اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

رییس جمهور: یک طرح جامع باید برای دولتخانه صفوی قزوین تهیه شود

رییس جمهور: یک طرح جامع باید برای دولتخانه صفوی قزوین تهیه شود

رییس جمهور گفت: یک طرح جامع باید برای ساماندهی مجموعه تاریخی دولتخانه صفوی قزوین تهیه شود.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از ایرنا/ آیت الله سید ابراهیم رییسی شامگاه چهارشنبه در بازدید از مجموعه تاریخی دولتخانه صفوی افزود: اگر در این مجموعه شاهد تعریف طرح جامع نباشیم و مردم احساس نکنند که از سوی میراث فرهنگی اتفاق خاصی در این مکان رخ داده و یک کار بهتر از کاربری فعلی (ورزشی و آموزشی) در میان نباشد، برایشان سوال ایجاد می شود.

رییس جمهور گفت: در طرح جامع باید مرمت سازی و آزادسازی اراضی این مجموعه و کارهای پژوهشی و باستان شناسی دنبال شود.

وی اظهار داشت: باید این طرح حیات و باززنده سازی این مجموعه را به دنبال داشته باشد و نباید در آن رهایی میراث فرهنگی مشاهده شود.

گفتنی است، در حال حاضر در بخشی از مجموعه تاریخی دولتخانه صفوی یک مدرسه و دو سالن ورزشی وجود دارد که در طرح ساماندهی دولتخانه باید این اراضی تخلیه و آزادسازی شوند.

دولتخانه صفوی به وسعت حدود ۶ هکتار در قلب تاریخی شهر قزوین و در میان یک باغ قرار گرفته و از نمادهای شکوه تاریخی این دیار کهن و یادگار بیش از نیم قرن پایتختی این شهر محسوب می شود.

این مجموعه تاریخی یادگار بیش از نیم قرن پایتختی قزوین در دوران صفویه  است.

ساماندهی دولتخانه صفوی از جمله مصوبات سفر مقام معظم رهبری در سال ۸۲ به این استان و از مطالبات مهم دوستداران میراث فرهنگی قزوین بوده که به دلیل عدم آزادسازی اراضی از سوی چند دستگاه هنوز به طور کامل نهایی و محقق نشده است.

رییس جمهور و هیات همراه بعدازظهر امروز چهارشنبه در قالب سفرهای استانی دولت سیزدهم به قزوین سفر کرده است.

رییس جمهور پیش از این به ۱۹ استان کشور شامل هرمزگان، قم، یزد، لرستان، زنجان، سمنان، اردبیل، فارس، خوزستان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان، گلستان، مازندران، مشهد و البرز سفر کرده بود.

این سفر سومین سفر استانی آیت‌الله رئیسی در سال ۱۴۰۱ و بیستمین سفر وی در هشت ماه گذشته است.

/انتهای پیام 

کپی