اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر:

استان بوشهر160هزار مترمکعب آب‌شیرین‌کن درحال ساخت دارد

استان بوشهر160هزار مترمکعب آب‌شیرین‌کن درحال ساخت دارد
مونا عیدان خبرنگار

سرپرست شرکت آب وفاضلاب استان بوشهر گفت: برای حل مشکل کمبود آب آشامیدنی براساس پروژه‌های تعریف شده در زمان حاضر 152 هزار مترمکعب آب شیرین کن درحال ساخت در استان وجود دارد.

ابوالحسن عالی روز چهارشنبه در گفتگو با ایران آنلاین افزود: از این میزان در زمان حاضر حدود 40 هزار مترمکعب مربوط به آب‌شیرین‌کن‌های بوشهر، شیف، گلستان و کنگان در مدار تولید و 120 هزار مترمکعب مابقی نیز طی سه سال آینده وارد مدار تولید می‌شود.

وی اظهار کرد: با این برنامه‌ریزی انجام شده میزان تامین آب استان بوشهر از طریق آب شیرین‌کن‌ها به ۴۰ تا ۴۵ درصد می‌رسد.

.سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: در زمان حاضر بیش از یکهزار و ۲۰۰ تا یکهزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در بخش تاسیس آب شیرین کن‌ها از سوی بخش خصوصی در این استان در حال سرمایه گذاری است و افزون براین قرار است دولت نیز برای خرید این آب به صورت تضمینی سرمایه گذاری عظیمی داشته باشد بنابراین آب تولیدی حاصل از شیرین سازی بسیار گران است.

وی اظهار کرد: اگر نرخ آب سد و یا چاه ۲ تا سه هزار تومان باشد آب به دست آمده از آب شیرین کن‌ها ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان است اما با این وجود دولت این همت را دارد که برای برطرف کردن مشکل و تامین نیاز اساسی مردم به آب آشامیدنی این هزینه را بکند.

عالی یادآور شد: براساس برنامه ریزی انجام شده امسال بخشی از ظرفیت آبشیرین کن 35 هزار مترمکعبی بوشهر، آب شیرین کن 17 هزارمترمکعبی برازجان، آبشیرین 6هزار و 500 مترمکعبی وحدتیه به صورت کامل تا اوایل تابستان و یک سوم ظرفیت آبشیرین سیراف نیز وارد مدار بهره برداری می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین عملیات اجرایی آب‌شیرین کن پنج هزار مترمکعبی عسلویه و سه هزار مترمکعبی دیر نیز به زودی آغاز و به ظرفیت آب تولیدی استان اضافه خواهد شد.

استان بوشهر از لحاظ منابع آبی دچار فقر تاریخی است

سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: این استان از لحاظ منابع آبی زیرزمینی و منابع آب‌های سطحی دچار یک فقر تاریخی است و تنها رودخانه شبه دائمی استان بوشهر رودخانه موند است که آب آن نیز لب شور و ای سی بالایی دارد.

وی ادامه داد: استان بوشهر چهار منبع تامین آب دارد که 50 درصد آن از سد کوثر، 25تا 30 درصد از خط آبرسانی کازرون،10 درصد از آبشرین کن‌ها و 10 تا 15 درصد بستگی به میزان بارش و پتانسیل سفره‌های آب زیرزمینی از طریق چاه‌های درون استانی تامین می شود که به دلیل افت تراز سفره ها ، شور شدن و پایین آمدن کیفیت آب این چاه‌ها را با سایر منابع مخلوط تا بتوانیم در اختیار مردم قرار دهیم.

 میزان هدررفت آب در استان بوشهر 40 درصد است

به گفته عالی در زمان حاضر میزان آب بدون درآمد در استان بوشهر 40 درصد است که باید در یک برنامه چهارساله به 25 درصد کاهش یابد.

وی ادامه داد: استان بوشهر هفت هزار کیلومتر شبکه و سه هزار کیلومتر خط انتقال دارد که به ترتیب یک چهارم شبکه و 50 درصد خط انتقال آن فرسوده است و با توجه به تورم ترمیم و نوسازی این شبکه و خط انتقال به اعتبار بالایی نیاز دارد.

عالی با بیان اینکه 2.5 درصد مشترکان آب کشوردر استان بوشهر قرار دارند گفت: چهار درصد طول شبکه‌های توزیع و 10 درصد طول خطوط انتقال آب کشور در این استان هستند و براساس آمارها بوشهر یکی از استان‌هایی است که بالاترین طول خطوط انتقال وطول شبکه توزیع را دارد.

وی اظهار کرد: در سال مالی 1400- 1401 برای احداث مخازن، نوسازی خطوط، بهسازی شبکه، حفر و تجهیز چاه هزار میلیارد تومان اعتبار مصوب وجود دارد .

به گفته عالی براساس استانداردها سالانه باید سه درصد از شبکه توزیع معادل 200 کیلومتر و 2درصد از خط انتقال معادل 60 کیلومتر به ترتیب 300 تا 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد در این شرایط تمام اعتبار تخصیصی باید در بخش نوسازی هزینه شود در عمل از حفر و تجهیز، توسعه خطوط جدید و احداث مخازن باز می مانیم.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم به صورت استاندارد کار انجام شود سالانه برای بخش آب استان باید پنج هزار میلیارد تومان اعتبار هزینه شود این درحالی است که امروز تنها یک پنجم این اعتبار تامین میشود.

با رعایت الگوی مصرف تنش آبی در تابستان نخواهم داشت

سرپرست شبکه آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: با توجه به خشکسالی‌ها مهمترین کاری که باید انجام شود الگوسازی مناسب و هدایت مردم به سمت رعایت الگوی مصرف است.

عالی ادامه داد: امسال الگوی مصرف مشخص شده به ازای هر نفر 150 لیتر در روز تعیین شده است و مصرف بیش از آن بعنوان مازاد مصرف تلقی می‌شود براین اساس اگر در چارچوب الگوی تعیین شده حرکت کنیم در تابستان پیش رو مشکل و تنش آبی در استان نخواهیم داشت.

وی یادآور شد: استان بوشهر یکی از استان‌هایی است که آب به گران ترین شکل و با بالاترین هزینه بهای تمام شده تولید می شود به این ترتیب با توجه به محدودیتهای منابع آب اگر مصارف در چارچوب الگو باشد سهمیه تعیین شده برای هر نفر در استان یک رقم معقولی است و به این صورت دچار چالش نخواهیم شد.

عالی گفت: عمده مشترکانی که دچار چالش می‌شوند افرادی هستند که مصارف غیر متعارف دارند و با وجود اینکه انشعاب خانگی دارند اما از این آب برای آبیاری دام و یا باغ استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: بخش مرکزی شهرستان جم و بخش ارم از توابع شهرستان دشتستان از جمله مناطقی هستند که ممکن است امسال از نظر تامین آب با مشکلاتی روبرو شوند که در همین ارتباط  تلاش می‌شود با احداث خط انتقال از سد بخش ارم و در بخش مرکزی جم نیز با کف شکنی، تجهیز و حفر چاه مشکل تامین آب این بخش مناطق برطرف شود.

عالی یادآور شد: در صورت تامین اعتبار لازم تا زمستان امسال بخشی از خط انتقال آبرسانی سیراف – جم به ظرفیت 10 هزار مترمکعب وارد مدار می‌شود و در این صورت تابستان آینده این منطقه مشکل تامین آب نخواهد داشت.

انشعابهای غیرمجاز عامل کم آبی در عسلویه

وی در خصوص مشکل تامین آب در عسلویه گفت: آب در این شهرستان برای مشترکان مجاز به اندازه کافی وجود دارد اما مهمترین مشکل وجود انشعاب‌های غیر مجاز است.

عالی ادامه داد: با این وجود تلاش می‌شود با وارد مدار کردن سه حلقه چاه 50 لیتر در ثانیه (روزانه پنج هزار مترمکعب) به ظرفیت تامین آب شهرستان عسلویه اضافه می‌شود.

به گفته عالی در برخی از روستاهای شهرستان عسلویه سه تا چهار برابر نیاز آب تامین می شود اما مصارف غیر متعارف، کمپ‌های کارگری و انشعاب‌های غیر مجاز مشکل ساز شده است.

وی در خصوص نوار ساحلی شهرستان تنگستان گفت: یک هزار و 500 مترمکعب در شبانه روز سهمیه بخش ساحلی تنگستان تعیین شده و به این ترتیب 18 تا 19 هزار مترمکعب آب در ابن بخش تامین می‌شود این درحالی است که نیاز آبی آنها 9هزارمترمکعب است و نباید مشکلی داشته باشند.

50هزار مترمکعب آب پساب بوشهر به بخش کشاورزی تزریق می‌شود

عالی اضافه کرد: براساس مجوزی که قرار است از شرکت آبفا کشور گرفته شود کل پساب تصفیه خانه فاضلاب بوشهر باید به سرمایه گذار واگذار شود و سرمایه گذار نیز موظف است با ارتقای تصفیه خانه در چارچوب استانداردهای زیست محیطی آب را صرف مصارف کشاورزی کند.

وی یادآور شد: در زمان حاضر روزانه 50 هزار مترمکعب پساب در شهر بوشهر تولید می شود که قابلیت استفاده در بخش کشاورزی را دارد.

کپی