اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

ذره بین افکار عمومی بر بودجه سال ١۴٠١ شهرداری شیراز

ذره بین افکار عمومی بر بودجه سال ١۴٠١ شهرداری شیراز
علیرضا پرنیان خبرنگار

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر شیراز گفت: بودجه شهرداری شیراز در سال ١۴٠١ رشد چشم گیری داشته اما تنها با عوارض اداره نمی شود.

سید ابراهیم حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایران آنلاین بیان کرد: بودجه شهرداری شیراز به اینگونه طبقه بندی می شود که  یک هزار و ٨٠٠ میلیارد مالیات، پنج هزار و ٨٠٠ میلیارد عوارض، ٨٠٠ میلیون وام، ١ هزار و ۵٠٠ میلیارد اوراق مشارکت ، چهار هزار میلیارد فروش زمین، یک هزار میلیارد فروش باغات درجه پنج و کمک های دولتی که ۴٨۵ میلیارد تومان است.

وی افزود: براساس قانون عوارض شهری تنها ١٨ الی ۵٠ درصد رشد خواهد داشت این در حالی است که شهرداری شیراز تخفیفات ٣۵ درصدی برای مالکان منازل و بنگاه های اقتصادی تا تیرماه ارائه کرده است که افراد می‌توانند از این تخفیفات تا مدت زمان یاد شده بهره برداری کنند.
حسینی در بخش دیگری از صحبت های خود ادامه داد: مسئله مهمی که باید مدنظر افراد باشد این است که در شورای ششم فرد گرایی ملاک نیست و نگاه جمعی در کنار خرد جمعی است که میتواند عاملی برای توسعه خدمت رسانی شهری شود.
این عضو شورای اسلامی شهر شیراز خاطرنشان کرد: با نگاهی به بودجه های سال های اخیر شهرداری شیراز در خواهیم یافت که نقش عوارض شهری در سال جاری و میزان اثرگذاری آن بر بودجه کاهش داشته است این در حالی است که در سال گذشته و در بودجه سال ١۴٠٠ شهرداری شیراز عوارض شهری ۴١ درصد از بودجه را به خود اختصاص داده بود.
او اظهار کرد: این رقم در متمم بودجه به سه هزار و ٨٨٠ میلیارد تومان از ٩ هزار میلیارد تومان رسید و در بودجه سال ١۴٠١ نیز به پنج هزار میلیارد تومان از ١۵ هزار میلیارد تومان رسیده است که براساس درصد گیری میتوان گفت حتی با وجود افزایش حجمی عوارض درصد آن کاهش داشته و به ٣٠ درصد بودجه رسیده است.
وی در خصوص درصد تحقق بودجه شهرداری در سال ١۴٠٠ نیز عنوان کرد: بودجه شهرداری شیراز در سال ١۴٠٠ و پس از تصویب شورای پنجم به شش هزار میلیارد رسید اما پس از افزودن متمم بودجه این میزان به ٩ هزار میلیارد رسید که پس از برآورد های صورت گرفته میتوان گفت ٩۵ درصد از این بودجه محقق شده است.
رییس کمیسیون برنامه  و بودجه شورای اسلامی شهر شیراز درباره فروش ملک به مبلغ 4 هزار میلیارد تومن در بودجه شهرداری شیراز گفت:بدترین حالت این است که زمین خام بفروشیم بلکه شهرداری با ایجاد ارزش  افزوده زمین های را بیشتر می فروشد  همچنین اجازه خرید 150 میلیارد تومان زمین به شهرداری داده شده است.
او اشاره ای هم به سهم باغات در بودجه شهرداری افرود: در بودجه سال جاری شهرداری از باغ های گروه پنج که فاقد درخت است اجازه تغییر کاربری را صادر و هزار تومان اعتبار از این محل را برای حفظ و توسعه  باغ های گرویک هزینه  می کند و این بزرگترین سرمایه گذاری برای شهر شیراز است.
حسینی درباره مقایسه رشد بودجه سال جاری نسبت به سایر کلان شهرها مانند تهران و یزد گفت: بودجه شهر شیراز را نباید براساس بودجه دو سال قبل رشد ان را مقایسه کرد  چرا که زمانی بودجه شهر شیراز از سایر کلان شهرهای مشهد و تهران بیشتر  بوده است اما سالها از ان ظرفیت مدنظر دچار عقب ماندگی در میزان بودجه بوده است  و شورای ششم تلاش کرده است که  شیراز در بودجه بتواند با استفاده از ظرفیت خود رشد و توسعه داشته باشد.

کپی