اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اسرار تونل های زیر زمینی شهر اصفهان

اسرار تونل های زیر زمینی شهر اصفهان
محمد رضا عابدینی خبرنگار

در سال ١٣٩٥ چند تن از کارگرانی که مشغول ترمیم مسجد امام (ره ) اصفهان بودند ، پس از انکه برای یافتن علت نم گرفتگی پایه های مسجد چند عدد از موزاییک های کف شبستان را برداشتند ، ناگهان به زیر زمین سقوط کردند و این اتفاق موجب کشف یک شبکهآ ب راه زیر زمینی در زیر میدان امام (ره ) اصفهان متعلق به دوران صفویه شد. چند سالی بود که سازمان میراث فرهنگی اصفهان در این زمبنه بازسازی و ترمیم این سازه باستانی خبری را انعکاس نداده بود و ما به این صرافت افتادیم که در این خصوص اطلاعاتی کسب کنیم.

 به گزارش ایران آنلاین ، شهرام امیری مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی  ، گردشگری و صنایع دستی اصفهان در این خصوص به خبرنگار ایران انلاین گفت :  برخی از رسانه ها و خبرگزاری ها به اشتباه این سازه را یک شهر زیر زمینی عنوان کرده اند ، در صورتی که اصلا چنین چیزی صحت ندارد واین مکان باستانی صرفا یک آبراه است که در گذشته از ان برای رساندن اب به میدان امام (ره ) استفاده شده است.

علمدار علیان مسئول باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان نیز در این زمینه افزود: این آبراه ها به شکل ال مانند در دو جهت مختلف یکی به طول ٢٠ و دیگری ٤٠ متر شناسایی و لایروبی ، مستند نگاری و ترمیم شده است. البته این ابراه ها طول بسیار بیشتری دارند ولی اداره میراث فرهنگی هنوز اعتبار کافی برای مرمت و شناسایی ان ها اختصاص نداده و کار حفاری و ترمیم متوقف شده است.
ناگفته نماند که این مکان در زیر یک سری از اثار تاریخی بسیار با ارزش اصفهان قرار دارد، در نتیجه کار حفاری می بایست بسیار اصولی و با در نظر گرفتن عدم اسیب به اثار تاریخی میدان امام صورت گیرد که این مستلزم اختصاص اعتبارات لازم  است. 

علیان در این خصوص یاد آور شد : در زمان صفویه یک کانال آبرسانی بسیار گسترده در زیر میدان امام ( ره ) وجود داشته که چنانچه بودجه لازم به این امر اختصاص یاید یقینا اکتشافات بسیار با ارزشی حاصل خواهد شد.
علاوه بر ان به علت اینکه فاضلاب شهری  در برخی از نقاط این ابراه نشت پیدا کرده ، این رطوبت برای اثار تاریخی این منطقه بسیار خطرناک است و احتمال آسیب به انها وجود دارد.
علیان در انتها گفت : در صحن ورودی میدان و در بسیاری از نقاط دیگر اصفهان نیز کانالهای زیر سطحی برای انتقال اب کشف شده  و انچه مسلم است این شبکه ابرسانی زیر زمینی در اصفهان طول بسیار زیادی داشته و امیدوارم در اینده نزدیک بودجه لازم برای شناسایی این کانالها فراهم شود. 

کپی