اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

باران نفس کرمانشاه را باز کرد

باران نفس کرمانشاه را باز کرد
فاطمه کمانی خبرنگار

کرمانشاه سال آبی کم بارشی را پشت سر گذاشت، از مهر ماه سال گذشته که شروع سال آبی است تا کنون بارش های خوبی در استان نداشتیم و خصوصا در فصل بهار که بخشی زیادی از بارش های سال آبی را به خود اختصاص می دهد دچار کم بارشی بودیم. در کنار این کم بارشی روزهای غبار آلود کرمانشاه از ابتدای سال ۱۴۰۱ بسیار زیاد بود و در فروردین ماه روزهای فراوانی در وضعیت هشدار قرار داشتیم.

 به گزارش ایران آنلاین ، استان کرمانشاه بهاری کم بارش و غبار آلود را آغاز کرد، به گونه ای که فروردین ماه تقریبا بدون بارش پشت سر گذاشته شد اما حالا اردیبهشت روی مهربان تری از نظر بارندگی دارد.

از چند روز قبل سامانه بارشی وارد جو کرمانشاه شد که اگرچه از قبل پیش بینی شده بود بارش های بیشتری داشته باشد اما  با وجود آنکه کمی تضعیف شد باز هم به داد استان رسید.

از یک سو گرد و غباری که طی چند وقت اخیر در جو استان و خصوصا منطق مرزی غربی حاکم بود کنار رفت و از سوی دیگر کرمانشاه طراوت بهار را لمس کرد.

به گفته مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه، بارش هایی که در استان آغاز شده کمابیش تا اواسط هفته دیگر ادامه دارد.

فیروز دولتشاهی با بیان اینکه این موج بارشی تا روز جمعه (۹ اردیبهشت) در کرمانشاه حاکم است، افزود: موج ناپایدار دیگری نیز طی روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده کرمانشاه را تحت تاثیر قرار می دهد که باعث باران و رعد و برق خواهد شد.

وی ادامه داد: اما با وجود بارش هایی که داشتیم همچنان در استان با کاهش بارندگی مواجهیم به گونه ای که بر اساس آمار ایستگاه ها در سال زراعی جاری  میانگین بارش‌های استان کرمانشاه حدود ۲۷۲ میلی‌متر بوده که نسبت به سال قبل ۹  درصد و نسبت به میانگین بلندمدت ۳۸ درصد کاهش داشتیم.

فیروز دولتشاهی با بیان اینکه کاهش بارش در شهر کرمانشاه بیشتر بوده، عنوان کرد: در شهر کرمانشاه ۲۳۹  میلی‌متر بارندگی داشتیم که از سال قبل ۲۲ درصد و از میانگین بلندمدت ۴۱ درصد کمتر بوده است.

وی بیشترین بارش سال آبی جاری بین شهرستان‌های استان را مربوط به پاوه دانست که ۶۱۶  میلی‌متر بوده اما در این بخش نیز اگرچه نسبت به سال قبل ۲۹ درصد رشد داشتیم اما نسبت به بلندمدت کاهش ۱۳ درصدی رخ داده است.

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه تاکید کرد: کمترین بارش هم در سومار رقم خورد که ۹۸ میلی‌متر بود و نسبت به سال قبل ۴۳ درصد و نسبت به بلندمدت ۶۱ درصد کاهش داشته است.

به گفته دولتشاهی، سومار علاوه بر اینکه در سال زراعی جاری کمترین بارش را داشته، یکی از بیشترین میزان افت بارش‌ها را نیز دارا بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال زراعی گذشته میانگین بارش سطح استان کرمانشاه ۲۹۸ میلی‌متر و میانگین بلندمدت آن ۴۴۰ میلی‌متر بوده است.

این در حالی است که از ابتدای امسال، با وجود کاهش بارش‌ها افزایش روزهای غبارآلود را هم داشته ایم زیرا هرچه زمین خشک تر باشد، امکان خیزش توده های گرد و غبار بیشتر است.

شهرهای مرزی استان از جمله قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلان‌غرب بسیاری از روزهای سال ۱۴۰۱ را با غبار آغاز کردند و حتی روزهایی داشتیم که دید افقی قصرشرین ۵۰ تا ۱۰۰ متر بود.

به گفته سرپرست محیط زیست استان کرمانشاه، از اول امسال شهر کرمانشاه نزدیک به ۱۰ روز در شرایط غیراستاندارد بوده است.

احد جلیلیان عنوان کرد: این در حالی است که سال گذشته در مجموع در شهر کرمانشاه ۲۲ روز غیراستاندارد داشتیم و امسال این روند افزایشی بوده است.

وی درباره وضعیت ۲۲ روز غیراستاندارد سال گذشته نیز یادآور شد: ۲۰ روز شرایط هشدار، یک روز بحران و یک روز اضطرار بوده است.

سرپرست محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه وضعیت روزهای غیراستاندارد کرمانشاه در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۹ هم بدتر شده، گفت: در سال ۱۳۹۹، ۱۲ روز غبارآلود در کرمانشاه داشتیم.

حالا امید آن می رود بارش های این چند روز نفس کرمانشاه را برای مدتی تازه کند و به جای گرد و غبار، بهار را احساس کنیم.

کپی