اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

هرمزگان گنج پنهان فرصت‌ها

هرمزگان گنج پنهان فرصت‌ها
اسماعیل خاشعی خبرنگار

اقتصاد جهانی امروز وابسته به سرمایه است؛ در واقع چرخ اقتصاد امروز به مانند گذشته بر مدار تحرک کالا نمی چرخد بلکه تحرک سرمایه اولویت اصلی به شمار می رود؛ به همین علت شاید با قاطعیت بتوان گفت سرمایه گذاری یکی از پایه‌های اساسی اقتصاد هر کشوری است و افزایش تولید که یکی از نخستین مراحل روند شکل‌گیری توسعه محسوب می شود، نیازمند افزایش سرمایه گذاری خواهد بود.

 به گزارش ایران آنلاین ، بنا بر برخی پژوهش‌های انجام شده، محدودیت سرمایه و نبود سرمایه گذاری به عنوان یکی از ابزارهای مهم تولید، عامل بازدارنده جدی بر سر راه تولید در کشورهای در حال توسعه قلمداد می شود که ایران هم از این اصل مستثنی نیست و با کمبود سرمایه گذاری و تولید روبه‌رو است.

همچنین ظواهر امر نشان می‌دهد که تحریم ها و ابزارهای فشار باعث شده سرمایه گذاران خارجی و داخلی، کشور را بستر مناسبی برای به‌کارگیری سرمایه های خود تشخیص ندهند و فرصت های دیگر را بر سرمایه گذاری در داخل ترجیح بدهند. اما می توان با اعطای تسهیلات و تدوین قوانین مناسب، زیرساخت های لازم را به منظور جلب اعتماد و وثوق سرمایه‌گذاران فراهم و این تهدید را به فرصت تبدیل کرده و زمینه رشد اقتصادی و تولید ملی را با تکیه بر سرمایه داخلی مهیا کرد.

شاید بتوان استان هرمزگان را با موقعیت جغرافیایی مناسب و قرار گرفتن در شاهراه حیاتی تنگه هرمز، استراتژیک‌ترین استان کشور نام‌گذاری کرد؛ استانی که با برخورداری از منابع عظیم نفت و گاز و قرار گرفتن در آب‌های نیلگون خلیج فارس و دریای عمان همچون الماسی است که شاید تا به امروز آنچنان‌که باید به آن پرداخته نشده است و فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری دارد که بهره‌برداری از بسیاری از ظرفیت‌های پیدا و پنهان این منطقه مهم به‌دلیل عدم شناخت کافی سرمایه‌گذاران همچنان معطل مانده است.

اکوسیستم غنی شیلات و آبزیان در کنار کشاورزی منحصر به فرد آن به لحاظ زمان کشت و همچنین مناظر بی‌بدیل طبیعی و مناطق بکر گردشگری در کنار وجود 14 جزیره چشم‌نواز از دیگر جلوه‌های این استان است. کافی است به این استعدادها، استقرار زیرساخت‌های حیاتی مانند بنادر بزرگ شهید رجایی و شهید باهنر، برخورداری از منابع غنی و متعدد معدنی، وجود شهرک‌ها و نواحی صنعتی، ظرفیت‌های بالقوه دیگری مانند زمینه‌های صنعتی، مناطق ویژه و آزاد تجاری، اقتصادی و معدنی را اضافه کنیم تا نام  «دروازه پیشرفت ایران» را برای این استان شایسته بدانیم.

هرمزگان گنج پنهان فرصت‌هاست و با روی کارآمدن دولت سیزدهم، تلاش دولت‌ مردمی بر آن بوده تا علاوه بر شناساندن این فرصت‌ها به سرمایه گذاران، توسعه استان مبتنی بر سرمایه گذاری برنامه‌محور، هدفمند و راهبردی شکل بگیرد.

 لزوم تدوین سند جامع توسعه اقتصادی

مهدی دوستی استاندار هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار ایران آنلاین در بندرعباس، با بیان اینکه مجموعه اقتصادی دولت در هرمزگان به عنوان بخش مهمی از جغرافیای «ایران قوی» با کمک سرمایه‌گذاران به دنبال ترسیم اهداف، متناسب با مزیت‌ها و استعدادهای استان است که بتواند منابع را به بهترین شکل ممکن بین بخش‌های مختلف توزیع کند، از تدوین سند جامع توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری هرمزگان خبر داد و گفت: تهیه این سند راهبردی گام نخست برای سرمایه گذاری است و تا افق مطلوب و مورد نظر گام‌های بسیاری مانده است که امیدواریم بتوانیم در کنار همه دوستداران این مرز و بوم، به آن دست پیدا کنیم.

وی به طرح‌های سرمایه‌گذاری استراتژیک این سند راهبردی اشاره کرد و افزود: ایجاد صنعت نساجی در قالب ابر شهر نساجی ایران در زمینی به مساحت 30 هزار هکتار در سواحل مکران در استان هرمزگان در دستور کار قرار گرفته است که با سرمایه‌گذاری در این طرح بزرگ، ۱۵ هزار شغل در بخش کشاورزی، یک‌هزار شغل در بخش پتروشیمی، ۳۵هزار شغل در زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پایین دستی آن ایجاد می‌شود و این تعداد شغل به معنی ایجاد یک شهر حداقل ۱۰۰ هزار نفری در سواحل مکران است.

استاندار هرمزگان، یکی از مهمترین برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان هرمزگان را تبدیل استان به قطب نخست تولید فولاد در کشور اعلام کرد و گفت: احداث شهر فولاد در غرب بندرعباس با هدف تکمیل زنجیره‌های پایین دست فولاد یکی دیگر از برنامه‌های محوری ما در این استان  است که به‌ همین منظور در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، فاز دو توسعه صنایع فولادی استان باید با اولویت تکمیل زنجیره‌های پایین دست فولاد، در زمینی به مساحت حدود چهارهزار هکتار تکمیل و راه‌اندازی شود. این زنجیره شامل کنسانتره سنگ آهن، گندله سازی، آهن اسفنجی، تولید محصولات میان‌زنجیره‌ای (آهن‌سازی)، فولادسازی، نورد گرم (انواع مقاطع طولی و عرضی فولادی)،  نورد سرد و خدمات بازار است.

وی همچنین بیان کرد: با توجه به تأکید اسناد بالادستی، از جمله بند ب ماده ۴۸ لایحه برنامه ششم توسعه، مبنی بر افزایش خدمات سوخت‌رسانی به کشتی‌ها (بانکرینگ) و خدمات جانبی آن در خلیج فارس و دریای عمان به‌گونه‌ای که سهم کشور از بازار سوخت رسانی به کشتی ها در منطقه خلیج فارس و دریای عمان در پایان برنامه حداقل به 50درصدبرسد، استان هرمزگان نیز این سرمایه‌گذاری را به عنوان سرمایه‌گذاری استراتژیک تلقی کرده و به سرمایه‌گذارانی که صنعت بانکرینگ استان در جزیره‌های ابوموسی و قشم را توسعه دهند، مشوق‌های ویژه‌ای اعطا خواهد کرد.

دوستی، استان هرمزگان را به‌دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، مرکز ثقل صادرات و واردات محصولات کشاورزی جنوب استان فارس، بوشهر، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان، عنوان و خاطرنشان کرد: با ارزش صادراتی که در این استان تولید می‌شود، فرصت مناسبی برای راه‌اندازی «کارگو» و حمل‌ونقل هوایی محصولات کشاورزی فراهم شده که از این جمله می توان به تولید سالیانه بیش از 25هزارتُن میگوی پرورشی ( قابل افزایش تا 200 هزار تن)، بیش از چهارهزار تُن پرورش ماهی در قفس ( قابل افزایش تا 100 هزار تن) و 200 هزار تن انواع محصولات گلخانه‌ای (قابل افزایش تا یک میلیون تن) در استان اشاره کرد؛ ضمن اینکه تولیدات کشاورزی در استان‌های مورد اشاره نیز بر حجم این تولیدات می‌افزاید.

حمل و نقل ترکیبی 

وی ادامه داد: از سوی دیگر، بنادر مستقر در استان، فرصت مناسبی را برای استفاده از حمل و نقل ترکیبی (حمل دریایی و هوایی) فراهم کرده است. بر این اساس، محدوده‌ای در فاصله 1.5 کیلومتری از خط ساحلی برای سرمایه گذاری و ایجاد ترمینال بار هوایی (کارگو) به مساحت پنج‌هزار مترمربع در محوطه فرودگاه بین الملی بندرعباس پیش بینی شده است که فرصت سرمایه گذاری برای حمل و نقل ترکیبی را نیز مهیا کرده است.

ایجاد شهر گلخانه، شهر آناناس (میوه‌های گرمسیری)، شهر پالایشگاهی، شهر شیشه، ساخت سدهای بزرگ مقیاس (مخزنی)، ایجاد شبکه ریلی کالا و مسافر در کریدور ساحلی، شهر میگو، شهرهای دریایی پرورش ماهی در قفس و پایانه صادراتی محصولات کشاورزی از دیگر طرح‌های استراتژیک در سند جامع سرمایه‌گذاری در هرمزگان است که استاندار هرمزگان به آن اشاره می کند و می افزاید : تمام این طرح‌ها با حضور مؤثر سرمایه‌گذاران واقعی در کنار نقشه راهی مدون برای دست یافتن به پلتفرم امن سرمایه‌گذاری هرمزگان قابلیت اجرایی دارد و این امید وجود دارد که در ادامه و در ویرایش‌های بعدی، سند جامع سرمایه گذاری استان کامل‌تر شود و به‌عنوان یک میثاق‌نامه رسمی بتواند در توسعه مبتنی بر سرمایه‌گذاری استان نقش خود را به خوبی ایفا کند.

سند راهبردی توسعه سرمایه‌گذاری هرمزگان با طبقه‌بندی استراتژیک، بزرگ‌مقیاس، اولویت‌دار و عمومی، براساس مزیت‌ها، نیازها و استعدادهای استان دسته‌بندی و متناسب با اهمیت هر طبقه، مشوق‌های قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران تخصیص داده شده است.

با توجه به شعار سال و تأکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بر حمایت از شرکت‌های نوآور و دانش بنیان، در صورت سرمایه‌گذاری در هر یک از فرصت‌های سرمایه‌گذاری دانش بنیان، تمامی مشوق‌های طلایی سرمایه‌گذاری پیش بینی شده در این سند راهبردی با تأیید پارک علم و فناوری استان و سازمان متولی حوزه سرمایه‌گذاری، به سرمایه‌گذاران اعطا می شود.

کپی