اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تولید ١۶٧ محصول دانش بنیان توسط شرکت های دانش بنیان فارس

تولید ١۶٧ محصول دانش بنیان توسط شرکت های دانش بنیان فارس
علیرضا پرنیان خبرنگار

رئیس پردیس شرکت های دانش بنیان فارس گفت: با توجه به نیاز بازار تمامی شرکت های دانش بنیان مستقر در این پردیس یک محصول فناور تولید کرده اند.

مظفر والی در گفت‌وگو با خبرنگار ایران آنلاین بیان کرد: در استان فارس دو زیرساخت اصلی پارک علم و فناوری و پردیس شرکت های دانش بنیان فعال بوده  و ۵٢ درصد از شرکت های دانش بنیان استان در پردیس شرکت های دانش بنیان در حال تجاری سازی ایده های خود هستند.

وی اضافه کرد: محور فعالیت های شرکت های دانش بنیان مستقر در پردیس بازار محوری و برطرف کردن نیاز بازار بوده از این تمامی شرکت های مستقر در این پردیس حداقل یک محصول فناور و دانش بنیان تولید و به بازار هدف تزریق کرده اند.
والی تاکید کرد: براساس آمار های استخراج شده بالغ بر دو هزار و ۵٠٠ نیاز بازار صنعت  در فارس شناسایی شده و شرکت های دانش بنیان و فناور در تلاش هستند تا نیازهای بنگاه های تولیدی را برطرف کنند این در حالی است که طی سال گذشته بالغ بر هزار قرارداد مابین شرکت های فناور و دانش بنیان با بنگاه های صنعتی منعقد و فعالیت این واحد ها در راستای برطرف کردن نیاز بازار نیز آغاز شده است.
به گفته این مقام مسئول تنها در پردیس شرکت های دانش بنیان بالغ بر ١۶٧ محور فناور و دانش بنیان تولید و در اختیار بازار قرار گرفته است.
وی در واکاوی وضعیت فعلی استان در این حوزه تصریح کرد: استان فارس دارای ظرفیت های متعددی در تولید محصولات فناور محور است اما نبود زیرساخت های لازم موجب شده تا بسیاری از این واحد ها نتوانند نسبت به تجاری سازی ایده های خود اقدام کنند.

*عدم وجود صندوق سرمایه گذاری خطرپذیری در فارس

رئیس پردیس شرکت های دانش بنیان گفت: یکی از مشکلاتی که در فارس وجود دارد و نمایندگان عالی دولت در دوره قبل برای حل آن تلاشی نکردند، نبود صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیری است.
والی ادامه داد: نبود این صندوق ها و نبود کارگزاران شرکت های دانش بنیان در این استان موجب شد در بسیاری از شرکت های دانش بنیان مستقر در استان به سایر استان های کشور در راستای جذب تسهیلات و حمایت ها مهاجرت کنند.
او افزود: نبود این امکانات موجب شد برای تایید فعالیت های شرکت های دانش بنیان در فارس هیات های نظارت از سایر استان ها به فارس سفر کرده و گاهی نیز به صورت تلفنی نسبت به ارزیابی ایده های شرکت های دانش بنیان فارس اقدام کنند.
والی در خصوص قوانین مصوب در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان نیز اظهار کرد: بیش از ٨٠ درصد از قوانین مصوب شده در خصوص حمایت از شرکت های دانش بنیان و فناور هنوز معطل مانده و اجرایی نمی شود این در حالی است که در دوره قبل معاونت علمی مقاومت هوایی در راستای عدم ایجاد شرکت های دانش بنیان داشت و اجازه رشد کمی واحد های فناور تنها به صورت محدود صادر می شد.
وی ادامه داد: هنوز وضعیت شرکت های دانش بنیان در تعامل با نهادهایی نظیر تامین اجتماعی و امور مالیاتی مشخص نیست و بسیاری از این شرکت ها با مشکلات متعددی در این بخش مواجه اند.

کپی