اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

طرح ممنوعیت ورود دستفروشان به مترو به کجا رسید؟

طرح ممنوعیت ورود دستفروشان به مترو به کجا رسید؟

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه از پیگیری برای تصویب قانون «ممنوعیت ورود دستفروشان به واگن‌های مترو» توسط هیات وزیران خبر داد و گفت: قرار شد تا پیش‌نویسی از سمت شرکت بهره‌برداری مترو آماده و به وزارت دادگستری ارسال شود.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از ایرنا/ مهدی شایسته اصل درباره وظیفه ابلاغی جدید پلیس مترو توضیح داد: دستورالعملی در مرحله اول به پلیس مترو ابلاغ شده است تا این نیروهای پرتلاش از حضور آقایان دستفروش در واگن ویژه بانوان، ممانعت به‌عمل آورند. پیش‌تر نیز حضور آقایان و مردان دستفروش در واگن ویژه بانوان ممنوع بوده است اما باتوجه به عدم توجه به این موضوع وارد واگن ویژه بانوان می‌شدند. در حال حاضر ۵۳۰ نیروی پلیس در مترو تهران حضور دارند که در ایستگاه‌ها به صورت شیفتی خدمت رسانی می‌کنند.

وی، شکایت از ورود آقایان در واگن بانوان را یکی از پرتکرارترین شکایت‌های مردمی در حوزه مترو اعلام کرد و افزود: حل این مشکل، نیازمند یاری و همراهی شهروندان در رعایت هنجارهای اجتماعی است. پلیس مترو از آقایان درخواست می‌کند تا از واگن ویژه بانوان خارج شوند و به واگن آقایان بروند.

شایسته اصل در ادامه خبر داد که قرار است در مرحله بعدی این دستورالعمل ابلاغی، حضور دستفروشان در تمامی واگن‌ها ممنوع شود و پلیس مترو از حضور آن‌ها در واگن‌ها جلوگیری کند.

وی ضمن اشاره به برگزاری جلسات و مذاکرات با وزیر دادگستری و مراجع قانون‌گذار برای تصویب قانون «ممنوعیت ورود دستفروشان به واگن‌های مترو» گفت: کلیات این طرح در گذشته تهیه شده است. این قانون دستورالعمل اجرایی دارد که باید توسط هیئت وزیران مصوب شود و هماهنگی‌های لازم برای تصویب و اجرای این قانون در حال انجام است.

تشریح جرائم دستفروشان در صورت ورود به واگن

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه با بیان اینکه مترو مسئول تصویب این قانون نیست، عنوان کرد: به علت خلا قانونی موجود و مرتفع کردن مشکل حضور دستفروشان در واگن‌های مترو، شرکت بهره برداری مترو تهران متولی پیگیری تصویب این قانون شده است تا با همکاری دستگاه‌های مربوطه این مشکل حل شود.

وی در ادامه بیان کرد: مقرر شد تا پیش نویسی از سمت شرکت بهره برداری آماده و به وزیر دادگستری که رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی دولت است، ارسال شود.

شایسته اصل درباره چگونگی جریمه دستفروشان در صورت ورود به واگن‌های مترو گفت: باید اعداد و ارقام جرائم متناسب با شرایط روز باشد. اساس این جرائم کیفری نیست بلکه حقوقی است یعنی جریمه فردی برای دستفروشان تعیین می‌شود اگر فردی برای بار اول ناهنجاری‌های تعیین شده توسط قانون را در مترو انجام دهد، تذکرات اولیه به او داده می‌شود. اگر دوباره ناهنجاری صورت گیرد، جریمه فردی اعمال می‌شود. همچنین اگر فرد برای بار سوم ناهنجاری را انجام دهد از حضور در مترو و استفاده از ناوگان مترو محروم می‌شود.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه از برنامه ریزی برای ساماندهی دستفروشان و ایجاد غرفه‌های متعدد در ایستگاه‌ها برای دستفروشان مترو خبر داد.

گفتنی است، ناوگان مترو تهران و حومه در هفت خط و بیش از ۱۴۰ ایستگاه فعال است که این ناوگان روزانه بیش از یک میلیون مسافر جابجا می کند.

/انتهای پیام

کپی