اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان هشدار داد:

خشکسالی دامن استان را گرفته است

خشکسالی دامن استان را گرفته است

مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان، ضمن ابراز نگرانی از تداوم پدیده خشکسالی در این استان، بر اتخاذ تدابیر لازم برای عبور از بحران کمبود آب تأکید کرد.

محمد شکوهی‌فر
به گزارش ایران آنلاین، محسن حیدری در مورد درصد مساحت تحت تأثیر خشکسالی استان نیز تصریح کرد: بر اساس شاخص بارش، تبخیر و تعرق استاندارد شده (SPEI)، در مدت زمان یکساله تا پایان اسفندماه سال 1400، 92/1 درصد از استان سیستان و بلوچستان درگیر پدیده خشکسالی بوده که این مقدار در منطقه سیستان 98/7 درصد و در منطقه بلوچستان 91 درصد برآورد شده است.
مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان ضمن ابراز نگرانی از ادامه‌دار بودن روند خشکسالی در استان تصریح کرد: در مدت زمان یکساله مذکور از مساحت درگیر خشکسالی استان تقریباً 60 درصد آن دچار خشکسالی بسیار شدید و شدید است.
این مقام مسئول از کاهش 40 درصدی میزان بارش‌ها در سال زراعی جاری نسبت به دوره مشابه بلندمدت خبر داد و افزود: در سال زراعی گذشته تنها 48 میلی‌متر بارندگی از ایستگاه‌های هواشناسی به ثبت رسیده است و با وجود گذشت بیش از 7 ماه از سال زراعی، تاکنون تنها 48 درصد از بارش‌های سال آبی جاری را دریافت کرده‌ایم.
حیدری، میانگین دمای استان را از ابتدای سال زراعی تا کنون 6/19 درجه سلسیوس اعلام کرد و از افزایش 3/1  درجه‌ای دمای استان نسبت به دوره بلندمدت مشابه خبر داد و گفت: بطور میانگین به ازای هر دهه 10 میلی‌متر کاهش در نزولات جوی استان را شاهد هستیم که ادامه‌دار بودن این روند می‌تواند تبعات منفی برای منطقه در پی داشته باشد.‌

 

کپی