اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اطلاعیه پلیس راه کرمان برای مالکان اتوبوس های بین شهری

اطلاعیه پلیس راه کرمان برای مالکان اتوبوس های بین شهری

رئیس پلیس راه شمال استان کرمان طی اطلاعیه ای از مالکان اتوبوس های بین شهری خواست به منظور نصب و به روز رسانی سامانه سپهتن به نمایندگی های این سامانه در پایانه ها مراجعه و سیستم وسیله نقلیه خود را به روز رسانی کنند.

 به گزارش ایران انلاین سرهنگ"علی رضایی" گفت: از آنجایی که مسافرت جزء نیازهای ضروری مردم است، سفر با اتوبوس به دلیل در دسترس بودن، سهولت در تهیه بلیط و دسترسی آسان به پایانه های مسافربری و توزیع گسترده این شبکه مسافربری در پهنه کشور و در تمامی راه های بین استانی و شهرستانی، استفاده از اتوبوس را برای مردم آسان کرده است.

وی افزود: تجهیز، ایمنی این وسیله نقلیه تحت شبکه پایانه های کشور از سوی اداره کل راهداری و نظارت بر رفتار رانندگان و رعایت قوانین و مقررات از سوی پلیس راه از اولویت های امنیت سفر با اتوبوس است.
رئیس پلیس شمال استان خاطرنشان کرد: به همین منظور پلیس باید بر رفتار راننده در طول مسیر نظارت داشته باشد که این نظارت به 4 شیوه انجام می شود، سامانه پیامکی 110120 که مسافران می توانند در طول سفر، رفتار راننده اتوبوس را از طریق این  سامانه پیامکی به پلیس راه اطلاع دهند.وی اظهار داشت: دومین شیوه، ثبت ساعت رانندگان اتوبوس در پاسگاه های پلیس راه مستقر در طول مسیر تردد است که حتما باید انجام گیرد که علاوه بر ثبت ساعت و نظارت بر مدت زمان مجاز رانندگی راننده اتوبوس، کمربند ایمنی مسافران و میزان حمل بارمجاز در اتوبوس نیز کنترل می شود.

سرهنگ رضایی ادامه داد: حضور تیم های نامحسوس به عنوان مسافر در اتوبوس و همچنین کنترل سرعت اتوبوس ها در طول مسیرهای تردد توسط تیم های گشت پلیس راه نیز از دیگر شیوه های نظارتی پلیس بر رفتار ترافیکی رانندگان اتوبوس است.
وی تاکید کرد: تمام این نظارت ها نشان از اهمیت جان مسافران  دارد که در تولید و حفظ این امنیت علاوه بر پلیس، سایر سازمان ها نیز نقش مهمی دارند که می توان به متولیان تولید یا واردات لاستیک، متولیان ناظر بر طول عمر اتوبوس و اسقاط به موقع آن، کنترل معاینه فنی، مدیر فنی و دیگر موارد کنترلی اشاره کرد.رئیس پلیس راه شمال کرمان، گفت: یکی دیگر از مهمترین سامانه های نظارتی بر رفتار رانندگان اتوبوس، سامانه هوشمند سپهتن است که به دلایلی، چند ماهی غیر فعال شد اما با پیگیری هایی که همکاران ما در پلیس راه کشور و پلیس راهور ناجا انجام دادند، پیمانکار جدید این سامانه تعیین و در حال  حاضر نیز در حال فعالیت است.

وی بیان کرد: مالکان اتوبوس باید از هفدهم اردیبهشت به دفتر نمایندگی سامانه سپهتن مستقر در پایانه های مسافربری مراجعه کرده و این سیستم را در اتوبوس خود به روز رسانی کنند و چنانچه اتوبوسی فاقد این سامانه باشد نیز باید الزاما این سامانه را نصب کرده و مهلت این به روز رسانی تا هفدهم خرداد 1401 ادامه خواهد داشت.
سرهنگ رضایی، گفت: تمام این نظارت ها نشان از اهتمام پلیس برای حفظ جان و سلامت مسافران دارد که امیدواریم با همکاری و همراهی تمامی مسئولان حوزه ترافیک و رعایت امنیت جانی مسافران توسط راننده اتوبوس، همواره سفر امنی برای سرنشینان اتوبوس های مسافربری رقم بخورد.

کپی