اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

آرمان فلسطین و لزوم توجه فزاینده به مبارزه فرهنگی

آرمان فلسطین و لزوم توجه فزاینده به مبارزه فرهنگی
دکتر عباس خامه‌یار رایزن فرهنگی سابق ایران در لبنان

آرمان فلسطین با وجدان انسانی پیوند ناگسستنی دارد و به‌عنوان محوری‌ترین مسأله عالم اسلام و نیز پیشاپیش آرمان‌های عدالت‌خواهی تاریخ معاصر جهان به شمار می‌آید.

روزنامه ایران: استیفا و تحقق عدالت، هدفى است الهی، انسانی و حقوقی تا ظلم و ستمی که بر مردم مظلوم فلسطین روا داشته شده، پایان یابد. رژیم صهیونیستى نه فقط اشغالگر و استعمارگر و غاصب سرزمین فلسطین به شمار می‌آید، بلکه موجودیتی استعمارى است که می‌خواهد همه هستى صاحبان اصلى سرزمین و فرهنگ آنان را چپاول کرده و به یغما برد. امروزه شاهد اوج عداوت و کینه‌ورزی صهیونیست‌ها نسبت به میراث فلسطین و حتی لباس‌ها و پوشش‌های سنتی فلسطینی ازجمله چفیه فلسطینیان، هستیم.

خواسته‌ها و ادعاهای باطل صهیونیست‌ها درباره مسجدالاقصی و تاراج میراث اسلامی و پیشینه اماکن تاریخی و مذهبی در این سرزمین مقدس، یکی از پلیدترین سیاست‌های سلطه‌طلبانه و نژادپرستانه این رژیم اشغالگر است. غاصبان علاوه‌بر چشمداشت به املاک و داشته‌های فلسطینیان، تلاش دارند واقعیت‌ها را مخدوش و وارونه جلوه دهند؛ لذا با اقدامات زورگویانه و چپاولگرانه خود درصدد دگرگونى و استحاله ماهیت، نشانه‌ها، نام‌ها و سنت‌های دینی، تاریخی، اجتماعی و حقوقی فلسطینیان هستند. بی‌تردید جنگ و یورش همه‌جانبه فرهنگی صهیونیست‌ها، یکی از صحنه‌های خانمانسوز آنان، علیه مردم فلسطین است. مردم و جوانان رزمنده فلسطینی با دفاع و مبارزه برای حفظ و پاسداشت هویت، تاریخ و دین خود با تمام وجودشان، ایثارگری کرده و جان خود را فدای این ارزش‌ها می‌کنند. به اعتقاد آنان، مقاومت و مبارزه بدون هویت، پوچ و بی‌معنی است.

طرح و نقشه‌های پلید استعمارگران نه فقط سرزمین‌های اسلامی و عربی را مورد هدف قرار داده، بلکه تمدن و فرهنگ مردم و سایر کشورهای منطقه را که نقش زیادی در پیدایش تمدن بشری جهان داشته است در صدر اهداف شوم خود قرار داده است. برای اثبات چنین ادعایی، همگی شاهد نابودی و تخریب اماکن باستانی، تاریخی و تمدنی این منطقه با شعله‌ور ساختن جنگ‌ها و برانگیختن فتنه‌های بی‌شمار بوده و هستیم. غیرمنتظره نبود که دشمنان با تخریب و نابودی اماکن باستانی و تمدنی در سوریه و عراق و دیگر کشورهاى منطقه و غارت موزه‌های تاریخی، تلاش کردند بقایای آثار تمدن و فرهنگ این کشورها را از بین ببرند؛ در حالی‌که ساختمان وزارتخانه‌ها و مؤسسه‌های بانکی و مالی این کشورها از یورش حملات نظامی مصون باقی ماند.

آنچه پس از تحولات سال‌هاى اخیر در عراق و سوریه رخ داد و منجر به نابودی کامل شهرهای باستانی در سوریه (تدمر، ادلب و...) و نابودی ۶۰ درصد دیگر شهرهای مورد هدف واقع شد، در راستاى استراتژى مخرب رژیم صهیونسیتی در طول 70سال اشغالگری و یهودی کردن قدس شریف و سرزمین‌های اشغالی در این حوزه‌ها است. یهودی‌سازی قدس شریف و دیگر سرزمین‌هاى اشغالى پیامد طبیعی فرهنگ سازش و عادی‌سازی روابط با دشمن است که به رژیم غاصب و اشغالگر این اطمینان را می‌دهد تا سرزمین‌های بیشتری را اشغال و اهالی آن مناطق را پس از قرن‌ها حضور و سکونت آواره کرده و صهیونیست‌هاى مهاجر را ساکن فلسطین و خانه‌هاى فلسطینیان کنند! و پس از آن به دروغ ادعا کنند این سرزمین یهودی و اسرائیلی است! و اسناد، نقشه‌ها و کتب تاریخی را که نشان از هویت و مالکیت اصلی این سرزمین به فلسطینیان است، نابود و منهدم کنند. اعلام روز جهانی قدس از سوی امام راحل در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، گامی به سوی فرهنگ‌سازی در جامعه اسلامی و ایجاد وحدت در ابعاد فکری و سیاسی در جوامع اسلامى و عربى به شمار می‌رود. همبستگی قاطبه مسلمانان و دفاع آنان از آرمان فلسطین و جبهه مقاومت رهاورد این اقدام بزرگ فرهنگی است.

انتهای پیام/

 

 

کپی