اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

دعوت از پوتین و زلنسکی در نشست گروه ۲۰

دعوت از پوتین و زلنسکی در نشست گروه ۲۰

جاکارتا دعوت از روسای جمهوری روسیه و اوکراین برای نشست آتی سران گروه ۲۰ که قرار است به میزبانی این کشور و در جزیره بالی برگزار شود، را تایید کرد.

به گزارش ایران آنلاین، به نقل از شبکه تلویزیونی الجدید لبنان، رئیس جمهوری اندونزی دعوت از روسای جمهوری روسیه و اوکراین برای نشست سران گروه ۲۰ در نوامبر آینده را تایید کرد.

دفتر مطبوعاتی کرملین روز گذشته از گفت وگوی تلفنی رئیس جمهوری روسیه با همتای اندونزیایی خود درباره جنگ اوکراین خبر داد. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه با «جوکو ویدودو» همتای اندونزیایی خود درباره اوکراین و گروه ۲۰ گفت وگو کرد.

دوطرف درباره همکاری روسیه و اندونزی و جنبه‌های مختلف فعالیت‌های گروه ۲۰ در چارچوب ریاست جاکارتا بر این گروه گفت‌وگو کردند.

این گفت وگو به درخواست طرف اندونزیایی صورت گرفت و رهبران دو کشور در مورد برقراری تماس‌ها و روابط سیاسی بیشتر به توافق رسیدند.

پیشتر، آمریکا از اعضای گروه ۲۰ خواست در صورت شرکت نمایندگان روسیه در نشست عالی آتی این گروه، اجلاس را تحریم کنند.

دعوت از رئیس جمهوری روسیه به نشست در حالی صورت گرفته که غرب مسکو را به دلیل حمله این کشور به اوکراین تحریم کرده و آمریکا خواستار اخراج روسیه از گروه ۲۰ شده است.

گروه ۲۰ شامل قدرتمندترین کشورهای صنعتی و اقتصادهای نوظهور (G۲۰) جهان است که از همراهی ۱۹ کشور و اتحادیه اروپا شامل آراژنتین، برزیل، استرالیا، چین، آلمان، فرانسه، بریتانیا، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، کانادا، مکزیک، روسیه، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، ترکیه و آمریکا تشکیل شده است.

کشورهای وابسته به گروه ۲۰ حدود دو سوم کل جمعیت جهان را نمایندگی می‌کنند. افزون بر آن، این کشورها مجموعا ۸۰ درصد کل تولید ناخالص اقتصادی جهان را رقم می‌زنند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه گذشته (دوم اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. وی سه روز پس از آن (۵ اسفند) آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام کرد و روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضع داد. همزمان با تشدید درگیری ها، مذاکرات دو طرف نیز برای حل مناقشه آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

 

انتهای پیام/

 

 

 

کپی