروه هکری موسوم به «هکرهای منجی» را در پس این حملات سایبری اعلام کرده است.

حمایت از آزادی قدس در آسیا و اروپا

همزمان با اعتراض‌های مردمی در سرزمین‌های اشغالی، حامیان مردم فلسطین در سراسر جهان نیز تظاهرات‌هایی را برگزار کردند و فریاد «مرگ بر اسرائیل» سراسر جهان را فراگرفت. به گزارش پایگاه خبری «العهد» هزاران نفر از مردم بغداد، بصره، ذی قار و دیگر شهرهای عراق از صبح دیروزبا برپایی راهپیمایی و تظاهرات با آرمان ملت فلسطین و محور مقاومت تجدید میثاق کردند. در همین ارتباط سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد: «مسأله فلسطین مختص خود فلسطینی‌ها نیست، بلکه مسأله تمامی امت عربی و اسلامی و یک موضوع انسانی است.» گردان‌های حزب‌الله عراق نیز در بیانیه‌ای تأکید کرد: «مقاومت امروز حلقه را بر رژیم صهیونیستی تنگ کرده و این رژیم را گرفتار یک مخمصه کرده است.»
بنا بر این گزارش مردم دمشق، پایتخت سوریه نیز که بامداد روز چهارشنبه شاهد حمله هوایی رژیم صهیونیستی به حومه این شهر و شهادت چهار سرباز این کشور  و زخمی شدن سه نفر دیگر بودند، در گردهمایی بزرگی در خیابان‌های این شهر در حمایت از مردم فلسطین و ایستادگی آنان در برابر حملات صهیونیست‌ها شعارهایی سر دادند.
شبکه «المسیره» نیز اعلام کرد ملت بحرین در مناطق مختلف این کشور پس از اقامه نماز صبح در حمایت از مردم فلسطین و پاسداشت روز جهانی قدس راهپیمایی کردند و پرچم این رژیم را به آتش کشیدند. در همین ارتباط شیخ عیسی قاسم در سخنانی روز قدس را «نشان دهنده روح مقاومت در برابر رژیم غاصب صهیونیستی» خواند و تأکید کرد: «مقاومت بدون روز جهانی قدس معنایی ندارد.»


در لبنان نیز فراکسیون «وفاداری به مقاومت» در پارلمان لبنان حمایت از قدس و مسأله فلسطین را وظیفه دینی، انسانی، اخلاقی و سیاسی مسلمانان خواند. حزب‌الله لبنان نیز به مناسبت روز جهانی قدس مراسم رژه‌ای را در شهر صیدا با حضور گسترده مردم و نمایندگان احزاب ملی و گروه‌های فلسطینی برگزار کرد. در یمن هم «سید عبدالملک الحوثی»، رهبر انصارالله یمن روز جهانی قدس را «روز اعلام موضع حق در قبال فلسطین» خواند و تأکید کرد: «روز قدس باعث افزایش آگاهی عمومی از مسأله قدس به عنوان اولین ضرورت برای مقابله با دشمن صهیونیست می‌شود.»
ملت مسلمان پاکستان نیز که طی روزهای اخیر با برگزاری تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف این کشور تعرض نظامیان صهیونیست به مسجدالاقصی را محکوم کردند، دیروز در «اسلام‌آباد» و دیگر شهرهای این کشور با سردادن شعارهای ضدامریکایی و صهیونیستی، ضمن اعلام برائت از توطئه ننگین سازش با رژیم اشغالگر قدس، از مقاومت مردم فلسطین حمایت کردند. در همین ارتباط «مشاهد حسین سید»، نماینده سنای پاکستان و رئیس کمیته دفاع این پارلمان نیز در سخنانی تأکید کرد: «تعیین جمعه آخر ماه رمضان از سوی حضرت امام خمینی(ره) به عنوان روز جهانی قدس یک تصمیم تاریخی و راهبردی است که تا امروز یکصدایی جهان در حمایت از فلسطین را رقم زده است.» وی ضمن تأکید بر لزوم اتحاد جهان اسلام علیه توطئه دشمنان مشترک، خواستار مکالمه بازیگران مهم منطقه‌ای مانند جمهوری اسلامی ایران، پاکستان، ترکیه و عربستان برای یافتن راهکار‌های غلبه بر چالش‌های پیش روی جهان اسلام شد.


همسایه شمالی پاکستان، افغانستان نیز که این روزها بیش از هر زمان شاهد زخم‌های داعش بر پیکر خود است، همبستگی خود با مردم فلسطین را اعلام کرد و جوانان این کشور در یک حرکت خودجوش و مردمی با برپایی کاروان خودرویی؛ ضمن اعلام همبستگی با ملت مظلوم فلسطین؛ خشم ونفرت خود را از جنایت‌های رژیم صهیونیستی ابراز داشتند. آنها درحالی‌که پرچم فلسطین را روی خودروها حمل می‌کردند، تأکید کردند، ملت مسلمان افغانستان باهمه مشکلاتی که خود با آن مواجه است؛ آرمان ملت فلسطین را فراموش نخواهد کرد و سرنوشت خویش را جدا از سرنوشت ملت فلسطین نمی‌داند. «ذبیح‌الله مجاهد»، سخنگوی طالبان نیز در سخنانی درباره مسأله فلسطین گفت: «اسرائیل یک رژیم نامشروع صهیونیستی است و ما هیچ‌گاه آن را به رسمیت نمی‌شناسیم. این رژیم، غده‌ای در پیکره امت اسلامی است، قدس قضیه مشترک میان مسلمانان است و همه مسلمانان باید حول آن متحد شوند.»


در روسیه نیز خبرگزاری ریانووستی روسیه میزبان نشستی با حضور سفیران کشورهای اسلامی مستقر در روسیه با موضوع «قدس قلب جهان اسلام» بود که در این نشست سفیران حاضر، دیدگاه‌های خود را درباره جنایات صهیونیست‌ها و ضرورت اتحاد دنیای اسلام در برابر اشغالگران بیان کردند. «کاظم جلالی»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، «عبدالحفیظ نوفال»، سفیر فلسطین، «ریاض حداد»، سفیر سوریه، «عبدالرحمن الحسینی»، سفیر عراق، «روشن آبیاسوف»، معاون مفتی اعظم مسلمانان روسیه و «سرگئی بابورین»، رئیس جنبش رهایی قدس در این نشست حضور داشتند.


در قاره سبز نیز راهپیمایی‌هایی به مناسبت روز قدس در حمایت از مردم فلسطین برگزار شد. در حالی که دولت انگلیس به طور معمول سیاست‌هایی در حمایت از رژیم صهیونیستی را دنبال می‌کند، شماری از مردم این کشور در تضاد با مواضع دولت خود به خیابان‌ها رفته و علیه رژیم صهیونیستی شعار دادند. در همین ارتباط ایرنا خبر داده است، شخصیت‌های ضد اسرائیلی در انگلیس در اظهارنظرهایی به مناسبت روز جهانی قدس بر لزوم نابودی رژیم صهیونیستی به عنوان تنها راه حل برای پایان دادن به جنایت و آپارتاید در سرزمین‌های اشغالی تأکید کردند و اذعان داشتند که دولت‌های غربی و سازمان‌های بزرگ بین‌المللی نتوانستند مسأله فلسطین را حل کنند و همه راه حل‌های پیشنهادی به دلیل دیدگاه‌های مغرضانه آنها شکست خورده است.در همین ارتباط «رودنی شکسپیر» تحلیلگر مسائل سیاسی در انگلیس، اسرائیل را یک موجودیت آپارتاید، واقع در یک سرزمین اشغالی دانست و گفت: «اسرائیل یک عنصر ضد دموکراتیک است که حق رأی فلسطین را سلب کرده است.» وی در حالی این اظهارات را بیان داشته که راهپیمایی روز قدس در لندن بعد از دو سال وقفه کرونایی با شکوه تمام با حضور صدها نفر از مسلمانان روزه دار حامی فلسطین، روحانیون، فعالان مدنی، گروه‌های مدافع حقوق بشر و ضد جنگ برگزار شد. در بین این افراد، فعالان مسیحی و یهودی نیز حضوری پررنگ داشتند. تجمع اصلی این راهپیمایی مقابل دفتر نخست‌وزیری انگلیس انجام شد. جایی که حاضران از دولت انگلیس خواستند در مواضع خود در حمایت از اسرائیل تجدید نظر کند.در اسکاتلند، منطقه جدایی طلب انگلیس هم «میک نپیر» رئیس پویش «همبستگی با مردم فلسطین» در گفت‌و‌گویی با ایرنا، تصریح کرد که راهپیمایی روز قدس نماد همبستگی جهان با ملت و آرمان‌های فلسطین است و این پیام را به مردم فلسطین مخابره می‌کند که تنها نیستند.


در برلین از شهرهای بزرگ آلمان و همچنین کشمیر در هند و شهرهای بزرگ نیجریه نیز راهپیمایی های روز قدس برگزار شد. این راهپیمایی‌ها در حالی انجام شد که انتظار می‌رود کشورهای بیشتری از اروپا و همچنین امریکا، روز قدس را امروز و فردا که روزهای تعطیل در این کشورها است، برگزار کنند.


روز قدس در سفارتخانه‌های ایران در جهان

روز گذشته همزمان با روز قدس، سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های ایران در سراسر جهان نیز همسو با حامیان مردم فلسطین اقدام به برپایی گردهمایی‌ها، همایش‌ها و مراسم‌هایی در حمایت از مردم فلسطین کردند.در کویت جمع کثیری از شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، علما و روحانیون مسلمان و مسیحی، رئیس واعضای انجمن دوستی ایران و کویت، سفرای کشورهای اسلامی و خارجی، تعدادی از شخصیت‌های فلسطینی و نخبگان جامعه ایرانی مقیم کویت در مراسمی که به دعوت «محمد ایرانی»، سفیر کشورمان در کویت در یکی از تالارهای بزرگ این کشور برگزار شد، شرکت کردند. در پاکستان هم همایش «قدس محور اتحاد اسلامی» به همت سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر «کراچی» با حضور شخصیت‌های پاکستانی و همچنین «حسن نوریان» سرکنسول و «محسن نوروزی» رئیس خانه فرهنگ ایران برگزار شد.


سفارت ایران در سوریه هم مراسمی را به همین مناسبت برگزار کرد. در این مراسم، «مهدی سبحانی»، سفیر ایران در سوریه روز جهانی قدس را «یکی از نمادهای پایدار و روز دیپلماسی عمومی برای دفاع از حقوق مردم فلسطین و افشای فعالیت‌های خبیث رژیم غاصب صهیونیستی» خواند . در این نشست «بشار الجعفری» معاون وزیر امور خارجه و مهاجرین سوریه، «رضوان مصطفی» دبیر کل حزب بعث سوسیالیست عرب در حومه دمشق، نمایندگان احزاب، ارگان‌ها و فعالان سوریه و فلسطین و رهبران گروه‌های فلسطینی و تعدادی از روحانیون مسیحی و اسلامی حضور داشتند.
به گزارش فارس، پنجشنبه شب نیز سفارت ایران در برزیل همایشی با حضور «حسین قریبی»، سفیر جمهوری اسلامی ایران، رئیس مؤسسه فلسطین و برزیل، چند نفراز نمایندگان مجلس و احزاب سیاسی، سازمان‌های مدنی و جمعی از هواداران برزیلی آرمان فلسطین برگزار کرد.


سفارت ایران در اردن نیز همایشی به همین مناسبت با حضور تعدادی از شخصیت‌های سیاسی فلسطینی و اردنی برگزار کرد. در این مراسم «علی اصغر ناصری» کاردار سفارت ایران در اردن با اشاره به حمایت تاریخی جمهوری اسلامی ایران از مقاومت تأکید کرد: «حمایت از برگزاری همه پرسی عادلانه جنبه سیاسی و نرم‌افزاری تلاش جمهوری اسلامی ایران برای نیل به تحقق اهداف ملت فلسطین است.»

نصرالله: آزادسازی فلسطین در گرو مبارزان فلسطینی است

دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانی به مناسبت روز جهانی قدس تأکید کرد، آزادسازی فلسطین در گرو مبارزان فلسطینی است که امنیت اسرائیل را سلب کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المنار، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانی به مناسبت روز قدس گفت: «جانفشانی ملت فلسطین باید در وجدان بشر و هر مسلمان و همه آزادگان دنیا مورد توجه باشد.»دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به اینکه «اهتمام امام خمینی(ره) این بود که قدس در دایره توجه قرار گیرد»، گفت: «صهیونیسم به زمان برای فراموش شدن مسأله فلسطین دل‌بسته بود تا فلسطینی‌ها سرزمین خود و اعراب و مسلمانان این سرزمین مبارک غصب شده و مقدسات را فراموش کنند، اما این توهم شکست خورد.»


وی با اشاره به تحرکات انجام شده برای ایجاد یأس از سال 1948 از طریق کشتارهای صهیونیست‌ها علیه ملت‌های منطقه و ایجاد یأس در امت اسلامی و شکست‌های عربی متوالی از نکبه به نکسه و نیز روند سازش مصر و اردن با رژیم صهیونیستی و عادی‌سازی تصریح کرد: «روند ایجاد ناامیدی از روز اول این بود که به ملت فلسطین بگوید، همه شما را خوار کردند و چاره‌ای ندارید اما این توطئه، با برگزاری تظاهرات و عملیات ضد صهیونیستی در داخل اراضی اشغالی شکست خورد و اکنون پس از ده‌ها سال ملت فلسطین نه‌تنها ناامید نشده است بلکه بیش از قبل به پیروزی یقین دارد. خون شهیدان این پیام را به دنیا می‌دهد که روند ایجاد یأس و ناامیدی شکست خورده است و با وجود تحریم و جنگ‌های تحمیلی و گروه‌های تروریستی راه به جایی نمی‌برد.»دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه به سخنان دیروز مقام معظم رهبری اشاره کرد و آن را نشان‌دهنده التزام جدی و قطعی در حمایت از فلسطین و جنبش‌های مقاومت در منطقه دانست و گفت: «ما فلسطین را فراموش نخواهیم کرد و در برابر فشارها تسلیم نخواهیم شد،زیرا مسأله فلسطین بخشی از دین و ایمان و کرامت ماست.»دبیر کل حزب‌الله تأکید کرد: «آزادسازی فلسطین به ارتش‌های بزرگ نیاز ندارد، بلکه به مبارزان فلسطینی نیاز دارد که امنیت اسرائیل را سلب کنند. از مهمترین دستاوردهای عملیات فلسطینی‌ها در مناطق مختلف این است که جمع میان اشغالگران و امنیتی را که رژیم به دنبال آن است از بین برده است.»


نصرالله در پایان با انتقاد از اعرابی که وارد توطئه عادی‌سازی شده‌اند، گفت: «با روند عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی باید مقابله شود و هر آنکه به سمت عادی‌سازی می‌رود، محکوم و موضع مناسب در قبال آن اتخاذ شود. بزرگترین نفاق که این روزها شاهد آن هستیم این است که کشورهای حوزه خلیج فارس روابط با اسرائیل را در راستای خدمت به ملت فلسطین می‌دانند.» وی افزود: «بزرگترین واکنش به نشست سازشکارانه در النقب، عملیات در فلسطین است.»

انتهای پیام/

 

 

 

کپی