اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

نگاهی به نقش آموزش در ارتقاء صنعت

نگاهی به نقش آموزش در ارتقاء صنعت
فاطمه صنیعی وحید خبرنگار

معاون آموزش متوسطه استان همدان گفت: اگر رشته ریاضی و فیزیک و شاخه های فنی و حرفه ای و کارو دانش تقویت نشود صنعت نابود می شود.

 به گزارش ایران آنلاین، احد آقا محمدی با بیان اینکه رشته ریاضی و فیزیک  مغفور مانده و درصد اندکی از دانش آموزان این رشته را انتخاب می کنند، لذا باید توجه داشت که  رشته ریاضی و فیزیک زمینه تولید فکر را مهیا می کند و شاخه های فنی و حرفه ای و کار و دانش آنها را به محصول تبدیل می کنند، اظهار داشت: در صورت تقویت این رشته و شاخه ها صنعت رونق می گیرد.

وی درخصوص بحث توزیع دانش آموزان در بین رشته های مختلف بیان کرد: برنامه اساسی برای توسعه متوازن رشته ای و شاخه ای در بین دانش آموزان داریم به نحوی که در در بحث شاخه ای توجه به سمت فنی و حرفه ای و کار و دانش و در رشته ای توجه به رشته ریاضی و فیزیک  و درخصوص رشته علوم انسانی به دنبال ارتقای کیفیت هستیم.
آقا محمدی با اشاره به موضوع هدایت تحصیلی در انتخاب رشته در بین دانش آموزان عنوان کرد: برای این بحث هدفگذاری صورت گرفته که 45 درصد دانش آموزان سال آینده وارد شاخه فنی و حرفه ای و کارو دانش، 20 درصد رشته ریاضی و فیزیک و مابقی به سمت رشته های تجربی و علوم انسانی هدایت شوند تا توازن دانش آموزان در رشته های مختلف رعایت شود.
این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که چرا رشته تجربی جزو رشته های پر طرفدار است، گفت: متاسفانه ظرف مدت 5 سال اخیر تفکری به خانواده ها، مسئولین و ... غالب شده است که دانش آموزان با انتخاب رشته تجربی صد درصد موفق خواهند بود اما لازم است یادآوری شود که رشته تجربی مساوی با پزشک شدن نیست.
وی افزود: ظرفیت دانشگاه های علوم پزشکی محدود است و با توجه به اینکه600 هزار نفر رشته تجربی را انتخاب می کنند اما  در نهایت از این تعداد تنها 4 هزار نفر دراین دانشگاه ها پذیرفته می شوند.
معاون آموزش متوسطه استان همدان تصریح کرد: ما به پزشک نیاز داریم اما به دانش آموختگان فنی و حرفه ای که بنیان را تشکیل می دهند بیشتر نیازمندیم.
ای مقام مسئول گفت: دانش آموزی که در رشته های فنی و حرفه و کارو دانش تحصیل می کنند اگر کاری پیدا نکنند صد در صد کارآفرین می شوند زیرا شخصیت این افراد به نحوی شکل گرفته که می تواند کارآفرین شود.
استان همدان در بحث نظارت بر مدارس رتبه دوم کشوری را داست

آقا محمدی درخصوص از سرگیری آموزش حضوری در مدارس اشاره کردو گفت: مدارس به صورت صد درصدی باز گشایی شدند و همه دانش آموزان در مدارس حضور دارند.
وی افزود: با توجه به اینکه از آذر ماه آموزش حضوری با 50 درصد از ظرفیت آغاز شده بود اما ازمان خوبی برای آموزش های ما نبود زیرا  دانش آموزان برای حضور در مدارس به دو الی سه گروه تقسیم شده بودند.
او گفت: از 14 فرودین با بخش نامه ای که دریافت شد و بر آموزش با حضور صد درصدی دانش آموزان تاکید داشت دانش آموزان در مدارس حضور پیدا کردند.
آقامحمدی بیان کرد:  استان همدان یکی از استان های پیش تاز دربحث حضوری شدن ایمن در کشور بوده آنهم به دلیل بالا بودن تعداد دانش آموزان در زمان حضوری شدن آموزش و دیگری به دلیل عدم اعتراض والدین که همه دانش آموزان، والدین و فرهنگیان از این موضوع استقبال کردند.
معاون آموزش متوسطه استان همدان یادآور کرد: برای از سرگیری آموزش حضوری و اطمینان خاطر جهت سلامتی دانش آموزان 90 درصد از مدارس بازدید شدند و در بحث نظارت بر مدارس رتبه دوم کشوری را داریم.

کپی