اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
با اختصاص 8 درصد از سهم درآمد دولت و صدور مجوزهای جدید صورت گرفت

دورخیز دولت برای توسعه شبکه فیبرنوری

دورخیز دولت برای توسعه شبکه فیبرنوری
سوسن صادقی

کاربران اینترنت در دنیا از اینترنت ثابت استفاده می‌کنند و بار ترافیکی آن روی ارتباطات ثابت است که در این زمینه برای توسعه فیبر نوری میلیاردها دلار هزینه می‌کنند.

روزنامه ایران: این در حالی است که در کشور ما بار ترافیکی روی اینترنت تلفن همراه است و برای توسعه زیرساخت اینترنت ثابت که امروزه فیبر نوری محسوب می‌شود، سرمایه‌گذاری قابل توجهی صورت نگرفته است. از آنجایی که هم اکنون 250 هزار کیلومتر (شرکت مخابرات ایران ۱۷۵ هزار و زیرساخت ۷۵ هزار کیلومتر) فیبر نوری در کشور وجود دارد، یکی از دغدغه‌های امروز دولت توسعه زیرساختی اینترنت ثابت است تا بار ترافیکی را روی این بخش منتقل کند تا هم اینترنت ثابت توسعه یابد و هم در آینده بخش تلفن همراه با مشکل مواجه نشود. در این راستا به تازگی عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که پروانه جدید اپراتوری فیبر نوری صادر می‌شود و بسته حمایتی نیز از سوی دولت برای ترغیب بازیگران و اپراتورها برای ورود به توسعه فیبر نوری اختصاص می‌یابد و در جدیدترین اقدام نیز که دیروز در هیأت دولت تصویب شد، مقرر شد که 8 درصد از سهم درآمد دولت از محل اپراتورها برای توسعه پورت فیبرنوری اختصاص یابد تا اپراتورهای ثابت و سیار بتوانند وارد این عرصه شوند و ۳ میلیون کیلومتر فیبر نوری در سال‌جاری و 20 میلیون پورت فیبرنوری در مدت سه سال در کشور راه‌اندازی کنند.


تسریع در توسعه فیبرنوری

معاون تجاری و امور مشتریان شرکت مخابرات به «ایران» گفت: هدف از ارائه مجوزهای جدید به اپراتورهای ثابت و بخصوص سیار از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سرعت بخشیدن به توسعه فیبرنوری و ارتباطات ثابت است و می‌خواهد با تغییر ساختار تحرکی را در این حوزه ایجاد کند از این‌رو این اقدام دولت را مثبت ارزیابی می‌کنم.
داوود زارعیان افزود: توسعه فیبر نوری در کشور ما نیازمند همکاری و سرمایه‌گذاری دولت است در غیر این صورت تنها ارائه مجوز فیبرنوری نمی‌تواند به توسعه این زیرساخت مورد نیاز اینترنت ثابت در کشور کمک کند، چرا که ما در حال حاضر به جز شرکت مخابرات ایران، 17 شرکت ارتباطات ثابت (FCP) در کشور داریم و اگر آنها از سوی دولت حمایت شوند، توسعه فیبر نوری در کشور تسریع می‌شود.
وی علاقه ورود و سرمایه‌گذاری اپراتورهای تلفن همراه به حضور در بخش فیبرنوری را یک امر طبیعی دانست و گفت: اکثر کشورها در دنیا بحث FMC (سرویس‌های ترکیبی از خدمات ثابت و سیار) را مطرح می‌کنند که هم اینترنت ثابت و هم همراه را داشته باشند.
این کارشناس ارتباطات افزود: البته به نظر می‌رسد این مصوبه فقط برای اپراتور دوم تلفن همراه در کشور (ایرانسل) مفید باشد، چرا که تنها این اپراتور فاقد مجوز ارتباطات ثابت است و (همراه اول) که زیرمجموعه شرکت مخابرات ایران است، می‌تواند به این حوزه ورود پیدا کند. زارعیان اعتقاد دارد باید به تولید محتوا در کشور نیز حواسمان باشد تا شرکت‌های ارتباطات ثابت انگیزه سرمایه‌گذاری در بخش فیبر نوری را داشته باشند چون اگر در کشور محتوایی تولید نشود، خانوارها به اینترنت با سرعت بالا نیاز پیدا نمی‌کنند.


توسعه به شرط رفع موانع

علی توسلی قائم مقام کمیسیون اینترنت نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز در گفت‌و‌گو با «ایران» ابراز امیدواری کرد که ارائه مجوزهای جدید به اپراتورها باعث توسعه فیبرنوری شده و به توسعه ارتباطات ثابت در کشور کمک کند.
توسلی با بیان اینکه تنها صدور مجوز برای اپراتور فیبر نوری کافی نیست، افزود: در مجموعه نهاد‌های ذیربط باید اراده‌ای شکل بگیرد تا بتوان شرایط توسعه مدنظر را فراهم کرد، چرا که نه تنها برای توسعه فیبر نوری و ارتباطات ثابت سرمایه‌گذاری زیاد با بازدهی میان مدت نیاز است، بلکه باید موانعی که نهادهای مختلف از جمله شهرداری‌ها و...ایجاد می‌کنند را رفع کنند.
به گفته وی، توسعه ارتباطات ثابت و فیبرنوری را نمی‌توان الزاماً به مجوز مرتبط دانست، چرا که اپراتورهای ارتباطات ثابت (FCP) پیش از این هم مجوز‌های لازم را برای توسعه فیبرنوری در اختیار داشتند ولی عملاً پیشرفت محسوسی صورت نگرفت.
این کارشناس اینترنت تنظیم تعرفه‌های ثابت و تلفن همراه را از دیگر ضروریات عنوان کرد و گفت: اگر سرمایه لازم و بازدهی معقول برای دارندگان مجوز‌های جدید فراهم شود، می‌توان به این توسعه امیدوار بود. از سوی دیگر بهتر است درخواست‌کنندگان مجوز هم اراده و تصمیم بر کار مشترک داشته باشند تا کارها تسریع شود.
به اعتقاد توسلی، شرکت مخابرات ایران دارنده شبکه‌های موجود زمینی است و چنانچه محدودیتی برای این شرکت در نظر گرفته نشود، مشخص نیست که همچنان همانند قبل به‌عنوان اپراتور غالب با سایر اپراتور‌ها همکاری داشته باشد و مانند گذشته عمل نکند.


ایجاد توازن در مشوق‌ها

سیدمحمدعلی شریفی الحسینی، دبیر کمیسیون اینترنت و انتقال داده‌های سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران به «ایران» گفت: اگر طرح تجاری قابل قبولی وجود داشته باشد و نظام تعرفه‌ای صحیحی تبیین شود اپراتور‌ها می‌توانند در توسعه فیبرنوری و در بستر ارتباطات ثابت سرمایه‌گذاری کنند.
شریفی الحسینی افزود: باید قبول کنیم که توسعه فیبر نوری تنها با ارائه پروانه‌های جدید ممکن نمی‌شود و توسعه آن نیازمند حمایت دولت برای رفع موانع توسعه، برنامه‌ریزی، سرمایه ‌گذاری و بازگشت سرمایه متناسب است.
وی درباره ورود اپراتورهای سیار به توسعه فیبرنوری در کشور نیز گفت: پیش از این اپراتورهای تلفن همراه اجازه سرمایه‌گذاری در بستر ارتباطات ثابت را نداشتند و حال با صدور این مجوز امکان ورود این اپراتورها به بخش ارتباطات ثابت فراهم می‌شود ولی باید دید که با نظام تعرفه‌ای موجود و نرخ ارز مورد نیاز برای توسعه تمایل به ارائه سرویس به مشترکین ایجاد می‌شود یا صرفاً از این امکان برای توسعه و تکمیل شبکه خود استفاده خواهند کرد.
این کارشناس اینترنت افزود: اما مشوق‌های داده‌شده برای توسعه شبکه فیبر نوری برای ارتباطات ثابت و سیار متناسب نیست و اپراتورهای سیار با توجه به امکان حدود پنج تا هشت درصد از سهم درآمدی دولت امکان بیشتری جهت توسعه داشته و این مهم دوباره باعث عدم توازن سهم بازار اپراتور‌های ثابت و سیار می‌شود.
به اعتقاد وی با دادن این پروانه‌ها انحصار پروانه‌ای شرکت مخابرات ایران و ایرانیان نت پایان می‌یابد ولی باید در نظر گرفت که شرکت مخابرات ایران با داشتن شبکه انحصاری داکت و ساب داکت یک انحصار ذاتی داشته و ایجاد شبکه موازی با شبکه مخابرات، مدت‌ها به طول انجامیده و سرمایه بسیار زیادی برای ایجاد این شبکه موازی صرف خواهد شد.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی