اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

بهترین روش‌ ها برای محافظت از دوربین‌ های مداربسته

بهترین روش‌ ها برای محافظت از دوربین‌ های مداربسته

اگرچه دوربین‌ های مداربسته، تجهیزات امنیتی به شمار می روند، اما در عین حال این تجهیزات نیز ممکن است در معرض آسیب هایی قرار بگیرند و یا حتی مورد سرقت واقع شوند. بنابراین الزامی است که کاربران راهکارهایی را برای محافظت از دوربین‌ های مداربسته به کار ببندند. در این مقاله تلاش می کنیم، راهکارهای متنوعی را در این زمینه به مخاطبان ارائه کنیم.

نصب استاندارد، یک راهکار اساسی برای محافظت از دوربین مدار بسته

اولین و اساسی ترین راهکار برای محافطت از دوربین‌ های مدار بسته در مقابل آسیب های احتمالی، نصب استاندارد این نوع تجهیزات است. اصولا دوربین مدار بسته را در معرض دید نصب می کنند. زیرا که تجربه نشان داده، سارقان با دیدن دوربین های امنیتی، معمولا دزدی از آن مکان را از برنامه‌ خود خارج می کنند. اما همین ویژگی گاهی سبب می شود، دوربین های مداربسته خود در معرض سرقت قرار بگیرند و یا سارقان تلاش کنند پیش از آغاز عملیات دزدی از ساختمان مورد نظرشان، دوربین ها را از کار بیاندازند. بنابراین همانطوری که می شود حدس زد، در فرآیند نصب دوربین های امنیتی، محل نصب و به ویژه ارتفاع نصب آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یک راهکار می تواند استتار و پنهان کردن دوربین مداربسته باشد اما این امکان در همه مکان ها وجود ندارد زیرا نباید دوربین در نقطه کور نصب شود. به هر ترتیب بهتر است عواملی مانند انتخاب زاویه مناسب، تامین نور کافی و ارتفاع غیر قابل دسترسی را در نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته لحاظ کنید.

تناسب دوربین و مکان؛ نکته حیاتی

یکی دیگر از راهکارهایی که سبب می شود دوربین مداربسته شما از آسیب های احتمالی در امان بوده و بهترین کارایی را داشته باشد، انتخاب دوربین مناسب با در نظر گرفتن مکان و شرایط است. شرایط مختلف آب و هوایی، فضای بسته یا باز، میزان حرارت و رطوبت هوا، میزان بارش و میزان وجود گرد و غبار از جمله مواردی است که در این راستا باید در نظر گرفته شود. برای نمونه اغلب دوربین های مداربسته دارای درجه نفوذ می باشند، که یا حروف اختصاری IP شناخته می شود. بنابراین دقت به این درجه بندی می تواند با توجه به شرایط محیطی در حفاظت از دوربین مداربسته اثرگذار است. برای مثال اگر IP دوربین ۶۶ باشد، به این معنا است که مطلقا از ورود گرد و غبار و دیگر عناصر مخرب جلوگیری خواهد شد. دوربین های امنیتی خارج از منازل و دفاتر، دارای کاورها و محافظ هایی هستند که به منظور حفاظت از عوامل بیرونی تعبیه شده اند. ساکنین مناطق دارای آب و هوای خشن که می خواهند از تجهیزات امنیتی تصویری استفاده کنند، معمولا اقدام به خرید دوربین مدار بسته از این نوع می کنند.

 

اجتناب از مواجهه نور مستقیم

مواجهه‌ی طولانی و مستمر نور مستقیم خورشید با دوربین مدار بسته، می تواند علاوه بر ایجاد اختلال در عملکرد دوربین، سبب کاهش طول عمر آن نیز بشود. در واقع تابش نور مستقیم خورشید می تواند حسگرهای تصویر دوربین را مختل کند. بنابراین بهتر است دوربین مدار بسته را در فضاهایی که معمولا دارای لبه های سایه دار هستند نصب نمایید.

استفاده از دوربین مداربسته گارد

برلی محافظت از سیستم امنیتی ساختمان، به ویژه دوربین های مداربسته، راهکارهای کاربردی متنوع دیگری نیز وجود دارد. یکی از رایج ترین این راهکارهای حفاظتی، استفاده از دوربین های گارد است. یعنی در واقع در چنین سازکاری، یک دوربین از دوربین حفاظتی پشتیبانی می کند. دوربینی که پنهان است و وظیفه‌اش پوشش وضعیت دوربین مداربسته اصلی ساختمان خواهد بود.

 

کابل کشی های توکار و استفاده از فلکسی و داکت

راهکار دیگری که در راستای حفاظت از دوربین های مداربسته می توان از آن یاد کرد، مربوط به کابل های دوربین مداربسته می باشد. در واقع شما در هنگام نصب دوربین مداربسته کابل های دوربین را به شکلی نصب می کنید که در معرض دید و دسترس نباشد. برای این منظور کابل ها را در داخل یک فلکسی یا داکت قرار می دهید زیرا در این صورت تقریبا احتمال امکان دسترسی اشخاص غیر، به کابل های دوربین مداربسته به صفر می رسد.

محافظت از دوربین مداربسته در مقابل صاعقه

برای جلوگیری از آسیب دیدگی دوربین مداربسته در اثر برخورد صاعقه، دوربین مداربسته نصب شده در فضای خارجی را بر روی میله‌ های فلزی نصب نکنید، زیرا فلز کاملا رسانا است و در هنگام صاعقه الکتریسیته را منتقل می‌ کند. توصیه می کنیم برای جلوگیری از چنین حادثه ای از شیلد‌های محافظتی برای دوربین مداربسته استفاده کنید. همچنین در موارد مربوط به احتمال برخورد صاعقه استفاده از محافظ جریان نیز می‌تواند بسیار مفید باشد. این محافظ با نگه‌داشتن ولتاژ در یک محدوده مشخص از جهش ناگهانی آن در اثر برخورد صاعقه جلوگیری خواهد کرد.

نصب ماکت دوربین مداربسته؛ یک ترفند فریبنده

نصب یک دوربین مداربسته به صورت ماکت برای منحرف کردن سارقان از دوربین مداربسته اصلی نیز راهکار قابل تاملی است که می توان برای جلوگیری از آسیب رساندن به دوربین مداربسته اصلی در نظر گرفت. همچنین این امکان نیز وجود دارد که قالب هایی از پیش بسازید که می توانند اشکال مختلفی داشته باشند و دوربین مدار بسته را در این قالب های از پیش ساخته مخفی نمایید.

استفاده از دوربین مداربسته ضد ضربه

گاهی اوقات به دلیل حساسیت بالای برخی مکان ها، استفاده از دوربین های مداربسته ضدضربه توصیه می شود. مقاومت دوربین مداربسته ضدضربه بسیار بالا است و می تواند محافظت از اطلاعات ضبط شده شما را ضمانت کند. دوربین های ضد ضربه معمولا در محیط های بیرونی ساختمان ها و در محل های حساس و فوق امنیتی، که مناطق جرم خیز به شمار می روند، مانند زندان ها و همچنین مکان‌هایی با احتمال بروز خشونت مثل استادیوم‌ها کاربرد بیشتری دارد. اما توجه کنید که دوربین های ضد ضربه در مقابل شلیک گلوله مقاومت ندارند و آسیب می بینند. بنابراین در صورتی ویژگی ضدگلوله بودن خیلی برایتان اهمیت دارد، حتما باید از پوشش ضدگلوله برای محافظت از دوربین های مداربسته سیستم امنیتی استفاده نمایید.

کپی