اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

ترکیه: مرحله نخست عملیات در شمال عراق پایان یافت

ترکیه: مرحله نخست عملیات در شمال عراق پایان یافت

وزارت دفاع ترکیه امروز (دوشنبه) از پایان مرحله نخست عملیات نظامی (قفل پنجه) ارتش این کشور در شمال عراق خبر داد؛ آنکارا هفته گذشته اعلام کرده بود که عملیات نظامی فرامرزی با مشارکت نیروهای هوایی و زمینی را در اقلیم کردستان عراق آغاز کرده است.

به گزارش ایران آنلاین، «خلوصی آکار»، وزیر دفاع ترکیه با اعلام اینکه مرحله نخست عملیات قفل پنجه در شمال عراق پایان یافته است در عین حال مدعی شد که عملیات نظامی ترکیه تا رفع تهدید در مرزهای کشورش با عراق ادامه خواهد داشت.

وزیر دفاع ترکیه دوشنبه گذشته از آغاز عملیات هوایی و زمینی ارتش این کشور در خاک عراق برای سرکوب عناصر «پ. ک. ک» خبر داده و گفته بود که این عملیات تا نابودی کامل تروریست ها ادامه خواهد یافت.

وی اعلام کرده بود که عملیات نظامی فرامرزی ترکیه با حضور نیروهای زمینی و هوایی علیه مواضع پ. ک. ک در شمال عراق آغاز شده است.

وزیر دفاع ترکیه افزود: در این عملیات نظامی، دسته های کماندویی و نیروهای ویژه ارتش ترکیه با پشتیبانی پهپادها، بالگردهای تهاجمی و توپخانه شرکت دارند.

به گفته وی، نیروهای ترکیه توانسته‌اند تعدادی از پناهگاه‌ها، انبارهای مهمات و مراکز فرماندهی حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) را در ارتفاعات کوه «متین» و مناطق مرزی «زاب» و «افشین باسیان» هدف قرار دهند.

آکار افزود: عملیات ارتش ترکیه پس از آن آغاز شد که دولت آنکارا مطلع شد که گروه تروریستی پ. ک. ک قصد دارد یک حمله بزرگ را علیه این کشور انجام دهد.

«مولود چاووش اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این باره گفت که طرف ترکیه ای قصد دارد امنیت مرزهای خود را تضمین کند.

عملیات قفل پنجه آنکارا علیه شبه نظامیان حزب کارگران کردستان که ترکیه آنها را در ردیف سازمان های تروریستی قرار داده با مشارکت نیروهای ویژه زمینی و هوایی در حالی هفته گذشته آغاز شده بود که حملات زمینی و هوایی این کشور از تابستان سال ۹۹ در شمال عراق در حال انجام است.

عملیات «قفل پنجه» بر اساس مرحله طولانی آماده سازی و هماهنگی با دستگاه های نظامی و اطلاعاتی، سازمان ها و نیروهای لازم صورت گرفت؛ منطقه قفل پنجه شامل شماری از غارها و پناهگاه های بسیار است.

وزارت دفاع ترکیه گفته است که تروریست های پ. ک. ک از این مکان ها به عنوان پناهگاه و مقر اصلی برای انجام عملیات در داخل خاک ترکیه استفاده می کنند.

خلوصی آکار می گوید که نیروهای مسلح ترکیه در مرحله نخست عملیات به مکان ها و اهداف مورد نظر خود دست یافته و موفق شدند که از زمین و هوا اهداف عملیات را اجرا کنند.

در مقابل دولت عراق با فراخواندن سفیر ترکیه یادداشت اعتراض شدید بغداد را به نقض حاکمیت سرزمینی عراق تسلیم وی کرد.

عراق در دو سال گذشته چندین بار سفیر ترکیه را به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید بغداد را به عملیات نظامی و نقض حاکمیت خود را به وی تسلیم کرده است.

«رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه پیشتر اعلام کرده بود که از جولای ۲۰۱۵ تاکنون ۶۰۰۰ عضو حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در داخل و ۶۹۰۰ نفر در خارج از کشور کشته شده اند در مقابل  شمار کشته های نیروهای نظامی ترکیه بیش از ۱۲۰۰ نفر بوده است.

ترکیه و پ. ک. ک از دهه ۸۰ قرن میلادی گذشته با هم می‌جنگند و بر اساس برخی گزارش‌ها، درگیری‌های دو طرف تاکنون بیش از ۵۰ هزار کشته داشته است.
ترکیه به ویژه در طول سه سال اخیر به حملات زمینی و هوایی موسوم به پنجه ببر و پنجه عقاب در شمال عراق دست زده که با واکنش شماری از مسوولان و جریان‌های سیاسی عراقی حتی اتحادیه عرب روبه رو شده است و آنها بارها نقض حاکمیت عراق و حملات هوایی و توپخانه‌ای ترکیه به شمال این کشور را محکوم کرده و خواهان پایان دادن به آن و برچیدن پایگاه‌های نظامی ترکیه در شمال عراق شده‌اند.


انتهای پیام/

 

 

 

کپی