اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

عراق از احتمال بازگشت روابط سیاسی ایران و عربستان خبر داد

عراق از احتمال بازگشت روابط سیاسی ایران و عربستان خبر داد

وزارت امور خارجه عراق با اشاره به اینکه «مصطفی الکاظمی» در دور تازه مذاکرات ایران – عربستان حضور داشته است اعلام کرد که احتمال می رود گفت و گوهای تهران – ریاض در بغداد زمینه را برای از سرگیری و بازگشت روابط دیپلماتیک دو کشور فراهم کند.

به گزارش ایران آنلاین، «احمد الصحاف»، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق در گفت و گو با خبرگزاری رسمی این کشور (اینا) اظهار کرد که «در چارجوب سیاست عراق مبتنی بر اصل برقراری گفت‌وگوهای جمعی برای ایجاد اجماع و توازن در منطقه، بغداد میزبان پنجمین دور گفت‌وگوهای تهران و ریاض بود.»

الصحاف یادآور شد که مذاکرات دو کشور در فضایی آرام، مثبت و توام با تفاهم برگزار شد.

وی گفت که مذاکرات ایران و عربستان شامل چندین پرونده از جمله مسائل امنیتی بود و مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر در گفت و گوها حضور داشت.»

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق ادامه داد که گفت‌وگوها همچنان ادامه دارد و در مسیر دستیابی به توافق های مهم و اساسی حرکت می‌کند و ممکن است در همین راستا روابط سیاسی و دیپلماتیک ایران و عربستان از سر گرفته شود.

وی اظهار کرد که عراق گام‌های بلندی برای هماهنگی در همکاری های منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله حمایت از دور پنجم مذاکرات تهران - ریاض برداشته است و  گفت‌وگوهایی از این دست به ثبات و توازن بیشتر در سطح منطقه و نیز به تقویت امنیت و حاکمیت عراق کمک خواهد کرد.

الصحاف تاکید کرد که این گفت و گوها نقش بغداد در هم افزایی و تعامل با دیگر طرف ها را تقویت می کند و عراق را به بستر و مکانی برای نزدیکی دیدگاه ها و انجام گفت‌وگوهای پایدار تبدیل می کند به ویژه اینکه ما در ایجاد اصل مشارکت های راهبردی از جمله در حوزه اقتصادی با طرف ها هستیم.

«فواد حسین»، وزیر امور خارجه، پیشتر فاش کرده بود که دور پنجم مذاکرات به میزبانی بغداد، پایتخت، بین طرف‌های ایرانی و سعودی مثبت بوده است.

وزیر خارجه عراق دوشنبه گذشته در گفت و گو با شبکه الجزیره از «توافق» بر سر یادداشت تفاهمی ۱۰ بندی بین ایران و عربستان در دور پنجم گفت و گوها در بغداد خبر داد.

وزیر خارجه عراق گفت که «دیدار ایرانی - سعودی در بغداد امنیتی و با حضور مسئولان بلندپایه ای از دو کشور بود» و «دو طرف به توافقی درباره یادداشت تفاهمی حاوی ۱۰ بند رسیدند.»

فواد حسین افزود: توافق شد که دور بعدی گفت و گوهای ایرانی-سعودی در سطح دیپلماتیک باشد.

حسین ادامه داد که گفت و گوهای ایران با عربستان موضوع ادامه آتش بس در یمن را نیز در بر گرفت.»

وی به موضوعات همسایگی عراق نیز پرداخت و تاکید کرد: مشکلات عراق با ایران و ترکیه درباره مسائل امنیتی باید از طریق گفت و گو حل شود».

مقام عراقی از این هم خبر داد که «هیاتی ایرانی بعد از عید سعید فطر به عراق سفر خواهد کرد تا تعدادی از قضایا از جمله مسائلی امنیتی را بررسی کند و مورد بحث قرار دهد.»

وی مشخصا به حملات اخیر ترکیه به خاک عراق پرداخت و مجددا خاطرنشان کرد که «علت های مورد اشاره طرف ترکیه ای برای استفاده از زور در داخل خاک عراق کافی نیست.»

فواد حسین همچنین تلاش کرد حضور نیروهای آمریکایی در عراق را این گونه توجیه کند که «وجود مستشاران آمریکایی در عراق برای کمک به نیروهای عراقی و در توافق با دولت است لذا حمله به آمریکایی ها در عراق به معنای حمله به دولت و منافع ملی ما است.»

روز یکشنبه نیز فواد حسین در گفت و گو با خبرگزاری عراق (واع) بدون اشاره به زمان برگزاری دور جدید مذاکرات بین تهران و ریاض، دور پنجم مذاکرات انجام شده بین طرف‌های عربستان سعودی و ایران که به میزبانی بغداد انجام شد را مثبت و خوب ارزیابی کرد و گفت بغداد پس از پایان دور پنجم، میزبان دور جدیدی از مذاکرات بین تهران و ریاض خواهد بود.

مذاکرات ایران و عربستان از چند ماه پیش در عراق آغاز شد و با احتساب نشست اخیر که پنجشنبه هفته گذشته در بغداد برگزار شد، دو طرف تاکنون پنج دور مذاکره انجام داده‌اند.

«برهم صالح» رئیس جمهوری عراق برای اولین بار در ماه می‌سال ۲۰۲۱ از میزبانی عراق در گفت و گوهای ایران و عربستان و مذاکره مستقیم بین دو کشور بعد از سال‌ها تیرگی روابط خبر داد.

«قاسم الاعرجی»، مشاور امنیت ملی عراق نیز گفته بود که دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان در بغداد مهم خواهد بود و دستاورد گفت وگوهای مقام‌های ایرانی و عربستانی در بغداد به بازگشایی سفارت خانه‌های دو کشور می‌انجامد.انتهای پیام/

 

 

 

کپی