اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

ترمیم درآمدهای ارزی با معافیت مالیاتی ورود ارز

ترمیم درآمدهای ارزی با معافیت مالیاتی ورود ارز
مهدی سرمست کارشناس مالیاتی مرکز پژوهش‌های مجلس

شرایط تحریمی حاکم بر کشور بر میزان درآمدهای ارزی تأثیرگذار است. اصولاً به دلیل محدودیت‌های ارزی ناشی از صادرات کالاها و خدمات نیاز داریم سیاست‌هایی را اتخاذ کنیم تا در بیشینه حالت ممکن درآمدهای ارزی به کشور بازگردانده شود.

روزنامه ایران: همچنین میزان درآمدهای ارزی آنقدر کم است که باید مدیریت شود. در گذشته درآمدهای  ارزی بالا بود و محدودیتی در این زمینه نداشتیم که نیاز به اعمال سیاست‌های تشویقی یا تنبیهی باشد تا شرکت‌ها درآمد ارزی خود را به کشور وارد کنند اما در حال حاضر کشور نیاز به ارز دارد. بانک مرکزی هم برای کنترل نرخ ارز نیاز دارد با اجرای برنامه‌های تشویقی و تنبیهی تلاش کند درآمدهای ارزی به کشور منتقل شود. در همین راستا مصوبه معافیت مالیاتی ورود ارز به کشور نوعی مشوق مالیاتی محسوب می‌‌شود. با این توضیح که اگر کسی ارز وارد کشور کرد مشمول حقوق ورودی و گمرکی و مالیات نمی‌شود.

علاوه بر این مصوبه، در بودجه سال 1401 جزء 5 بند «ع» تبصره 6 حکمی وجود دارد که می‌‌گوید کسانی که صادرات دارند شرط معافیت مالیاتی این است که ارز را به سامانه نیمایی برگردانند. در واقع در بودجه یک سیاست تنبیهی گذاشته شده و این معنا را دارد که صادرکننده در صورتی از سود حاصل از صادرات معافیت مالیاتی پیدا می‌‌کند که بازگشت ارز به کشور صورت بگیرد. به بیان دیگر سیاست تشویقی که در این مصوبه آمده ضمانت اجرای معافیت مالیاتی است که در قانون بودجه آمده  و همگرایی این دو کمک می‌‌کند افراد برای بازگرداندن درآمد ارزی به کشور تشویق شوند. چرا که برخی شرکت‌ها مثل صنایع پتروشیمی که درآمد ارزی دارند، ترجیح می‌‌دهند درآمد خود را خارج از کشور سرمایه‌گذاری کنند. موضوعی که در کوتاه مدت برای شرکت منفعت دارد اما در شرایطی که کشور با محدودیت ارزی مواجه است به ضرر منافع کشور خواهد بود. در جمع‌بندی نهایی می‌‌توان گفت مشوق‌ها و تنبیه‌های مالیاتی باعث می‌‌شود از محدودیت‌های ارزی خارج شویم. در برخی موارد مالیات می‌‌تواند ابزار سیاستگذاری و تنظیم‌گری باشد که در این مصوبه به درستی از ابزار مالیات استفاده شده است.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی