اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
«ایران» از آخرین وضعیت قیمت‌ها گزارش می‌دهد

مرغ منجمد 20 هزار تومانی در بازار

مرغ منجمد 20 هزار تومانی در بازار
امین محمودی خبرنگار

طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی سالانه حدود ۲.۷ میلیون تن گوشت مرغ در کشور تولید و عرضه می‌شود، در وضعیت فعلی قیمت مرغ در بازار با کاهش محسوسی روبه‌رو شده است به‌طوری که در حال حاضر در برخی از خرده‌فروشی‌ها قیمت آن به 27 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم رسیده است و به نظر می‌رسد قیمت آن همچنان در همین محدوده بماند.

روزنامه ایران: در وضعیت فعلی با توجه به افزایش جوجه‌ریزی در ماه‌های بهمن و اسفند سال گذشته مرغ به وفور تولید و به بازار عرضه می‌شود ولی با این حال میزان تقاضا از میزان تولید و عرضه کمتر است.
همچنین با وجود افزایش تولید مرغ، صادرات این محصول نیز صورت نمی‌گیرد، حتی مرغ منجمد نیز وارد کشور شده و به قیمت 20 هزار تومان در سامانه بازرگام و برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای به دست مصرف‌کننده می‌رسد.در همین خصوص مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: تولید مرغ در کشور با افزایش قابل توجهی روبه‌رو بوده است و به نظر می‌رسد با توجه به اینکه در فروردین ماه مرغداران 134 میلیون قطعه‌جوجه‌ریزی داشته‌اند همچنان در ماه‌های بعدی خصوصاً تا آخر خرداد ماه با افزایش عرضه مرغ روبه‌رو باشیم.


حبیب اسدالله‌نژاد افزود: در حال حاضر قیمت مرغ در بازار 4 هزار تومان ارزان‌تر از قیمت مصوب آن بوده و این در حالی است که اگر صادرات این محصول در آینده‌ای نزدیک آزاد نشود مرغداران با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو خواهند شد.وی اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین مشکلات مرغداران در وضعیت فعلی توزیع نهاده‌های دامی است که با تأخیر 45 تا 50 روزه به دست آنها می‌رسد.


به گفته وی، طبق مصوبه دولت قیمت برای مرغ زنده درب واحدهای تولیدی بین ۱۹ تا ۲۱ هزار تومان و برای مصرف‌کنندگان ۳۱ هزار تومان است.
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی اظهار داشت: ادامه این روند ضرر مرغداران را در پی خواهد داشت، زیرا اکنون براساس مؤلفه‌های تولید و نرخ تورم قیمت تمام‌شده مرغ زنده در هر کیلوگرم ۲۰ درصد افزایش یافته است.
وی اضافه ‌کرد: از مصوبه قیمت‌گذاری سال گذشته دولت تاکنون قیمت مؤلفه‌های تولید از جمله نهاده‌های ذرت و سویا، جوجه یک‌روزه گوشتی، دارو، واکسن و دستمزد کارگری افزایش یافته است؛ به‌طور مثال نرخ مصوب جوجه یک‌روزه ۶ هزار تومان است اما تولیدکنندگان آن را بالای ۱۰ هزار تومان خریداری می‌کنند.
اسدالله‌نژاد گفت: هفته گذشته نامه آنالیز قیمتی مرغ زنده و گوشت مرغ برای اصلاح و تغییر نرخ به قرارگاه امنیت غذایی ارسال شد.


روزانه ۴۰۰ تن مرغِ مازاد از مرغداران خریداری می‌شود

در همین خصوص مدیرکل پشتیبانی امور دام تهران  نیز گفت: روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن مرغ مازاد از تمامی استان‌های کشور بویژه استان‌های شمالی در حال خرید و ذخیره‌سازی هستیم.
رضا سالمی گفت: با توجه به مازاد تولید مرغ در واحدهای مرغداری، پشتیبانی امور دام در راستای‌حمایت از مرغداران اقدام به خرید مرغ با نرخ ۳۰ هزار تومان و نژادآرین ۳۳ هزار و ۴۰۰ تومان کرده است. سالمی می‌گوید: خرید حمایتی مرغ تا پایان اردیبهشت ادامه دارد. طبق برنامه وزارتخانه، صادرات مرغ بعد از تکمیل ذخایر پشتیبانی امکان‌پذیر خواهد بود.
بنابر آمار اعلامی اتحادیه و تشکل‌های مرغداران، روزانه ۷ هزار و ۵۰۰ تا ۸ هزار تن مرغ در سطح کشور عرضه می‌شود که با وجود کاهش تقاضا و مازاد عرضه، قیمت مرغ به کمتر از نرخ مصوب در بازار رسیده است.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی